NewsyEdyta Górniak wspomina występ na Eurowizji 1994. Po 23 latach ujawniła nieznane dotąd fakty: "Strach i fatalny ból"

Edyta Górniak wspomina występ na Eurowizji 1994. Po 23 latach ujawniła nieznane dotąd fakty: "Strach i fatalny ból"

Edyta Górniak Eurowizja 1994
Edyta Górniak Eurowizja 1994
Karol
30.04.2017 21:46, aktualizacja: 01.05.2017 02:11

Dokładnie 23 lata temu Edyta Górniak wywalczyła dla Polski drugie miejsce na Eurowizji. To najlepszy wynik nie tylko w historii naszych występów, ale też w historii całego konkursu jeśli chodzi o debiuty (nie licząc pierwszej edycji). Żaden inny kraj nie może poszczycić się tak imponującym startem.

Górniak na Facebooku podzieliła się przeżyciami, które towarzyszyły jej ponad dwie dekady temu. Przyznaje, że wszystko pamięta bardzo dokładnie:

Czy to naprawdę wydarzyło się tak dawno temu ?... A jakby w zeszłym tygodniu.Pamiętam każdy szczegół, wszystkie listy od Fanów, które trzymałam przez tydzień pod poduszką w hotelu, niczym talizman.Czułam ogromne ciepło płynące z Polski i czułam ogromną odpowiedzialność. Także strach i ten fatalny ból krtani..Dublin był wtedy piękny. I bardzo wietrzny.

Dlaczego Edyta Górniak nie wygrała Eurowizji w Dublinie?

Podczas próby generalnej, na której swoje punkty przyznawali jurorzy (wówczas nie było głosowania widzów), Edyta zaśpiewała To Nie Ja! w połowie po angielsku. Regulamin surowo zabraniał wykonywania piosenek konkursowych w innym języku niż ojczysty.

Nieoficjalnie plotkowało się, że kilka ekip widząc, jakie noty zbiera Edyta, chciało skorzystać z okazji i zaapelowało do organizatorów o dyskwalifikację Polski z konkursu. Ostatecznie skończyło się na bojkocie ze strony trzech państw (Szwecja, Grecja i Hiszpania), które nie przyznały wokalistce ani jednego punktu. Edyta otrzymała za to aż pięć "dwunastek" (od Wielkiej Brytanii, Austrii, Francji, Litwy i Estonii).

Pamiętam wszystkie próby muzyczne, spotkania z artystami innych krajów. Przyjaźń. Radość. Ach i ten nie zapomniany "River dance"! Piękną Olę Trzcińską, która wtedy się mną opiekowała, Wiktora-mojego managera, moją makijażystkę i fryzjerkę Ewę i szczęśliwego Jacka Cygana...

Zagraniczna kariera Edyty Górniak - kiedy się zaczęła?

Dzięki Eurowizji o Edycie usłyszała cała Europa. 3-minutowy występ sprawił, że druga płyta gwiazdy została wydana w kilkunastu krajach (w tym na rynek japoński), a ona sama wystąpiła w największych zagranicznych shows.

Nigdy dopóki żyję nie zapomnę tego dnia.Nie zapomnę wewnętrznej walki i poziomu stresu, z którym wyszłam na scenę. Przepięknie brzmiącej orkiestry.Szacunku całej produkcji dla zaledwie 22 letniej młodej dziewczyny, którą wtedy byłam. Nie zapomnę stojących owacji wszystkich reprezentantów kolejnych krajów i oszołomienia, że to 3 minutowe wystąpienie zmieniło bieg historii.. nie tylko mojej.

Dotychczas żaden Polski artysta nie powtórzył na Eurowizji sukcesu Edyty, nikt nie zbliżył się nawet do rekordu, który ustanowiła. Czy kiedyś doczekamy się zwycięstwa?

Występ Edyty Górniak na Eurowizji 1994

Edyta Górniak o Eurowizji 1994

Edyta Górniak w Dublinie na Eurowizji 1994
Edyta Górniak w Dublinie na Eurowizji 1994
Występ Edyty Górniak na Eurowizji 1994
Występ Edyty Górniak na Eurowizji 1994
Edyta Górniak o Eurowizji 1994
Edyta Górniak o Eurowizji 1994
Edyta Górniak wspomina występ na Eurowizji 1994
Edyta Górniak wspomina występ na Eurowizji 1994
 • Edyta Górniak w reklamie lakierów do paznokci Chiodo Pro
 • Które miejsce na Eurowizji 1994 zajęła Edyta Górniak?
 • Występ Edyty Górniak na Eurowizji 1994
 • Edyta Górniak o The Voice 8 z Dodą
 • Edyta Górniak na gali w Beverly Hills
 • Edyta Górniak i Krzysztof Ibisz w Jak oni śpiewają?
 • Edyta Górniak z siostrą Małgosią (fot. EastNews)
 • Edyta Górniak wspomina występ na Eurowizji 1994
 • Stylizacja Edyty Górniak w Poznaniu
 • Kontakt Edyty Górniak z przyrodnią siostrą Małgosią (fot. EastNews)
 • Edyta Górniak wspomina występ na Eurowizji 1994
 • Edyta Górniak w Dzień Dobry TVN - 11.03.2017
 • Joanna Krupa z Edytą Górniak w Los Angeles
 • Okładka 500 numeru Gali z Edytą Górniak
 • Edyta Górniak w Dublinie na Eurowizji 1994
 • Edyta Górniak o Eurowizji 1994
[1/16] Edyta Górniak w reklamie lakierów do paznokci Chiodo Pro
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także