Pogrzeb królowej Elżbiety II. Rodzina królewska i światowi przywódcy żegnają monarchinię [Relacja na żywo]

Pogrzeb królowej Elżbiety II

Pogrzeb królowej Elżbiety II

Dziś, w poniedziałek 19 września, odbył się pogrzeb królowej Elżbiety II. Zjawiły się na nim najważniejsze postacie naszego globu. Jak przebiegała uroczystość? Którzy światowi przywódcy pożegnali królową?

Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek 8 września w wieku 96 lat. Jeszcze dwa dni wcześniej spotkała się z premier Liz Truss i oficjalnie zaprzysięgła ją na stanowisko premiera. Niestety stan monarchini gwałtownie się pogorszył. Członkowie dynastii Windsorów ruszyli ją pożegnać, jednak na zamek Balmoral w Szkocji, gdzie przebywała, zdążyli dotrzeć tylko książę Karol księżniczka Anna.

W sobotę 10 września jej następca, król Karol III został ogłoszony nowym władcą przez Radę Akcesyjną. Ceremonia była transmitowana przez BBC. Już po przeprowadzeniu uroczystości, król zwrócił się do opinii publicznej:

Wiem, że nasz cały naród i mogę powiedzieć, że cały świat współczuje mi tej straty. Jest to ogromne pocieszenie, kiedy dowiedziałem się o wszystkich wyrazach sympatii i współczucia wysyłanych do mnie i mojej rodziny.

Kolejnego dnia trumna z ciałem matki Karola ruszyła w ostatnią podróż. Najpierw trafiła ona do stolicy Szkocji – Edynburga, a następnie do Pałacu Buckingham w Londynie.

19 września odbyły się główne uroczystości żałobne, które podzielono na dwie części – nabożeństwo w Opactwie Westminsterskim i pogrzeb w Kaplicy Świętego Jerzego w Windsorze.

Pogrzeb Elżbiety II. Jak przebiegał?

Dzisiejsza uroczystość była relacjonowana przez media na całym świecie. O 10:44 czasu brytyjskiego trumna z ciałem władczyni wyruszyła w drogę do Opactwa Westminsterskiego. Za trumną szli m.in. król Karol i inni członkowie dynastii. O 10:52 wszyscy weszli do wnętrza anglikańskiej świątyni, gdzie zaproszono ok. 3 tys. najważniejszych notabli z Wielkiej Brytanii i innych państw. Monarchinię żegnają między innymi: Joe Biden (prezydent USA), Emmanuel Macron (prezydent Francji), a Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda z żoną.

Mszę poprowadził ks. David Hoyle, a przemówienia wygłosiły: premier Liz Truss i sekretarz generalna Wspólnoty Narodów Patricia Scotland. Około godz. 11:55 nabożeństwo dobiegło do kulminacyjnego momentu i rozbrzmiała żałobna muzyka, po której zarządzono dwie minuty ciszy. O 12:00 mszę zwieńczyło odśpiewanie hymnu państwowego.

Następnie trumna z ciałem znów przejechała po ulicach Londynu. Pod łukiem triumfalnym, Wellington Arch, ok. 13:00 rozbrzmiały salwy honorowe. Na czele korowodu żałobników maszerowali: król Karol III, pozostali członkowie rodziny królewskiej i wojskowi. Żałobnicy dotarli pod Windsor ok. 15:40. Kilkanaście minut później trumnę z ciałem królowej złożono w Kaplicy św. Jerzego w Windsorze, obok jej ojca, Jerzego VI. O 16:00 rozpoczęło się ostatnie pożegnanie. Jeszcze dziś arcybiskup Canterbury poprowadzi osobną ceremonię jedynie dla jej najbliższych.

Dzień pogrzebu jest w Wielkiej Brytanii dniem żałoby narodowej, a co za tym idzie – jest dniem wolnym od pracy. Skorzystały z niego tysiące Brytyjczyków, którzy wyszli na ulice Londynu i innych miast, by pożegnać władczynię.

Tego dnia redakcja Jastrząb Post łączy się w bólu ze wszystkimi poddanymi Karola III. W galerii zobaczycie zdjęcia z pogrzebu królowej Elżbiety II. Poniżej relacja na żywo.


Król Karol III, księżniczka Anna, książę Andrzej, książę Edward - pogrzeb królowej Elżbiety II

Król Karol III, księżniczka Anna, książę Andrzej, książę Edward - pogrzeb królowej Elżbiety II

Pogrzeb królowej Elżbiety II

Pogrzeb królowej Elżbiety II

Pogrzeb królowej Elżbiety II

Pogrzeb królowej Elżbiety II

Komentarze

  • Ewa pisze:

    Jak chce się komuś przypie……lic to zawsze mozna nawet ten dzień

  • Milosz pisze:

    Dobrze że Kate nie szczerzy zębów trochę wyobraźni ma.

  • Katarzyna pisze:

    Trumna złożono… nabożeństwo się odbyło…czyżby w Angli był już późny wieczór? Bo w Polsce jest poniedziałek godzina 12:04.. Czyli w Anglii powinna być 11:04..I dopiero powinien się pogrzeb znaczyc. A w artykule już spoczęła już w krypcie

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×