Szukaj

Matka mordercy Adamowicza w pierwszym wywiadzie: „Zapytał: czy to prawda, że kogoś zabiłem?” Szokujące słowa

Paweł Adamowicz - matka Stefana W.

Jolanta, matka Stefana W., który zmordował Pawła Adamowicza, udzieliła pierwszego wywiadu telewizyjnego. Czy jej syn był świadomy, że zabił prezydenta Gdańska? Czy w jej ocenie był to mord polityczny? 

Paweł Adamowicz był lubianym Prezydentem Miasta Gdańska. Bardzo zaangażował się w lokalną politykę, dbając o sprawy i interesy mieszkańców swojej małej ojczyzny. Regularnie brał udział w wydarzeniach, spotykał się z ludźmi. Tak jak w styczniu, kiedy wziął udział w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Był to ostatni finał w jego życiu. Na scenę wbiegł Stefan W., który śmiertelnie ugodził nożem prezydenta. Pomimo wielogodzinnych prób ratowania jego życia, mężczyzna zmarł w szpitalu, pozostawiając pogrążoną w żałobie rodzinę: w tym żonę Magdalenę i dwie córki.

Jolanta, matka Stefana W., komentuje zabójstwo Pawła Adamowicza przez jej syna

Tego wieczoru nie tylko dla rodziny Pawła, ale także Stefana W., wydarzyła się tragedia. Na zawsze będzie towarzyszyć im myśl, że ich bliski zabił prezydenta Miasta Gdańska. Matka nożownika – Jolanta, nie pozostała pozostawiona sama sobie. Losami kobiety zainteresował się m.in. wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk.

Piotr Kowalczuk i matka Stefana W.

Piotr Kowalczuk i matka Stefana W.

Po miesiącach unikania kamer, kobieta zgodziła się udzielić wywiadu telewizyjnego telewizji TVN. Nie chciała pokazywać jednak twarzy. W rozmowie z Janem Błaszkowskim przyznała, że jej syn zabił Adamowicza nie z tego względu, że go nienawidził, a dlatego, że jest chorym człowiekiem:

Ja jako matka tak uważam, że niestety mój syn jest chorym człowiekiem, więc absolutnie nie był to mord polityczny. Nie był. 

Matka Stefana W. w wywiadzie dla TVN-u

Matka Stefana W. w wywiadzie dla TVN-u

Matka Stefana W. wyznała, że przed tym jak jej syn miał wychodzić na wolność, wiedziała, że jest niebezpieczny. Wspomniał jej, że zrobi coś spektakularnego. Zaniepokojona tymi słowami, poinformowała znajomego policjanta, a ten służbę więzienną. Niestety nikt wtedy nie zareagował. Nożownik z Gdańska nigdy nie przyznał się do zabójstwa Pawła Adamowicza. Zdaniem jego matki, nie był świadomy tego, co zrobił:

 Mnie się zapytał, mnie jedynej, której ufał najbardziej. Zapytał się: „czy to prawda? Mamo, czy ja naprawdę kogoś zamordowałem?” Powiedziałam: „tak, Stefan”. „A kogo mamo?” I mu powiedziałam kogo. Wtedy on strasznie się rozpłakał.

Jolanta przyznała, że chciałaby się spotkać z rodziną Adamowicza w Kościele Mariackim i osobiście ją przeprosić, prosząc o przebaczenie.

Magdalena Adamowicz nie czuje nienawiści do rodziny Stefana W.

Nie jest tajemnicą, że matka Stefana W. niejednokrotnie przepraszała rodzinę Pawła Adamowicza. Jak wyznała Magdalena Adamowicz w wywiadzie dla magazynu Vivanie czuje nienawiści wobec mordercy. Przez wzgląd na matkę, wybaczyła mu:

Po co pielęgnować złe emocje? To niczego nie zmieni. Ten człowiek to narzędzie, ofiara systemu przepełnionego mową nienawiści, wszechobecnością i na którą jest przyzwolenie z góry. A może ten człowiek jest chory? Moi teściowie modlą się o jego nawrócenie. Żal mi jego matki. To dla niej jest moje wybaczenie.

Magdalena Adamowicz, Antonina Adamowicz - msza święta w intencji prezydenta Pawła Adamowicza w Bazylice Mariackiej

Magdalena Adamowicz, Antonina Adamowicz – msza święta w intencji prezydenta Pawła Adamowicza w Bazylice Mariackiej

Zobacz: Rodzina uczciła urodziny Pawła Adamowicza. Poruszający hołd dla zmarłego prezydenta Gdańska

 


Matka Stefana W. w wywiadzie dla TVN-u

Matka Stefana W. w wywiadzie dla TVN-u

Piotr Kowalczuk spotkał się z matką Stefana W.

Piotr Kowalczuk spotkał się z matką Stefana W.

Piotr Kowalczuk i matka Stefana W.

Piotr Kowalczuk i matka Stefana W.

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×