Szukaj

Harry nie jest pierwszym, który odszedł z pałacu. To samo zrobiło kilku innych „royalsów”. Wśród nich Diana

Kto opuścił rodzinę królewską? Nie tylko książę Harry

Kto opuścił rodzinę królewską? Nie tylko książę Harry

Kto opuścił rodzinę królewską? Pod tym względem książę Harry i Meghan Markle nie są pierwsi. Każdy z pozostałych bohaterów, to oddzielna historia, którą warto przypomnieć.

Książę Harry i Meghan Markle zszokowali świat w środę, kiedy ogłosili swoją decyzję o wycofaniu się z obowiązków królewskich. Para opublikowała długie oświadczenie na Instagramie, ujawniając swoje plany podzielenia czasu między Wielką Brytanią a Ameryką Północną. Królowa Elżbieta II podzieliła się przemyśleniami na temat swojej decyzji, wydając wczoraj oświadczenie.

Wielu może nie pamięta, ale przed odejściem Meghan i Harry’ego z pałacu, tego typu sytuacje miały już miejsce w historii rodziny królewskiej. Jedna z nich wydarzyła się dość niedawno. Oto lista czterech postaci, które, z różnych powodów, wycofały się z pełnienia swych funkcji w ramach brytyjskiej monarchii.

Edward VIII – dlaczego odszedł z rodziny królewskiej?

Ślub Wallis Simpson i księcia Edwarda – 1937 rok

Ślub Wallis Simpson i księcia Edwarda – 1937 rok

Prapradziadek Harry’ego, były król Edward VIII, głośno abdykował w grudniu 1936 roku, by poślubić amerykańską rozwódkę Wallis Simpson. Król poznał ją, kiedy jeszcze była mężatką, w 1931, wtedy też rozpoczął się ich romans. Jednak ani dwór królewski, ani rząd, ani kościół nie zaakceptowali podwójnie rozwiedzionej Amerykanki jako królowej. Dlatego też Edward VIII zdecydował się zrezygnować z pełnionej funkcji, aby móc być z kobietą, którą kochał.

Książę Andrzej opuścił dwór w 2019 roku

Książę Andrzej miał romans z Angeliną Jolie?

Książę Andrzej miał romans z Angeliną Jolie?

Wuj Harry’ego, książę Yorku, w trakcie telewizyjnego wywiadu w zeszłym roku ogłosił, że wycofuje się z obowiązków publicznych „w dającej się przewidzieć przyszłości”. Miało to miejsce po tym, kiedy media ujawniły powiązania księcia ze skazanym przestępcą seksualnym, Jeffreyem Epsteinem. Próba wytłumaczenia się Andrzeja przyniosła odwrotny od zamierzonego skutek, został on skrytykowany za okazanie braku empatii wobec ofiar Epsteina oraz brak wyrzutów sumienia z powodu przyjaźni ze zhańbionym finansistą. Księcia widywano publicznie zaledwie kilka razy od czasu wywiadu, a rodzina królewska zdystansowała się od jego osoby. Stał się bohaterem licznych negatywnych publikacji.

Dlaczego Sarah, Księżna Yorku opuściła rodzinę królewską?

Sarah Ferguson, była żona księcia Andrzeja

Sarah Ferguson, była żona księcia Andrzeja

Była żona Księcia Andrzeja, księżna Yorku, podobno została „zamrożona” w swej funkcji w rodzinie królewskiej, gdy ich małżeństwo się rozpadło. Jednak Sarah Ferguson jest wciąż regularnie widywana ze swoimi córkami: księżniczką Beatrice i księżniczką Eugenią na różnych ważnych, królewskich uroczystościach, takich jak chociażby ślub Harrego i Meghan. W mediach zyskała przydomek „najmniej lubianej księżnej na brytyjskim dworze”.

Księżna Diana rozstała się z rodziną królewską po rozwodzie z Karolem

Księżna Diana w Pakistanie

Księżna Diana w Pakistanie

Matka Harry’ego, Diana, księżna Walii, powiedziała w 1993 roku, że redukuje swoje oficjalne zobowiązania i będzie prowadzić od teraz bardziej prywatne życie. Po rozwodzie z księciem Karolem w sierpniu 1996, Diana zrezygnowała z 93 organizacji charytatywnych, z którymi współpracowała,  utrzymała swoje związki tylko z sześcioma, w tym Centrepoint, National Aids Trust i Great Ormond Street Hospital dla dzieci. Diana została również pozbawiona tytułu „Jej Królewskiej Wysokości” po rozwodzie. Zachowała jednak tytuł księżnej Walii.


Wallis i Edward

Wallis i Edward

Książę Andrzej

Fotografia: ONS

Sarah Ferguson, była żona księcia Andrzeja

Sarah Ferguson, była żona księcia Andrzeja

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×