W jakiej temperaturze ginie koronawirus? Ważna informacja dla użytkowników maseczek wielorazowego użytku

Koronawirus

Koronawirus

Poznajemy coraz więcej informacji na temat koronawirusa. Francuscy naukowcy odkryli, w jakiej temperaturze udaje się zabić SARS-CoV-2. Niestety nie są to dobre wieści dla wszystkich wyczekujących letnich upałów.

Koronawirus w Polsce zbiera coraz większe żniwo – na COVID-19 zmarło już ponad 260 osób. Żeby zminimalizować ryzyko zachorowań, wprowadzono liczne obostrzenia. Odwołano imprezy masowe, zamknięto szkoły, przedszkola, restauracje. Od 16 kwietnia wprowadzony zostanie obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach publicznych.

Koronawirus: na jakich przedmiotach osiada najdłużej?

Na temat transmisji koronawirusa narosło wiele mitów. Naukowcy udowodnili, że SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową, dlatego kluczowe jest zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi osobami. Najważniejsza jest jednak izolacja – zwłaszcza osób chorych.

Aby uniknąć zarażenia śmiertelnym wirusem, szczególną uwagę powinniśmy przykładać do higieny osobistej, a zwłaszcza częstego i dokładnego mycia dłoni. W wyniku badań prowadzonych nad przenoszeniem się COVID-19 udowodniono,  że może on przeżyć na niektórych powierzchniach dłużej niż tylko kilka minut – najdłużej na plastiku, bo nawet do 3 dni. W przypadku tektury jest w stanie zachować aktywność do 24 godzin. Dużo słabiej radził sobie z miedzią, gdzie jest w stanie przeżyć zaledwie 4 godziny, a po 8 nie ma już po nim śladu.

W jakiej temperaturze ginie koronawirus?

Od kilku tygodni spekuluje się, że odpowiednio wysoka, letnia temperatura, która z pewnością przekroczy 25 stopni, ograniczy rozprzestrzenianie się wirusa. Francuscy naukowcy przeprowadzili badania w zakresie żywotności koronawirusa w wysokich temperaturach. Wnioski raczej nie ucieszą wszystkich tych, którzy z niecierpliwością wyczekują słonecznych dni.

Podczas badania sprawdzono, czy koronawirus ginie już w 60 stopniach. Okazało się, że nawet w tak wysokiej temperaturze nieco osłabione cząstki wirusa SARS-CoV-2 są w stanie się dzielić, a tym samym może on się dalej przemieszczać.

Prof. Remi Charrel i jego współpracownicy doszli też do innych wniosków. Wirusa udało się dopiero unieszkodliwić poprzez 15-minutowe podgrzewanie w temperaturze 92 stopni Celsjusza. Oznacza to, że usunięcie koronawirusa np. z maseczki ochronnej wielokrotnego użytku wymaga wyprania jej w temperaturze wyższej niż 90 stopni.


Maseczki ochronne - czy ich noszenie jest zalecane?

Maseczki ochronne - czy ich noszenie jest zalecane?

Koronawirus - ceny rękawiczek ostro poszły do góry

Koronawirus - ceny rękawiczek ostro poszły do góry

Koronawirus rozprzestrzenia się z każdym dniem

Koronawirus rozprzestrzenia się z każdym dniem

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×