Szukaj
NAJPOPULARNIEJSZE
Gwiazdy na otwarciu butiku Sugarfree we Wrocławiu: Marcelina Zawadzka, Natalia Siwiec, Paulina Sykut, Edyta Herbuś
Gwiazdy na otwarciu butiku Sugarfree we Wrocławiu: Marcelina Zawadzka, Natalia Siwiec, Paulina Sykut, Edyta Herbuś

Gwiazdy na otwarciu butiku Sugarfree we Wrocławiu: Marcelina Zawadzka, Natalia Siwiec,...

Gwiazdy na otwarciu butiku Sugarfree we Wrocławiu: Marcelina...

Wielki skandal z udziałem Julii Wieniawy i Antka Królikowskiego! Tak ich poniosło, że interweniowała ochrona!
Wielki skandal z udziałem Julii Wieniawy i Antka Królikowskiego! Tak ich poniosło, że interweniowała ochrona!

Wielki skandal z udziałem Julii Wieniawy i Antka Królikowskiego! Tak ich...

Wielki skandal z udziałem Julii Wieniawy i Antka...

Oto zarobki Rafała Trzaskowskiego. Tyle dostanie jako nowy prezydent Warszawy
Oto zarobki Rafała Trzaskowskiego. Tyle dostanie jako nowy prezydent Warszawy

Oto zarobki Rafała Trzaskowskiego. Tyle dostanie jako nowy prezydent Warszawy

Oto zarobki Rafała Trzaskowskiego. Tyle dostanie jako nowy...

Dziś wtorek, 23.10.2018

Wstrząsające słowa Joanny Racewicz o tragedii w Smoleńsku. „Jestem wdową gorszego sortu”. Ostro skrytykowała też pomysł ekshumacji zwłok i zdradziła szokujące kulisy wypadku

Joanna Racewicz newsweekJoanna Racewicz ma żal o katastrofę smoleńską

8 lat temu, 10 kwietnia 2010 roku Joanna Racewicz straciła w katastrofie smoleńskiej ukochanego męża i ojca jej dziecka. Razem z Pawłem Janeczkiem zginęło 95 innych osób, w tym prezydent i Pierwsza Dama. Tragedia niesamowicie wstrząsnęła Polakami i resztą Europy, a w kraju stała się tłem dla politycznych rozgrywek, które nie potrafią uszanować bólu i straty rodzin, które ucierpiały w wypadku samolotu Tu-154. Dziennikarka, która niedawno wspominała w mediach swojego męża, w rozmowie z Newsweekiem wyznała, że podejście rządu do katastrofy smoleńskiej bardzo ją boli. Zarzuciła nawet, że w organizowanych wiecach, stawianych pomnikach i marszach wcale nie chodzi o pamięć:

O politykę. O większe lub mniejsze, bardziej krótkotrwałe lub bardziej długoterminowe cele, do których wykorzystuje się 96 osób. Od początku boli mnie, że w opowieści smoleńskiej powtarza się tylko jedno nazwisko. To prawda, najważniejszej osoby na pokładzie, z tym nie dyskutuję. Ale pan prezydent nie poleciał do Katynia sam. Wyłącznie w towarzystwie małżonki. Tymczasem o całej reszcie mówi się „i 94 inne ofiary”. Idę o zakład, że gdyby poprosić przechodniów na ulicy o wymienienie choćby pięciu osób, które zginęły 10 kwietnia 2010 roku – nikt nie byłyby w stanie tego zrobić. Nie potrafimy dbać o pamięć naszych ofiar. Amerykanie, podczas kolejnych rocznic 11 września, gdy wyczytywane są nazwiska tych, którzy zginęli – potrafią stać w szacunku i milczeniu. Niezależnie od tego, czy głosowali na Trumpa czy na Clinton. A u nas? Kapitał jedności zgromadzony w obliczu tej tragedii został bardzo szybko roztrwoniony.

Joanna Racewicz nie zgadza się na ekshumację

W rozmowie wyszły również na jaw wstrząsające szczegóły jej wyprawy do Moskwy. Zapytana o sprawę ekshumacji ciał zabitych w wypadku Tu-154 stanowczo odparła, że zwyczajnie jej sobie nie życzy. Nigdy nie mówiła o tym tak otwarcie, choć bez wątpienia wracanie do tych wspomnień sprawia jej ból:

Jestem wciąż przed i z całą stanowczością odpowiadam: nie widzę żadnego sensu, aby teraz, po ośmiu latach, fundować mnie, mojemu synowi i rodzinie ponowny pogrzeb. Rozumiem powody, dla których ekshumacje mogą być dla wielu osób ważne i potrzebne. To, jak Rosjanie traktowali ciała, w jaki sposób obchodzili się z tym, co dla nas święte – nie mieści się w żadnym wyobrażeniu. Opisy znajdowanych w trumnach przedmiotów są od początku do końca prawdziwe. Powtórzę: rozumiem bliskich, którym godne pochowanie ciała ukochanej osoby przynosi ulgę. Rozumiem, ale też i proszę o zrozumienie. Ja poleciałam osiem lat temu do Moskwy z przekonaniem, że muszę wszystkiego dopilnować sama. Obiecałam synowi, że znajdę tatę i dotrzymałam słowa. Ubrałam, zapięłam spinkami mankiety koszuli. Jeśli ktokolwiek myśli, że w trumnie kapitana Pawła Janeczka jest czyjaś ręka, noga, czy niedopałek papierosa, to się myli. Byłam z Pawłem do samego końca, do zalutowania metalowego wieka i zabicia gwoździami drewnianej skrzyni.

Dziennikarka w trakcie rozmowy wyznała również, że czuje się „wdową gorszego sortu„. To określenie podsunął jej jeden z fanów w social mediach:

Ktoś napisał w komentarzach, że: „jestem wdową gorszego sortu”. „nie nosiła pani pochodni, nie udowadniała zamachu, mówiła, że nie chce kolejnego pochówku”. Byłam na jednej miesięcznicy, bo chciałam spojrzeć w oczy ludziom, którzy twierdzą, że chcą prawdy i pamięci. Byłam na spotkaniach komisji Millera, Laska i Macierewicz,a bo chciałam, żeby ktoś mi wreszcie powiedział co się stało na bagnie przed zamkniętym lotniskiem.

Myślicie, że koszmar jej, jej syna i jej rodziny kiedyś się skończy?

Prezydent Andrzej Duda wykazał się wielkim sercem! We wzruszający sposób uczcił śmierć męża Joanny Racewicz! „Jest pan jedynym człowiekiem…” [WIDEO]

Joanna Racewicz podzieliła się łamiącym serca zdjęciem. W poruszających słowach wspomina tragicznie zmarłego męża. „Żegnaj kochany”

Joanna Racewicz zarzuca TVP kłamstwo i ostro rozprawia się z władzami stacji: „Jestem przekonana, że chodziło o…” [WIDEO]Czy pomniki upamiętniające katastrofę smoleńską powinny zniknąć z Warszawy?

Komentarzy: 6


Gość | 17 kwietnia 2018, 19:00

Wiele racji w Jej wypowiedzi, z całym szacunkiem dla Prezydenta i Pierwszej Damy, tam była masa wartościowych ludzi. Tylko przepychanki, kłótnie, bez sensu. Pani Joasiu, proszę się trzymać a Kurski kiedyś przeminie. Czemu Jarosław Kaczyński go pozwolił tam ulokować? Facet bez wizji, niszczy telewizję do końca.


Gośćnm,./ | 17 kwietnia 2018, 11:16

sama tak sie nazwala ta sortowa ? biega po komunistycznych badziewie i robi wywiady rozzalona, teraz msci sie bo zwolnili ja z tvp2 za swoja glupote ktora naduzyla


jacek k. | 17 kwietnia 2018, 08:03

KOBIETO, PRZEZYLAS NIEKWESTIONOWANA TRAGEDIE I TEGO NIKT NIE KWESTIONUJE ALE TO TY ROBISZ CYRK Z ZYCIA SWOJEGO I SWOJEGO SYNA!


Gość | 16 kwietnia 2018, 22:33

To była kiedyś taka sympatyczna kobieta…………..


Teresa | 16 kwietnia 2018, 17:04

Już niech pani przestanie lansować się na tej śmierci.Dostała pani ogromne pieniądze ,które zresztą przewróciły pani w głowie.Ileż w ciągu osmiu lat zostało wdów,wdowców ,ileż zmarło dzieci i ludzie swoje tragedie przeżywają w sobie i bez odszkodowań.A pani wszędzie pełno.


Olga | 16 kwietnia 2018, 12:04

Podpisujcie https://petitions.whitehouse.gov/petition/petition-donald-trump-calling-international-investigation-smolensk-plane-crash-april-10th-2010


Dodaj komentarz
×