Testament księcia Filipa zostanie upubliczniony! Cały świat dowie się, co i komu zapisał. Brzmi ekscytująco, ale jest też nuta rozczarowania

Książę Filip, rodzina królewska

Książę Filip, rodzina królewska

Książę Filip przed śmiercią spisał testament, w którym uwzględnił najważniejsze dla niego osoby. Kiedy jego treść zostanie podana do publicznej wiadomości? Komu zapisał swój majątek?

Śmierć księcia Filipa była dla wszystkich ogromnym zaskoczeniem, mimo że miał już 99 lat. 9 kwietnia rodzina królewska w oficjalnym oświadczeniu poinformowała o tej nieodżałowanej stracie.

Z głębokim smutkiem Jej Królewska Mość ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości, księcia Filipa, księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość zmarł spokojnie dziś rano w zamku Windsor. Rodzina królewska łączy się z ludźmi na całym świecie w żałobie po jego stracie. Dalsze ogłoszenia zostaną podane we właściwym czasie.

Książę ostatnie miesiące życia spędził wraz z królową Elżbietą w Zamku w Windsorze, gdzie izolowali się przed zarażeniem koronawirusem. Z tego też powodu monarchini ograniczyła swoją aktywność do minimum. Część swoich obowiązków przekazała synowi i wnukowi.

Kiedy zostanie odczytany testament księcia Filipa?

Od śmierci 99-latka minęło 5 miesięcy i już od dłuższego czasu w mediach pojawia się coraz więcej informacji na temat testamentu, który po sobie pozostawił. Zagraniczne tabloidy donoszą, że uwzględnił w nim księcia Harry’ego, który oprócz pieniędzy otrzymał również prawo do tego, by wybrać kilka tytułów z kolekcji 13 tysięcy książek w bibliotece Pałacu Buckingham.

Pewne jest, że pełna treść testamentu księcia Filipa zostanie podana do publicznej wiadomości. Jest to jednak objęte kilkoma restrykcjami. Kiedy zatem zostanie odczytany?

Jak stanowi konwencja z 1910 roku, dokument ten po śmierci wysokiego rangą członka rodziny, musi zostać zapieczętowany przez sąd. Dotychczas nie zdarzało się, aby określano konkretną datę, po której będzie można go otworzyć. Tym razem jednak zrobiono wyjątek. Sędzia Andrew McFarlane stwierdził, że testament księcia Filipa powinien pozostać zapieczętowany przez następne 90 lat. Podyktowane jest to m.in. dobrem królowej oraz jej rodziny.

Uznałem, że ze względu na konstytucyjną pozycję suwerena, właściwe jest stosowanie specjalnej praktyki w odniesieniu do testamentów rodziny królewskiej. Istnieje potrzeba zwiększenia ochrony przyznanej prawdziwie prywatnym aspektom życia tej ograniczonej grupy osób, aby zachować godność suwerena i bliskich członków jej rodziny. (…) Stopień rozgłosu, jaki publikacja zapewne by przyciągnęła, byłby bardzo obszerny i całkowicie sprzeczny z celem utrzymania godności suwerena – czytamy w fragmencie oświadczenia McFarlane’a.

Jesteście ciekawi, kogo uwzględnił w swoim testamencie książę Filip?


Książę Filip na ślubie wnuka

Książę Filip na ślubie wnuka

Książę Filip przez wiele lat nosił te same buty

Książę Filip przez wiele lat nosił te same buty

książę Filip i książę George

książę Filip i książę George

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×