Wirtualna Polska

Królowa Elżbieta II nie żyje. Monarchini odeszła w wieku 96 lat. W ostatniej drodze towarzyszyła jej najbliższa rodzina

Królowa Elżbieta II nie żyje. Monarchini odeszła w wieku 96 lat. W ostatniej drodze towarzyszyła jej najbliższa rodzina

Królowa Elżbieta II nie żyje

Królowa Elżbieta nie żyje. Najdłużej panująca monarchini Wielkiej Brytanii odeszła mając 96 lat. Informację oficjalnie potwierdził Pałac Buckingham. Sprawdziliśmy, jak wyglądała jej młodość, koronacja, ślub oraz ile odznaczeń posiadała.

Wirtualna Polska

Elżbieta II była najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii, ponieważ funkcję tę sprawowała przez 70 lat. Pobiła tym samym rekord swojej prababki, która zasiadała na tronie przez 63 lata, 7 miesięcy i 2 dni. W 2016 roku została również najdłużej panującą żyjącą głową państwa na świecie.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Pierwsze doniesienia o pogarszającym się stanie zdrowia Elżbiety II zaczęły pojawiać się w październiku 2021 roku. Wówczas sfotografowano ją podpierającą się laską podczas nabożeństwa dziękczynnego z okazji 100. rocznicy powstania Royal British Legion. Jeszcze przed tym wielu dziennikarzy zauważyło, że bardzo schudła. Nie napawało to szczególnym optymizmem, tym bardziej że dotychczas poruszała się, nie używając żadnego podparcia. Ostatni raz z laską widzianą ją w latach 2003-2004, gdy dochodziła do siebie po operacji biodra.

Na początku listopada dotarły do nas kolejne niepokojące wieści. Tym razem zagraniczne tabloidy sugerowały, że monarchini rozważa abdykację. Choć dotąd nie raz takie informacje obiegały media, tym razem podjęła stanowcze kroki zmierzające w tym kierunku. W ciągu kilku ostatnich lat przekazała większość swoich ról i patronatów swoim dzieciom i wnukom. Media sugerowały, że z tronu może ustąpić w czerwcu 2022 roku, po celebracji 70-lecia koronacji.

Zasługuje na to. To było strasznie kilka lat dla królowej i chce zakończyć swoje panowanie na wysokim poziomie, a ludzie wokół niej poruszą niebo i ziemię, aby ją tam zaprowadzić.

W kolejnych tygodniach media rozpisywały się o pogarszającym się zdrowiu królowej. Na dowód tego Elżbieta II zrezygnowała z podróży do Irlandii Północnej, a następnie odwołała wizytę na Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatycznych. Nie wzięła również udziału w Dniu Pamięci, mimo że miała obserwować wydarzenie z balkonu ministerstwa spraw zagranicznych.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Królowa doznała urazu kręgosłupa. Z wielkim żalem podjęła dziś rano decyzję, że nie będzie mogła uczestniczyć w dzisiejszym nabożeństwie Niedzieli Pamięci na Cenotaphie. Jej Wysokość jest rozczarowana, że przegapi to nabożeństwo.

Królowa Elżbieta II nie żyje. Oficjalny komunikat pałacu

Niestety dziś dotarły do nas smutne wieści. Królowa Elżbieta II zmarła 8 września. Informację tę potwierdził oficjalnie Pałac Buckingham. Media od wczoraj informowały o tym, że monarchini jest w fatalnym stanie. Najpierw musiała musiała odwołać spotkanie z Tajną Radą, a dziś przekazano, że medycy martwią się o jej stan zdrowia. W ostatniej drodze towarzyszyli jej najbliżsi członkowie rodziny, w tym książę Karol, księżna Camilla, książę William, książę Andrzej, książę Edward, hrabina Zofia.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wirtualna Polska

Królowa Elżbieta II miała koronawirusa

Pod koniec lutego 2022 roku media obiegła wieść o tym, że w rodzinie królewskiej stwierdzono kolejne przypadki zakażenia koronawirusem. Jako pierwszy pozytywny wynik testu otrzymał książę Karol, a zaraz po nim Camilla.

Dzisiaj rano Książę Walii uzyskał pozytywny wynik testu na obecność COVID-19 i obecnie izoluje się. HRH jest głęboko rozczarowany, że nie może uczestniczyć w dzisiejszych wydarzeniach w Winchester i będzie chciał przełożyć swoje odwiedziny na jak najszybszy termin – informował Clarence House.

Na kilka dni przed tym, jak trafił do izolacji, odwiedził matkę, która niedługo po tym poczuła się gorzej.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Będzie nadal otrzymywać opiekę medyczną i będzie postępować zgodnie ze wszystkimi odpowiednimi wytycznymi – brzmiało oficjalne oświadczenie.

Nieco później przekazano, że przechodzi COVID-19 bardzo łagodnie. Pałac Buckingham poinformował, że wystąpiły u niej objawy przypominające przeziębienie. Mimo to ani na chwilę nie zrezygnowała z pracy i wszystkie zadania wykonywała zdalnie.

Wirtualna Polska

Z czasem wyszło na jaw, że była nawet potajemnie hospitalizowana.

Królowa Elżbieta II przekazała tron Camilli

Z uwagi na pogarszający się stan zdrowia, monarchini na początku obchodów 70-lecia panowania, przekazała rodakom, że jej następcą zostanie książę Karol. Wskazała także, że jego żona, księżna Camilla, otrzyma tytuł królowej.

Informacja ta była niemałym zaskoczeniem dla Brytyjczyków, ponieważ wybranka ojca księcia Williama nigdy nie cieszyła się szczególną sympatią wśród rodaków. Wiele osób uważało, że z tego też powodu otrzyma tytuł księżnej małżonki. Elżbieta II miała na ten temat odmienne zdanie.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Kiedy nadejdzie czas i mój syn Karol zostanie królem, wiem, że okażecie jemu oraz jego małżonce Camilli to samo wsparcie, które okazaliście mnie. Jest to moje szczere życzenie, aby Camilla otrzymała tytuł Królowej Małżonki w czasie jej służby – ogłosiła.

Tytuł ten sprawił, że nie ma ona tak dużej władzy politycznej jak jej mąż, ale jest stawiana na równi z nim. Małżonkowie po ogłoszeniu radosnej nowiny przyznali, że czują się zaszczyceni.

Jesteśmy świadomi honoru otrzymanego z życzeniem mojej matki. Podczas służenia Jej Wysokości oraz naszym rodakom moja kochana żona bezustannie okazywała mi wsparcie – wyznał książę Karol.

Wirtualna Polska

Camilla przez długi czas nie zabierała głosu w tej sprawie, jednak ostatecznie na początku lutego 2022 roku przyznała, że jest tym bardzo wzruszona.

Królowa Elżbieta II poruszała się na wózku

Królowa Elżbieta II pokonała koronawirusa, jednak wiele wskazuje na to, że choroba bardzo wpłynęła na jej zdrowie. Mimo iż mówiono o tym, że wróciła do formy, aktor Christopher Biggins w wywiadzie dla GB News przekazał, że monarchini unika publicznych wystąpień, ponieważ porusza się na wózku inwalidzkim.

Słyszałem, że powodem, dla którego nie bierze udziału w wielu wydarzeniach, na których powinna być i je odwołuje, jest to, że porusza się na wózku inwalidzkim.

Królowa nie chcąc pokazywać poddanym swojej słabości, postanowiła usunąć się w cień.

Ona nie chce być widziana w takim stanie, jest bardzo dumna. Jest naszym największym monarchą w historii. To bardzo smutne – tłumaczył aktor.

Mimo iż rodzina królewska milczała w tej kwestii, tezę tę potwierdzał fakt, iż jakiś czas przed wywiadem w pałacu Balmoral w Szkocji zamontowano windę dla wózków.

Królowa Elżbieta II: dzieciństwo

Królowa Elżbieta II, a właściwie Elizabeth Alexandra Mary Windsor urodziła się 21 kwietnia 1926 roku na Bruton Street 17 w Mayfair w Londynie. Jej ojcem był król Jerzy VI, a matką Elżbieta Bowes-Lyon. Pierwsze imię otrzymała po matce, natomiast drugiej po swojej babce, królowej Marii. W dzieciństwie nazywana była przez rodzinę Lilibet, stąd też wzięła się inspiracja na imię drugiego dziecka księcia Harry’egoMeghan Markle.

Monarchini spędziła dzieciństwo na Piccadilly Road 145. Wychowywała ją niania, Margaret MacDonald, która później została jej pokojówką. Była niezwykle posłusznym dzieckiem i już od najmłodszych lat żyła w przekonaniu o swojej wysokiej pozycji.

Nie jestem małą damą, jestem księżniczką Elżbietą – odpowiedziała w 1930 roku Nevilee’owi Chamberlainowi po tym, jak nazwał ją małą damą.

W 1945 roku królowa wstąpiła do kobiecej służby wojskowej.  Otrzymała stopień porucznika i została przeszkolona na kierowcę i mechanika, dzięki czemu uzyskała stopień kapitana.

Królowa Elżbieta II: ślub

22 lipca 1939 roku Elżbieta wybrała się z rodziną na wizytę do Akademii Marynarki w Darmouth. To właśnie tam po raz pierwszy spotkała księcia Filipa. W krótkim czasie zrodziło się między nimi płomienne uczucie, jednak ich związek nie spodobał się jej rodzicom. Król Jerzy przede wszystkim oburzony był tym, iż był on ubogi i nosił godną pożałowania garderobę. Mimo to w sierpniu 1946 roku mężczyzna został zaproszony do zamku Balmoral, gdzie poprosił swoją ukochaną o rękę. 10 czerwca 1947 informację o ich zaręczynach podano do publicznej wiadomości.

Ślub odbył się 20 listopada 1947 roku w opactwie westminsterskim. Małżonkowie spędzili miesiąc miodowy w Broadlands, posiadłości lorda Mountbattena. Później przeprowadzili się do Clarence House. Filip w tym czasie służył w wojsku i został przeniesiony na Maltę. Królowa odwiedzała go tam dwukrotnie, a  w latach 1949-1951 mieszkała tam na stałe. Wówczas tytułowana była Jej Królewską Wysokością Księżną Edynburga.

14 listopada 1948 roku na świat przyszedł ich pierwszy syn, Karol. Król Jerzy ustanowił wówczas, że ich potomkowie mają prawo do tytułu Królewskiej Wysokości. Kolejno urodzili się: księżniczka Anna (15 sierpnia 1950), książę Andrzej (19 lutego 1960 roku) i Edward (10 marca 1964 roku).

Królowa Elżbieta II: objęcie tronu

6 lutego 1952 roku książę Jerzy zmarł na raka gardła. Elżbieta przebywała w tym czasie w Kenii i była pierwszym brytyjskim monarchą, który w momencie wstąpienia na tron przebywał w obcym państwie. Smutną wiadomość przekazał jej książę Filip. Chwilę później asystent prywatnego sekretarza zapytał ją, jakie imię wybiera.

Elżbieta, oczywiście – powiedziała.

W czerwcu 1953 roku odbyła się koronacja królowej. Monarchini długo przygotowywała się do pełnienia tej funkcji, dlatego też tego dnia była odprężona. Zapytana przez druhnę o samopoczucie, niezwłocznie wyznała, jak się czuje.

Wspaniale. Właśnie rozmawiałam przez telefon z moim trenerem. Mój koń jest faworytem w Derby.

Koronacja odbyła się o godzinie 11:00 w opactwie westminsterskim. Świadkami tego wydarzenia było 7000 osób. Elżbieta włożyła satynową suknię, a na nią narzuciła szkarłatny płaszcz z gronostajowym kołnierzem. Po przejściu główną nawą skierowała się w kierunku drewnianego tronu Edwarda Wyznawcy, gdzie znajdował się kamień koronacyjny. Chwilę później zwróciła się ku czterem stronom świata, a arcybiskup Canterbury Geoffrey Fisher ogłosił ją królową.

Panowie, przedstawiam wam królową Elżbietę, waszą niezaprzeczalną królową, wam wszystkim, którzy tu przybyliście złożyć jej hołd i oddać się jej na służbę. Czy gotowi jesteście ją uznać?

Po tych słowach zgromadzeni odpowiedzieli:

God save Queen Elizabeth.

W następnym etapie monarchini, przysięgając na biblię, zobowiązała się rządzić królestwem oraz krajami Wspólnoty Narodów zgodnie z ich prawem i zwyczajami. Zobligowała się również do umacniania wiary anglikańskiej.

Chwilę po tym miała podpisać pergamin, jednak okazało się, że w kałamarzu nie było atramentu, dlatego też udawała tę czynność. Później zdjęła płaszcz, klejnoty oraz diadem  i zasiadła na tronie ustawionym pod złotym baldachimem trzymanym przez czterech kawalerów Orderu Podwiązki. Po tym nadszedł czas na moment sakry, czyli namaszczenia świętymi olejkami. Następnie przebrano ją w długą, białą albę i złotą tunikę, aby przekazać jej insygnia nowej godności: ostrogi św. Jerzego, królewski miecz, jabłko, bransolety, pierścień, berło z krzyżem oraz berło z gołębicą. Ostatnim etapem koronacji było złożenie hołdu królowej przez trzech książąt krwi królewskiej – Edynburga, Kentu i Gloucesteru.

Po koronacji Elżbieta wraz z mężem zamieszkała w pałacu Buckingham, jednak ona wolała przebywać w zamku Windsor. Monarchini spędzała również dużo czasu w Holyrood House w Edynburgu, zamku Balmoral w Aberdeenshire oraz Sandringham House w Norfolk.

Monarchini była nie tylko królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii północnej, ale i głową kolejnych 15 państw:  Antigui i Barbudy, Australii, Bahamów, Barbadosu, Belize, Grenady, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyn, Tuvalu i Wysp Salomona, które razem z Wielką Brytanią mają status tzw. Commonwealth realm. Na przestrzeni lat liczba ta ulegała zmianom. Od początku jej panowania dokładnie 33 państwa uważały ją za swoje zwierzchnika. 30 listopada 2021 roku z listy tej wykreślono również Barbados, które zostało republiką.

Królowa Elżbieta II: wizyta w Polsce

W marcu 1996 roku królowa Elżbieta II wraz z księciem Filipem przybyła do Polski. Z Pałacu Prezydenckiego przejechała na Krakowskie Przedmieście, gdzie wraz z mężem zostali powitani przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i jego małżonkę. W Polsce przebywała 3 dni i w tym czasie wzięła udział w obradach Sejmu. Po raz pierwszy posiedzenie to transmitowane było przez internet. Królowa uczciła również pamięć ofiar Holocaustu, składając przy pomniku wieniec oraz złożyła wiązankę pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Wraz z mężem wybrała się także do Teatru Wielkiego, gdzie wspólnie obejrzeli balet-pantomimę Córkę źle strzeżoną. Odwiedzili również Łazienki Królewskie i LO im. Stefana Batorego.

Podczas wizyty w kraju doszło również do zagadkowego zniknięcia księcia Filipa, o którym po latach opowiedział Aleksander Kwaśniewski.

Królowa zaimponowała nam profesjonalizmem. Zgodnie z protokołem po odegraniu hymnu, podczas przechodzenia przed frontem żołnierzy trzeba się zatrzymać i powiedzieć 'czołem żołnierze'. Królowa trzymała rękawiczki i torebkę. Miała tam ukrytą kartkę z zapisanym transkrypcją powitaniem 'czołem żołnierze'. Byliśmy pod wrażeniem”, wspominał w rozmowie z mediami Aleksander Kwaśniewski. Były Prezydent wspomniał jeszcze o jednej interesującej kwestii. Okazuje się, że podczas wizyty, książę Filip zrobił kilka odstępstw od protokołu. „Gdy z królową spacerowaliśmy po krakowskim Rynku, książę gdzieś się zagubił. 'Gdzie jest Filip?', pytała królowa. A on wcześniej na Kazimierzu częstowany był śliwowicą i zwyczajnie odłączył się od wycieczki.

Ostatniego dnia zwiedzili Wawel, a następnie wybrali się w podróż do Czech.


Królowa Elżbieta II z ojcem

Królowa Elżbieta II z ojcem

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Królowa Elżbieta II i książę Filip po ogłoszeniu informacji o zaręczynach

Królowa Elżbieta II i książę Filip po ogłoszeniu informacji o zaręczynach

Królowa Elżbieta II i książę Filip w dniu ślubu

Królowa Elżbieta II i książę Filip w dniu ślubu

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Komentarze

 • Gość pisze:

  Prawdopodobnie miała jakiś nowotwór złośliwy jak białaczka czy szpiczak mnogi. Stąd problemy z kośćmi i nawracające infekcje. Prawdy i tak się nie dowiemy. Jestem przekonany, że to iż umarła w Szkocji nie było przypadkiem. Wiedziała, że leczenie już nie pomaga więc wybrała miejsce śmierć dla celów znanych koronie.

 • LiSzka pisze:

  Iba,podzielam twoje zdanie

 • Gość pisze:

  Wyrazy współczucia dla całej Rodziny Królewskiej w związku ze śmiercią Królowej Elżbiety Ii.

  Wirtualna Polska
  Wirtualna Polska
 • Australia pisze:

  Gdzie byla krolowa E2, gdy Australijczycy doswiadczali i doswiadczaja absurdalnej jak malo gdzie na swiecie przemocy szczypiorkowej?… Przypomnijcie, kto do dzisiaj byl oficjalna glowa panstwa tego kraju?…

 • Gość pisze:

  🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗

  • Iba pisze:

   Mam mieszane uczucia co do tej kobiety.Oczywoscie że wielka szkoda ze nie zyje.Zrobila dużo dobrego ale tez bardzo duuuzo zlego.Tego jej i monarchii się nie zapomina.Swiec Panie nad jej dusza.

Najczęściej czytane dziś

Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować

×