Szukaj

Polska w Konkursie Piosenki Eurowizji na przestrzeni lat

Eurowizja 2017 prowadzący, kto? gospodarze

Eurowizja 2017 prowadzący, kto? gospodarze

Polacy w Konkursie Eurowizji

Konkurs Piosenki Eurowizji od wielu lat budzi wiele emocji i kontrowersji. Choć Polacy zajmowali w nim różne wyniki, wielu debiutujących wykonawców osiągnęło w naszym kraju dużą popularność. Trudno przy tej okazji nie wspomnieć m.in. Edyty Górniak, Anny Marii Jopek, czy też Donatana&Cleo.

Eurowizja jest widowiskiem telewizyjnym z udziałem publiczności. Wykonawcy na żywo prezentują swoje utwory reprezentując tym samym poszczególne kraje Europy. Po występach, na wizji, następuje głosowanie, które zwieńczone jest wręczeniem statuetki zarówno dla wykonawcy, jak również dla autora zwycięskiej propozycji.

Konkurs Eurowizji organizowany jest nieprzerwanie od 1956 roku i jest najpopularniejszą i najdłużej transmitowaną europejską imprezą muzyczną w historii.

Reprezentanci Polski – lata 90.

EDYTA GÓRNIAK

Jak dotąd wokalistka Edyta Górniak, która była pierwszą w historii reprezentantką Polski na Eurowizji, zajęła w konkursie najwyższe 2. miejsce. Prawdopodobnie zostałaby nawet laureatką konkursu, gdyby nie to, że podczas próby generalnej artystka złamała regulamin i wykonała połowę utworu To nie ja w angielskiej wersji, co było wówczas zabronione.

Do samego finału konkursu, występ Górniak był pod znakiem zapytania. Ostatecznie piosenkarka wystąpiła jako przedostatnia, zajmując w rankingu 2. miejsce z liczbą 166 punktów.

Pięć państw ukarało za to Edytę Górniak nie przyznając jej w głosowaniu żadnego punktu. Przegrała z przedstawicielami Irlandii.

Czas jednak pokazał, że niekwestionowaną gwiazdą Eurowizji 1994 była właśnie nasza reprezentantka. Jej anglojęzyczna wersja piosenki To Nie Ja (Once in a Lifetime) emitowana była w stacjach muzycznych na terenie wielu europejskich krajów. A sukces młodziutkiej Polki na Eurowizji zdecydowanie przybliżył ją do światowej kariery.

Zobacz: Edyta Górniak wspomina występ na Eurowizji 1994. Po 23 latach ujawniła nieznane dotąd fakty: „Strach i fatalny ból” 

Edyta Górniak w Dublinie na Eurowizji 1994

Edyta Górniak w Dublinie na Eurowizji 1994

JUSTYNA STECZKOWSKA

Rok po udanym debiucie Edyty Górniak, w 1995 roku w Dublinie, w biało-czerwonych barwach wystąpiła Justyna Steczkowska z utworem Sama.

Wokalistka w konkursie zdobyła 15 punktów i zajęła wówczas 18 miejsce. Występ Steczkowskiej został okrzyknięty wielką porażką artystki. Warto wspomnieć, że w chórkach podczas Eurowizji towarzyszyła Justynie jej siostra – Magda Steczkowska.

Nieudane wykonanie nie miało jednak wpływu na jej wielką karierę. Po wydaniu albumu Dziewczyna Szamana stała się jedną z najpopularniejszych polskich piosenkarek. Do dzisiaj cieszy się olbrzymią sławą i jest uznawana za diwę polskiej estrady!

Zobacz: Z ostatniej chwili! Justyna Steczkowska i Maciej Myszkowski rozwodzą się?! „Po 17 latach postanowiliśmy, że…”

Niezapomniane kreacje polskich gwiazd na Eurowizji: Justyna Steczkowska, Eurowizja 1995

Niezapomniane kreacje polskich gwiazd na Eurowizji: Justyna Steczkowska, Eurowizja 1995

KASIA KOWALSKA

W 1996 roku Polskę na Eurowizji w Oslo reprezentowała Kasia KowalskaZa piosenkę Chcę znać swój grzech otrzymała 31 punktów plasując się tym samym na 15 miejscu w klasyfikacji.

Po występie w konkursie jej kolejne wydane albumy jedynie umocniły pozycję Kowalskiej na rynku muzycznym. Kasia Kowalska podbiła serca Polaków i do tej pory jest bardzo lubianą i cenioną artystką.

Zobacz: Kasia Kowalska w różu? Tylko w takiej sytuacji jak ta! „Sobotni wieczór”

Niezapomniane kreacje polskich gwiazd na Eurowizji: Kasia Kowalska, Eurowizja 1996

Niezapomniane kreacje polskich gwiazd na Eurowizji: Kasia Kowalska, Eurowizja 1996

ANNA MARIA JOPEK

Anna Maria Jopek  wystąpiła na Eurowizji w 1997 roku z  folkowym utworem Ale jestem. Zdobyła wówczas 54 punkty i zajęła w konkursie 11. miejsce.

Artystka postawiła na oryginalne brzmienie. Dzięki tej piosence Jopek dała się poznać jako gwiazda wielkiego formatu. Jej niesamowita barwa głosu, a także nowatorskie i nietypowe koncepcje muzyczne zostały docenione zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

Zobacz: Małżeństwo Anny Marii Jopek i Marcina Kydryńskiego to już przeszłość? „Podobno powiedziała mu, że…”

Niezapomniane kreacje polskich gwiazd na Eurowizji: Anna Maria Jopek, Eurowizja 1997

Niezapomniane kreacje polskich gwiazd na Eurowizji: Anna Maria Jopek, Eurowizja 1997

SIXTEEN

Kolejnym polskim reprezentantem na Eurowizji był zespół Sixteen z liderką Renatą Dąbkowską na czele. Grupa z utworem To takie proste, w finalnej klasyfikacji, zdobyła 19 punktów utrzymując się na 17. pozycji.

Po występie na Eurowizji w 1998 roku Renata Dąbkowska zaczęła karierę solową, jednak nie osiągnęła znaczącego sukcesu.

Niezapomniane kreacje polskich gwiazd na Eurowizji: Sixteen, Eurowizja 1998

Niezapomniane kreacje polskich gwiazd na Eurowizji: Sixteen, Eurowizja 1998

MIECZYSŁAW SZCZEŚNIAK

Mietek Szcześniak  to niezwykle utalentowany artysta. W 1999 roku, w polskich barwach, reprezentował nasz kraj na Festiwalu Piosenki Eurowizji z utworem Przytul mnie mocno.

Niestety, jego ballada w ogólnej klasyfikacji nie została doceniona. Piosenkarz zdobył 17 punktów zajmując 18. miejsce w rankingu. Kiepski wynik Szcześniaka uniemożliwił Polakom uczestnictwo naszego kraju w kolejnej edycji konkursu.

Niezapomniane kreacje polskich gwiazd na Eurowizji: Mietek Szcześniak, Eurowizja 1999

Niezapomniane kreacje polskich gwiazd na Eurowizji: Mietek Szcześniak, Eurowizja 1999

Reprezentanci Polski – lata 2001-2010

ANDRZEJ PIASECZNY

Po nieudanym występie Mietka Szcześniaka, w 2001 roku Polskę na Eurowizji reprezentował Andrzej Piaseczny z utworem 2 Long.

Niestety, występ Piasecznego również nie przypadł do gustu publiczności. Piosenkarz otrzymał jedynie 11 punktów i zajął 20. miejsce w ogólnej klasyfikacji. Warto wspomnieć, że scena zrzucenia na scenie futra przez Piaska przeszła do historii Eurowizji, jako jedno z najbardziej kompromitujących zachowań Festiwalu.

Zaraz po zakończeniu konkursu, Andrzej Piaseczny otrzymał nagrodę im. Barbary Dex dla najgorzej ubranego artysty eurowizyjnego.

Zobacz: Andrzej Piaseczny komentuje swój stan zdrowia! Co z operacją? 

ZESPÓŁ ICH TROJE

Po rocznej nieobecności na Eurowizji, w 2003 roku Polska powróciła na Festiwal za sprawą grupy Ich Troje i ich piosenki Keine Grenzen.

Utwór z mocnym przekazem respektowania praw człowieka zyskał szeroką sympatię publiczności. Finalnie uzyskał aż 90 punktów plasując się na wysokim 7. miejscu. To, po Edycie Górniak, drugi najwyższy wynik w historii polskiej piosenki na Eurowizji.

Zespół po kilku latach przerwy powrócił do Konkursu Eurowizji w 2006 roku z piosenką Follow Your Heart. Gościem specjalnym występu był niemiecki piosenkarz muzyki dance – Real McCoy. Pomimo spektakularnego show zespołowi zabrakło szczęścia, aby wejść do oficjalnego koncertu. W półfinale zdobyliśmy 11 miejsce.

Zobacz: Michał Wiśniewski reaktywował zespół Ich Troje, żeby wspomóc finansowo Jacka Łągwę?! Mamy komentarz [Wideo]

Niezapomniane kreacje polskich gwiazd na Eurowizji: Ich Troje, Eurowizja 2003

Niezapomniane kreacje polskich gwiazd na Eurowizji: Ich Troje, Eurowizja 2003

Niezapomniane kreacje polskich gwiazd na Eurowizji: Ich Troje, Eurowizja 2006

Niezapomniane kreacje polskich gwiazd na Eurowizji: Ich Troje, Eurowizja 2006

BLUE CAFÉ

W 2004 roku Polskę reprezentował zespół Blue Café, którego liderką była wówczas Tatiana Okupnik. Zespół korzystając z zapisu w regulaminie wykonał w języku angielskim piosenkę Love Song.

Finalnie Blue Café zajęło 17. miejsce zdobywając 27 punktów. Występ Tatiany, choć nie należał do udanych, zasłynął… z wulgarności stroju wokalistki. Stylizacja Okupnik była jednym z najczęściej poruszanych tematów dotyczących Eurowizji 2004.

Zobacz: Tatiana Okupnik została mamą! Wiedzieliście, że była w ciąży? Pokazała pierwsze zdjęcie córki!

IVAN I DELFIN

Grupa Ivan i Delfin uczestniczyła w Konkursie Eurowizji w 2005 roku z utworem Czarna dziewczyna. Polsko-rosyjski zespół miał już wtedy na swoim koncie wielki hit Jej czarne oczy.

Niestety grupa miała pecha, znalazła się bowiem o jedno miejsce od ścisłego finału. W półfinale zdobyła 11 miejsce.

Niezapomniane kreacje polskich gwiazd na Eurowizji: Ivan i Delfin, Eurowizja 2005

Niezapomniane kreacje polskich gwiazd na Eurowizji: Ivan i Delfin, Eurowizja 2005

THE JET SET

W 2007 roku Polskę reprezentował amerykańsko – rosyjski duet The Jet Set. Grupa już wcześniej starała się o udział w Konkursie Piosenki Eurowizji, ale w 2006 roku przegrała z zespołem Ich Troje.

Rok później udało im się wygrać krajowe preselekcje z piosenką Time to Party.

Niestety, europejska publiczność nie dała im szansy wejścia do finałowego koncertu. The Jet Set zajęło wówczas 14 miejsce w półfinałowej klasyfikacji, a ich działalność po udziale w konkursie została zakończona.

Sasha Strunin z The Jet Set na Eurowizji 2007

Sasha Strunin z The Jet Set na Eurowizji 2007

ISIS GEE

Rok później, nadzieję na wygraną wiązaliśmy z występem amerykańskiej wokalistka – Isis Gee. W trakcie jednego z półfinałów Isis z piosenką For Life znalazła się w ścisłej 10-tce.

Niestety, tym razem „amerykański sen” również okazał się ułudą… Wokalistka w finale zajęła ostatnie 24. miejsce na równi z Niemcami i Wielką Brytanią z liczbą 14 punktów na koncie.

To było dla Polaków kolejne wielkie eurowizyjne rozczarowanie.

Isis Gee na Eurowizji 2008 - ostatnia piosenka wybrana przez widzów, która awansowała do finału konkursu

Isis Gee na Eurowizji 2008 – ostatnia piosenka wybrana przez widzów, która awansowała do finału konkursu

LIDIA KOPANIA

W 2009 roku Polskę reprezentowała Lidia Kopania z utworem I don’t wanna live. Ballada została napisana przez szwedzkich producentów – Alexandra Geringasa, Bernda Klimpla, Rike’a Boomgaardena i Dee Adama.

Jednak podczas półfinałowego koncertu, Kopania nie zaprezentowała wystarczająco swoich zdolności wokalnych, co spowodowało, że jej występ nie zrobił na widzach żadnego wrażenia.

Lidia nie dostała się do wielkiego finału, a udział w konkursie był dla jej kariery „gwoździem do trumny”. Od tej pory wokalistka nie wydała żadnego singla.

Zobacz: Gwiazdy na imprezie w sklepie obuwniczym: Aneta Kręglicka, Kamilla Baar, Lidia Kopania

Reprezentanci Polski – lata 2010-2017

MARCIN MROZIŃSKI

W 2010 w trakcie krajowych eliminacji „Piosenki dla Europy” na reprezentanta naszego kraju na arenie międzynarodowej wybrano piosenkarza i aktora teatralnego Marcina Mrozińskiego.

Jego utwór pt. Legenda, posiadał bardzo skomplikowaną stylistykę muzyczną, która do tej pory rzadko gościła na Festiwalu. Niestety, Europa i tym razem nie zrozumiała przesłania występu i pomimo bogatego przekazu scenicznego, Mroziński zajął 13. miejsce w półfinale. Po raz kolejny Polska była o krok od zakwalifikowania się do ścisłego finału…

Niezapomniane kreacje polskich gwiazd na Eurowizji: Marcin Mroziński, Eurowizja 2010

Niezapomniane kreacje polskich gwiazd na Eurowizji: Marcin Mroziński, Eurowizja 2010

MAGDALENA TUL

Rok 2011 to absolutna klęska Polski na Festiwalu Eurowizji. Wybrany do konkursu w polskich preselekcjach utwór Jestem Magdaleny Tul – wokalistki znanej z programu Jaka to melodiazajął w Niemczech ostatnie miejsce w I półfinale Eurowizji.

Media huczały na ten temat nie pozwalając zapomnieć wokalistce o tej porażce. Wynikiem tego było długotrwałe wycofanie się Tul ze swoich solowych projektów. Występ Magdaleny wzbudził wiele negatywne opinii wśród krytyków muzycznych. Jednak fani Eurowizji słusznie zwracali uwagę na niesprawiedliwość werdyktu. Prawdopodobnie bowiem artystka została pominięta w finale na skutek wadliwego systemu głosowania – wiele wskazywało na to, że pierwszych pięciu wykonawców nie miało w pełni zliczonych głosów. Warto przy tej okazji przypomnieć, że Magdalena Tul występowała w półfinale jako pierwsza. I choć jej występ był na wysokim poziomie, werdykt okazał się być dla piosenkarki miażdżącą klęską…

Niezapomniane kreacje polskich gwiazd na Eurowizji: Magdalena Tul, Eurowizja 2011

Niezapomniane kreacje polskich gwiazd na Eurowizji: Magdalena Tul, Eurowizja 2011

Donatan i Cleo

Po dwóch latach nieobecności Polski w Konkursie Eurowizji, postanowiono, że w drodze tajnego głosowania, w 2014 roku zostanie wybrany wykonawca reprezentujący nasz kraj na Festiwalu. Przegłosowany został duet Donatana i Cleo. Utwór My Słowianie był absolutnym strzałem w 10. Nie tylko został znakomicie zaśpiewany, ale również zwracał uwagę na to, z czego my, szczep słowiański, możemy być dumni.

Już sam teledysk do piosenki zrobił furorę w międzynarodowych mediach. A to był dopiero początek tego, co czekało nas w półfinale. Nie dość, że pierwszy raz od wielu lat udało nam się wejść do ścisłego finału, to jeszcze w klasyfikacji ogólnej zajęliśmy 14 miejsce, mając na koncie 62 punkty. Gdyby jednak liczyły się głosy publiczności uplasowalibyśmy się na zacnym 5 miejscu!

Donatan i Cleo dzięki Eurowizji stali się w Polsce wielkimi gwiazdami.

Monika Kuszyńska

W 2015 roku nasza niepełnosprawna reprezentantka Monika Kuszyńska zakwalifikowała się do wielkiego finału Eurowizji. Wokalistka w Wiedniu zaprezentowała utwór In the Name of Love (z jej własnym tekstem i muzyką Kuby Raczyńskiego, jej męża, saksofonisty, z którym niegdyś występowała razem w zespole Varius Manx).

W konkursie piosenkarka zdobyła łącznie 10 punktów i zajęła 23 miejsce w rankingu.

Zobacz: Jak Monika Kuszyńska głosowała na Eurowizji 2016? Kto zrobił na niej największe wrażenie?

Monika Kuszyńska, Eurowizja 2015

Monika Kuszyńska, Eurowizja 2015

Michał Szpak

Michał Szpak reprezentował Polskę na Eurowizji w 2016 roku. Artysta występował przed europejską publicznością prezentując w Sztokholmie utwór Color of Your Life. 

Wokalista zdobył wówczas 229 punktów i zajął całkiem wysokie 8. miejsce!

Zobacz: Kasia Moś bardzo szczerze o Eurowizji 2017. Nie ukrywa, że Michał Szpak miał łatwiej [Wideo]

Eurowizja 2016: numery sms na Polskę i Michała Szpaka

Michał Szpak, Eurowizja 2016

Kasia Moś

Tegoroczną reprezentantką Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji będzie Kasia Moś. Artystka wystąpi ze swoją eurowizyjną propozycją Flashlight.

Czy tym razem los będzie dla nas przychylny i wynagrodzi wieloletnie próby zaistnienia na Eurowizji? O tym już wkrótce wszyscy się przekonamy.

Kasiu, trzymamy za Ciebie kciuki i wierzymy, że przełamiesz to pasmo eurowizyjnych niepowodzeń!

Zobacz: Eurowizja 2017: Kasia Moś już po próbie! Tak Polka wystąpi w pierwszym półfinale [Wideo]

Kasia Moś Eurowizja 2017 występ

Kasia Moś, Eurowizja 2017, występ


Kasia Moś Eurowizja 2017 występ

Kasia Moś Eurowizja 2017 występ

Edyta Górniak Eurowizja 1994

Edyta Górniak Eurowizja 1994

michal szpak eurowizja 2016 wystep proba video

Michał Szpak występ na Eurowizji 2016

Dodaj komentarz

Zobacz również

Może Cię zainteresować

Najczęściej czytane dziś

×