Szukaj

Krzysztof Penderecki nie żyje. Zmarł wybitny kompozytor

Krzysztof Penderecki nie żyje. Zmarł wybitny kompozytor. Informację o śmierci przekazało Radio Kraków, powołując się na jego rodzinę. 
Krzysztof Penderecki nie żyje

Krzysztof Penderecki nie żyje

Krzysztof Penderecki nazywany był jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów i dyrygentów. Był pasjonatem muzyki i ogrodów. Odszedł w niedzielę nad ranem. O jego śmierci poinformowało Radio Kraków, informację tę potwierdziła już rodzina kompozytora.

Muzyka pożegnali także: Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena oraz Radiowa Jedynka.

Krzysztof Penderecki nie żyje. Miał 86 lat. Kim był?

Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. Kompozycję zaczął studiować pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego. Swoje studia kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, które ukończył w 1958 roku. Na arenie międzynarodowej po raz pierwszy pokazał się w 1959 r. na Festiwalu Warszawska Jesień.

W repertuarze artysty znajdziemy wiele nagrodzonych utworów. Należą do nich m.in. Strofy, Emanacje, Psalmy Dawida na chór mieszany, instrumenty strunowe i perkusję. Warto dodać, że kompozycja Strofy była pierwszym utworem granym w całej Europie.

Penderecki był doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów, członkiem honorowym najważniejszych akademii artystycznych i naukowych, a do tego także honorowym profesorem wielu prestiżowych uczelni artystycznych.

Muzyka była obecna w jego życiu aż do śmierci. Dodatkowo pasjonował się także uprawianiem ogrodów. Był ich miłośnikiem od czasu zamieszkania w Lusławicach koło Zakliczyna.

Szedłem zawsze swoją drogą, zmyliłem pogonie, kiedy awangarda lat 50. i 60. zastygła, ja ciągle poszukiwałem i nieoczekiwanie skręcałem w bok. W Lusławicach zasadziłem dwa labirynty. Jak się sadzi labirynt, to zna się wszystkie drogi – mówił.

Za swą twórczość uhonorowany został wysokimi odznaczeniami krajowymi i zagranicznymi oraz prestiżowymi nagrodami, m.in. pięciokrotnie nagrodą Grammy.  Ostatni raz w 2017 roku za album Penderecki Conducts Penderecki, vol. 1 w kategorii Najlepsze wykonanie: muzyka chóralna. 

Krzysztof Penderecki nie żyje. Jego utwory można było usłyszeć w produkcjach filmowych

Jego utwory znalazły się w takich filmach jak Egzorcysta Williama Friedkina, Lśnienie Stanleya Kubricka, Dzikość serca Davida Lyncha, Ludzkie dzieci Alfonso Cuaróna, Katyń Andrzeja Wajdy oraz Wyspa tajemnic Martina Scorsese.

 


Krzysztof Penderecki nie żyje

Krzysztof Penderecki nie żyje

Krzysztof Penderecki nie żyje

Krzysztof Penderecki nie żyje

Krzysztof Penderecki nie żyje

Krzysztof Penderecki nie żyje

Dodaj komentarz

Zobacz również

Może Cię zainteresować

Najczęściej czytane dziś

×