Pisał sekretne listy z Dianą i zdobył się na wielkie poświęcenie dla Meghan. Tak książę Filip wspierał księżną

Księżna Diana, książe Filip, Meghan Markle

Księżna Diana, książe Filip, Meghan Markle

Książę Filip zmarł 9 kwietnia. W pamięci najbliższych zapisał się jako przewodnik nowych członków rodziny królewskiej, w tym księżnej Diany. A jak potraktował Meghan Markle?

Książę Filip przez ponad 80 lat towarzyszył królowej Elżbiecie II, która pełni posługę wobec korony. Małżonkowie poznali się jeszcze jako nastolatkowie. Choć w kuluarach aż wrzało o tym, że książę Edynburga prowadzi rozwiązłe życie, udało im się zbudować trwały związek – byli małżeństwem przez niespełna 74 lata. Doczekali się czwórki dzieci: księcia Karola, księżniczki Anny, księcia Andrzeja oraz księcia Edwarda.

W piątek 9 kwietnia rodzina królewska wydała oficjalny komunikat, w którym poinformowała o śmierci seniora:

Z głębokim smutkiem Jej Wysokość Królowa ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości Księcia Filipa, Księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość odszedł spokojnie dziś rano na zamku Windsor.

Potomkowie księcia Edynburga żegnają go w pięknych słowach. Nic w tym dziwnego, ponieważ w ciągu 99 lat życia mężczyzna zrobił wiele dobrego dla korony i swojej żony. Przede wszystkim brał pod skrzydła nowych członków rodziny królewskiej, którzy nie potrafili odnaleźć się w nieznanej dotąd rzeczywistości.

Jak książę Filip traktował Dianę i Meghan?

Książę Filip dał się zapamiętać przede wszystkim, jako człowiek gotów do poświęceń. Po tym, jak w 1946 roku oświadczył się królowej na zamku Balmoral, cierpliwie czekał, aż jego wybranka skończy 21 lat. W międzyczasie dołożył wszelkich starań, aby ich małżeństwo mogło być legalnie zawarte – porzucił rodowe miano Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg, by móc przyjąć nazwisko matki – Mountbatten, przeszedł na anglikanizm oraz zrzekł się wszelkich tytułów, które nabył wraz z urodzeniem.

Po ślubie, który odbył się 20 listopada 1947 roku, został pełnoprawnym członkiem rodziny królewskiej. Początki jednak nie były łatwe – musiał zupełnie odmienić swoje życie. Dotychczas obce mu było życie według zasad zawartych w protokole. Nie mógł liczyć na pomoc osób trzecich, więc sam stawiał czoła wszelkim przeciwnościom. Po tym, co przeszedł, postanowił, że dopóki będzie żył, dopóty będzie otaczał opieką współmałżonków swoich dzieci i wnucząt.

Pierwszą osobą, która mogła liczyć na wsparcie księcia Filipa, była księżna Diana. W 2020 roku na łamach Weekly mówiła o tym królewska biografka Ingrid Seward:

Kiedy Diana poślubiła księcia Karola, książę Filip naprawdę się nią zaopiekował, ponieważ opiekuje się wszystkimi dziewczynami – również Meghan, gdy weszła do rodziny. On dobrze wie, jak to jest być normalnym chłopakiem czy dziewczyną i nagle wkroczyć do rodziny królewskiej, gdzie czekają na ciebie wszystkie protokoły i inne reguły.

Księżna Diana, książę Filip

Księżna Diana, książę Filip

W dalszej części wypowiedzi biografka zdradziła, że książę Filip miał obrany schemat postępowania z nowymi osobami w rodzinie:

Książę Filip będąc bardzo inteligentnym człowiekiem, wiedział, jak sobie radzić z nowoprzybyłymi, ale w zamian oczekiwał lojalności i tego, że oni również będą mieli takie samo poczucie obowiązku, jak on.

Księżna Diana wyszła za księcia Karola w 1981 roku. Od początku mogła liczyć na teścia, który próbował jej pomóc, nawet gdy małżeństwo się rozpadło, co ostatecznie doprowadziło do rozwodu w 1996 roku:

Zdecydował, że z braku innych możliwości napisze do Diany. Ona była mu za to bardzo wdzięczna. Dzięki listom mogła poradzić sobie z problemami, a on był dla niej bardzo pomocny. I powiedział jej: Diano, musisz pamiętać, że monarchia nie jest konkursem popularności. My wszyscy pracujemy razem. To samo mógł powiedzieć Meghan, by spróbować przekonać ją do zrozumienia, że monarchia to ogół, a nie pojedyncze jednostki – powiedziała Ingrid Seward.

Książę Filip przeszedł na emeryturę w 2017 roku, na krótko przed tym, jak książę Harry ożenił się z Meghan Markle. Mimo że usunął się w cień, to i tak witał ją z otwartymi ramionami. Zdobył się na wielkie poświęcenie i mimo namów lekarzy o pozostaniu w domu, zdecydował się osobiście wesprzeć Markle i Harry’ego w dniu ich ślubu:

Bardzo serdecznie witał Meghan, ponieważ była nowicjuszką i bardzo się wyróżniała. W czasie, gdy Markle romansowała z Harrym jego nie było w pobliżu, ponieważ przeszedł na emeryturę, więc w ogóle jej nie widywał. Nie miał szansy nawiązać z nią kontaktu. Był zdeterminowany, aby pojechać na wesele, ponieważ sześć tygodni wcześniej przeszedł operację biodra, co jest doskonałym przykładem na to, jak ważne było dla niego uczestnictwo w tej wyjątkowej uroczystości – powiedziała Seward na łamach tabloidu Weekly.

Meghan Markle, księżna Kate i książę Filip na świątecznej mszy z okazji Bożego Narodzenia (2017)

Meghan Markle, księżna Kate i książę Filip na świątecznej mszy z okazji Bożego Narodzenia (2017)

Śmierć księcia Filipa jest niewyobrażalną stratą dla rodziny królewskiej. Najbliżsi i biografowie wielokrotnie określali go jako gwałtownego, ale szczerego i niezwykle inteligentnego, dowcipnego człowieka, co potwierdzają tylko kolejne doniesienia zagranicznych tabloidów.


Księżna Diana, książę Filip

Księżna Diana, książę Filip

Księżna Diana, książę Filip

Księżna Diana, książę Filip

Ślub Diany i Karola. Książę Filip i królowa Elżbieta II

Ślub Diany i Karola. Książę Filip i królowa Elżbieta II

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×