2022 rok u royalsów. Platynowy Jubileusz, śmierć Elżbiety, proklamacja Karola, film i książka Harry’ego. Tym żył cały świat

2022 rok u royalsów

2022 rok u royalsów

Rok 2022 był przełomowy, jeśli chodzi o funkcjonowanie rodziny królewskiej. Wraz ze śmiercią 96-letniej Elżbiety II władzę przejął jej syn – Karol III. To na kwestii sukcesji koncentrowała się większość komentatorów. Nie brakowało nowych wątków w konflikcie royalsów z Meghan i Harrym.

W tym roku royalsi nie mieli lekko. Najpierw martwili się o fatalny stan zdrowia królowej Elżbiety II, a następnie ją pochowali. Oczy całego świata zwróciły się na nowego króla – Karola, czekającego przez kilkadziesiąt lat na objęcie rządów. Władca został proklamowany przez Radę Akcesyjną, ale na koronację poczekamy do maja 2023 roku. Czy do tego czasu pogodzi się z Sussexami? Wydarzenia z tego roku na to nie wskazują. To na tyle wstępu! Zapraszamy czytelników do naszego rankingu – przedstawiliśmy w nim najważniejsze wydarzenia z życia brytyjskiej rodziny królewskiej.

Decyzja królowej Elżbiety II ws. księżnej Camilli

W lutym królowa Elżbieta zaskoczyła poddanych. W dniu rozpoczęcia obchodów swojego Platynowego Jubileuszu obwieściła, że jej synowa, księżna Camilla, po jej śmierci zostanie Królową Małżonką – a tym samym będzie traktowana na równi z mężem:

Kiedy nadejdzie czas i mój syn Karol zostanie królem, wiem, że okażecie mu oraz jego małżonce Camilli to samo wsparcie, które okazaliście mnie. Jest to moje szczere życzenie, aby Camilla otrzymała tytuł Królowej Małżonki w czasie jej służb.

Karol przyjął decyzję matki z wielkim entuzjazmem.

Jesteśmy świadomi honoru otrzymanego z życzeniem mojej matki. Podczas służenia Jej Wysokości oraz naszym rodakom moja kochana żona bezustannie okazywała mi wsparcie – skomentował jej słowa.

Wcześniej potencjalna koronacja Camilli stała pod dużym znakiem zapytania. Powód? Brytyjczycy wciąż pamiętali, że rozbiła małżeństwo Karola z księżną Dianą, przez co przynajmniej jakiś ich istotny odsetek nie darzył jej estymą.

Kate i William upokorzeni na Karaibach

Książe Kate i książę William od lat pełnią ważne funkcje publiczne w rodzinie królewskiej. Do ich obowiązków należy składanie wizyt w państwach brytyjskiej Wspólnoty Narodów. W marcu wybrali się na tournée po Karaibach. Na własnej skórze przekonali się o tym, że dla wielu lokalsów monarchia jest czymś przestarzałym i budzącym negatywne skojarzenie. W Belize przeciwko ich wizycie demonstrowały tysiące mieszkańców, uważających, że kraj powinien zerwać z dynastią Windsorów jako spadkobiercami reżimu kolonialnego.

Nie chcemy ich na naszej ziemi, taki jest przekaz. Mogą lądować, gdzie chcą, ale nie u nas. Organizator chciał użyczyć naszego boiska i sprosić do nas ludzi, żeby to wszystko dobrze wyglądało. Jak dowiedzieliśmy się, że to książę William chce się tu zjawić, ludzie się wściekli. Darzymy ich szacunkiem, ale oni też muszą nas nim darzyć. Nasi zarządcy wyraźnie nie dogadują się z ich ludźmi – mówił jeden z liderów miejscowej rdzennej społeczności.

Część czytelników może pomyśleć, że protesty w Ameryce Środkowej nie mają żadnego wpływu na royalsów. Nic bardziej mylnego. Dobitnie pokazują one to, jak bardzo zmieniło się postrzeganie instytucji monarchii na przestrzeni dekad.

Nabożeństwo ku pamięci księcia Filipa

W marcu miała miejsce msza święta ku pamięci księcia Filipa – męża królowej Elżbiety. Władczyni pojawiła się w Opactwie Westminsterskim. Jej widok zmartwił Brytyjczyków: od razu dostrzegli, że kiepsko wygląda i ma poważne problemy z poruszaniem. Przez całe nabożeństwo musiał ją podtrzymywać syn, książę Andrzej, który nie opuszczał jej nawet na chwilę. Krótko po tym wydarzeniu media zalała fala spekulacji dotyczących choroby królowej. Pałac Buckingham, by uniknąć podobnych plotek w przyszłości, do minimum ograniczył jakiekolwiek publiczne występy 96-latki.

Zmarnowana szansa na pojednanie Harry’ego z rodziną

W kwietniu doszło do bezprecedensowej sytuacji. Meghan Markle i książę Harry po miesiącach toczenia wojny z resztą royalsów, złożyli krótką wizytę w Wielkiej Brytanii. Zrobili to w drodze na igrzyska Invictus Games. Spotkali się z królową Elżbietą II i księciem Karolem. Zadeklarowali im, że wezmą dzieci i przylecą na obchody 70. jubileuszu panowania Jej Królewskiej Mości. Słowa dotrzymali, jednakże nie doszło do żadnego przełomu, jeśli chodzi o kwestię ewentualnego zakopania topora wojennego w rodzinie. Kate i William nie wyrazili zainteresowania spotkaniem z Sussexami. Zamiast tego, woleli bawić się na wakacjach we Francji i wrócili dopiero, gdy Harry i Meghan opuścili Anglię. Wkrótce potem młodszy brat Williama jeszcze bardziej mu podpadł. Gdy dziennikarka Hoda Kotb zapytała go, czy tęskni za krewnymi, ten uciął temat.

Słuchaj, w tej chwili jestem tutaj skupiony na tych facetach i ich rodzinach. Daję im wszystko na 120 procent – powiedział o sportowcach uczestniczących w Invictus Games.

Wypowiedź została źle przyjęta przez poddanych.

70. jubileusz panowania królowej Elżbiety II

W czerwcu odbyły się państwowe obchody z okazji 70. jubileuszu panowania królowej Elżbiety II. Monarchini objęła ster rządów 6 lutego 1952 roku. Kulminacyjnym momentem święta była parada wojskowa Trooping The Colour. Najważniejsi członkowie dynastii obserwowali przemarsz armii z balkonu Pałacu Buckingham. Nie znaleźli się wśród nich książę Harry i Meghan Markle. Królowa osobiście zabroniła im pokazywania się w tym miejscu ze względu na ich niesławny wywiad Oprah Winfrey.

Królowa zdecydowała, że ​​tegoroczny tradycyjny występ na balkonie Trooping the Color w czwartek 2 czerwca będzie ograniczony do Jej Królewskiej Mości i tych członków rodziny królewskiej, którzy obecnie pełnią oficjalne obowiązki publiczne w imieniu królowej –  powiedział rzecznik pałacu.

Media komentowały nie tylko ten gest monarchini, ale również niepokojące zachowanie księcia Louisa – syna Kate i Williama, który stroił miny i dziwnie się zachowywał. Złośliwcy zaczęli sugerować, że royal baby nie powinno tak robić.

Pippa Middleton urodziła trzecie dziecko

W lipcu media obiegła informacja o trzecim porodzie siostry KatePippy Middleton. Źródła ujawniły ten fakt dopiero po kilku tygodniach. Nowonarodzona dziewczynka otrzymała imię Rose. Jej ojcem jest kierowca rajdowy James Spencer Matthews. Pippa i James mają też dwoje starszych dzieci: synka Arthura i córkę Grace. Rodzina Middletonów dba o prywatność, przez co do dziś zdjęcia Rose nie trafiły do internetu.

Śmierć Elżbiety II i roszady w dynastii

Królowa zmarła 8 września w wieku 96 lat. Na tronie zasiadała przez 70 lat i była najdłużej panującą władczynią w historii swojego państwa. Przyczyny zgonu nie podano do wiadomości publicznej, choć spekuluje się, że były nim problemy z krążeniem. Wskazywały na to charakterystyczne, sine dłonie Elżbiety, które przykuły uwagę fotoreporterów podczas spotkania monarchini z premier Liz Truss. W ostatnim pożegnaniu władczyni towarzyszyli jej najbliżsi. Do pałacu Balmoral w Szkocji, gdzie zmarła, zjechali: książę Karol, księżna Camilla, książę William, książę Andrzej. Również Harry i Meghan pilnie przerwali obowiązki, by dołączyć do bliskich.

Niemal od razu po tym, gdy ogłoszono informację o śmierci królowej, potwierdzono, że nowym władcą został Karol, znany odtąd jako król Karol III. Zgodnie z decyzją Elżbiety, jego żona, księżna Camilla, przyjęła tytuł Królowej Małżonki.

Król w pierwszym orędziu do narodu zobowiązał się do przestrzegania prawa:

Mówię do was dzisiaj z głębokim smutkiem. Gdziekolwiek mieszkasz w Wielkiej Brytanii – lub na całym świecie – postaram się służyć wam z lojalnością, szacunkiem i miłością. Uroczyście przyrzekam przestrzegać zasad konstytucyjnych w sercu naszego narodu. Moje życie oczywiście się zmieni, gdy podejmę nowe obowiązki. To także czas zmian dla mojej rodzin.

Docenił też Williama, który odtąd stał się następcą tronu UK. Młody arystokrata i jego żona otrzymali również tytuły kolejno – księcia i księżnej Walii.

Jako mój spadkobierca William przejmuje teraz szkockie tytuły, które tak wiele dla mnie znaczyły. Zastępuje mnie na stanowisku księcia Kornwalii i przejmuje obowiązki w Księstwie Kornwalii, które pełniłem od ponad pięćdziesięciu lat. Dziś jestem dumny, czyniąc go Księciem Walii, Tywysog Cymru, kraju, którego tytuł miałem tak wielki przywilej nosić przez tak wiele lat mojego życia.

Początkowo wszystko wskazywało na rozszerzenie przywilejów na Sussexów. Ich dzieci, Archie i Lillibet, wedle spekulacji mediów, mieli nie być gorsi i otrzymać tytuły książęce. Tak się jednak nie stało, choć sprawa jest rozwojowa. Być może Karol zmieni zdanie i nobilituje wnuki, jeśli ich rodzice pogodzą się z resztą rodu.

Proklamacja króla Karola III

Po śmierci Elżbiety przyszedł czas na oficjalne proklamowanie nowego władcy. Najważniejsi royalsi zebrali się w sali tronowej w Pałacu św. Jakuba, gdzie nowy monarcha złożył przysięgę przed Radą Akcesyjną. Następnie złożył podpisy pod stosownymi dokumentami. Po nim zrobił to następca – William. Wszystko emitowała „na żywo” stacja BBC. Co ciekawe, w telewizji pokazano zabawny fragment, na którym było widać, jak król wściekał się na to, że papiery postawiono na niewielkich rozmiarów biurku. Mebel był zresztą pełen niepotrzebnych przedmiotów. Chwilowy napad złości Jego Królewskiej Mości zobaczycie na poniższym wideo.

Pogrzeb królowej Elżbiety II

Pogrzeb władczyni odbył się 19 września. O 10:44 czasu brytyjskiego trumna z jej ciałem wyruszyła w drogę do Opactwa Westminsterskiego. Za trumną szli m.in. król Karol i inni członkowie dynastii. O 10:52 wszyscy weszli do wnętrza anglikańskiej świątyni, gdzie zaproszono ok. 3 tys. najważniejszych notabli z Wielkiej Brytanii i innych państw. Monarchinię pożegnali najważniejsi światowi przywódcy, w tym Joe Biden, Emanuel Macron oraz prezydent Polski – Andrzej Duda. O 12:00 mszę zwieńczyło odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie trumnę przeniesiono do Kaplicy św. Jerzego w Windsorze. Królowa spoczęła obok ojca, Jerzego VI. Dzień pogrzebu ustanowiono w UK dniem żałoby narodowej. Warto dodać, że król wykonał pojednawczy gest wobec Harry’ego, pozwalając mu na pojawienie się na pożegnaniu babci w mundurze. Był to gest dobrej woli, albowiem książę sam zrzekł się reprezentowania dynastii.

Film Harry’ego i Meghan – pierwsza część

8 grudnia na Netfliksie ukazała się pierwsza część filmu dokumentalnego Harry i Meghan. Druga – 15 grudnia. Para opowiedziała w nim miedzy innymi o tym, jak się poznała. Wbrew wcześniejszym spekulacjom, nawiązali kontakt przez Instagrama. Później przyszedł czas na randki w Londynie i wyjazd do Botswany. Mniej miło zrobiło się wraz z wejściem na tematy relacji rodzinnych.

Meghan nie oszczędziła Kate i Williama, sugerując, że są zbyt oschli w obyciu.

Szybko zrozumiałam, że ten wewnętrzny formalizm istnieje również w środku. Myślałam, że na zewnątrz zachowujesz się zgodnie z protokołem, ale gdy drzwi się zamykają, możesz się odprężyć. Ale ten formalizm jest po obu stronach. Zdziwiło mnie to – mówiła o nich.

Harry zarzucił rodzinie, że była obojętna na to, gdy jego partnerkę atakowano z rasistowskich pobudek.

Zalecenie pałacu brzmiało: „Nic nie mówcie, bez komentarza”. Musicie wiedzieć, że wielu członków rodziny się martwiło, bo przeżyli to samo, co ona. To było jak rytuał przejścia. Niektórzy mówili: „Moja żona przeżyła to samo, czemu twoja dziewczyna miałaby być traktowana inaczej, wyjątkowo? Dlaczego miałaby być chroniona?”. Powiedziałem: „Różnicą jest element rasowy” – wypominał.

Nie obyło się bez przybliżenia widzom relacji z królową, ataków na rodzinę Markle (zwłaszcza jej ojca i siostrę przyrodnią), wspomnień Diany i tłumaczenia się przez Harry’ego z paradowania w mundurze hitlerowca. Więcej o pierwszej części produkcji przeczytacie tutaj.

Film Harry’ego i Meghan – druga część

15 grudniu ukazała się druga część przywołanego obrazu. Znów roiło się w nim od oskarżeń. Młody książę wyjawił między innymi, jak jego brat i ojciec (a ówczesny książę – przyp. red. Jastrząb Post) zareagowali na jego wyprowadzkę z UK (sprawdź więcej).

To było okropne. Własny brat wydarł się na mnie, ojciec opowiadał rzeczy dalekie od prawdy, a moja babcia siedziała w ciszy i po prostu biernie się przyglądała – zrelacjonował.

Dodał, że następnie kazali mu wygrać między pięcioma opcjami tego, jak będzie wyglądało jego życie po opuszczeniu ojczyzny.

Poszedłem tam z tymi samymi planami, które przekazaliśmy do wiadomości publicznej. Gdy dotarłem, dano mi pięć opcji, gdzie pierwszą było pozostanie w rodzinie, a piątą całkowicie odcięcie się od monarchii. Wybrałem opcję numer trzy, gdzie będziemy mieć swoje zajęcia, ale wciąż będziemy pracować na rzecz królowej. Okazało się jednak, że nie było tu pola do dyskusji – objaśnił.

Kontrowersje wzbudził zwłaszcza fragment przedstawiający rzekomą scenę, do jakiej doszło na chwilę po wydaniu oświadczenia Pałacu Buckingham ws. wywiadu Sussexów dla Oprah Winfrey. Harry pokazał wtedy SMS, który otrzymał od Williama. Stroił do telefonu miny i łapał się za głowę. Ku zdziwieniu widzów, treść wiadomości nie została podana do opinii publicznej.

Premiera biografii księcia Harry’ego

Na koniec roku zaplanowano wydanie wspomnień księcia Harry’ego (Spare). Premierę książki finalnie przesunięto na styczeń, ze względu na śmierć babci autora. Nie wiadomo oczywiście, co dokładnie znajdzie się w wydawnictwie. Spekuluje się, że strony będą po brzegi wypełnione atakami na ojca i brata. Nieoficjalnie – Harry ma w niej poruszyć tak bulwersujące wątki, jak romans własnego ojca z królową Camillą, śmierć matki w wypadku w Paryżu, konflikt z bratem i jego żoną, rzekome rasistowskie poglądy krewnych i ich domniemane ataki na Meghan. Jeśli Harry nie zmieni planów i książka faktycznie ukaże się na początku 2023 roku, pewne jest jedno – spokój długo nie zawita do domu Windsorów…

Seria spekulacji tabloidów. Co jeszcze działo się w rodzinie królewskiej w 2021 roku?

  • Meghan nigdy nie była w ciąży? — czytaj więcej.
  • Louis ma ADHD lub autyzm? — czytaj więcej.
  • Karol i Camilla mają nieślubne dziecko? — czytaj więcej.
  • Meghan wyrzuciła z siebie prawdę o pracy jako hostessa — czytaj więcej.
  • William musiał bronić pracowników przed agresją Meghan — czytaj więcej.
  • Harry nawiązał kontakt z byłą kochanką — czytaj więcej.
  • Pracownik Karola sugeruje, że władca jest gejem — czytaj więcej.
  • Meghan i Harry urządzili karczemną awanturę w restauracji — czytaj więcej.
  • Meghan chce zakopać topór wojenny z Kate — czytaj więcej.
  • Królowa Camilla doprowadziła Kate do łez — czytaj więcej.

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×