Eurowizja: 20 lat temu po raz pierwszy zwycięzcę wybrali widzowie. Transeksualna wokalistka z Izraela wywołała prawdziwą rewolucję! Co się z nią stało po słynnym występie?

Dana International Eurowizja 1998

Dana International Eurowizja 1998

Dana International 20 lat temu wygrała Eurowizję

Dana International, a ściślej mówiąc, Szaron Kohen, to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych wschodnich wokalistek. Jej twórczość opiera się na eklektyzmie stylów m.in. disco, trance, etno i house. Swój sukces muzyczny zawdzięcza zwycięstwu w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1998 roku. Złośliwi jednak powiedzą, że to pokłosie rozgłosu związanego z jej zaskakującym wątkiem biograficznym – Dana jest bowiem izraelską transseksualną artystką.

Dzięki udziałowi w międzynarodowym konkursie, wokalistka stała się symbolem wolności i dała nadzieję wielu osobom, dotkniętym problemem samoświadomości płciowej.

Dana International pokazała zdjęcie przed zmianą płci. Tak wyglądała jako mężczyzna

Kim jest Dany International?

Szaron Kohen urodziła się chłopcem o imieniu Jaron Kohen i była drugim z trójki dzieci jemeńskich Żydów. Od dzieciństwa uczęszczała do szkoły muzycznej w Tel Awiwie. Jako nastolatka zaczęła odwiedzać stołeczne kluby, w których odkryła prawdę o swojej seksualności. Występowała jako draq queen. Zadebiutowała w show Le La Lu, gdzie wystąpiła pod pseudonimem Saida Sultana, używając już imienia Szaron. Z czasem zmieniła pseudonim sceniczny na Dana International. Dość szybko podjęła decyzję o korekcie płci i w 1993 roku zdecydowała się na operację. Zabieg odbył się w Londynie. Po powrocie do kraju wydała debiutancki album Danna International, który został wydany w kilku innych krajach m.in. w Grecji i Egipcie. Rok później wydała kolejny album – Umpatampa, który odniósł duży sukces, co w efekcie zaowocowało statusem platynowej płyty. Dzięki temu osiągnięciu, Dana w Izraelu otrzymała tytuł Artystki roku. Jej trzeci album to Maganuna, który również zdobył wyróżnienie w postaci statusu złotej płyty.

Szaron Kohen, pomimo krytyki ze strony ortodoksyjnych Żydów i konserwatystów, była reprezentantką Izraela podczas 43. i 56. Konkursu Piosenki Eurowizji – w 1998 i 2011 roku. W 1995 roku, z utworem Layla Tov, Europa, wzięła udział w krajowych preselekcjach do 40. Konkursu Piosenki Eurowizji Kdam. Wówczas jednak zajęła drugie miejsce.

Pierwszy raz, gdy na Eurowizji głosowali widzowie

Trzy lata później, w maju 1998 roku, piosenkarka, zdobywając 172 punkty, ostatecznie wygrała finał międzynarodowego widowiska. Precedensem był fakt, że swoje głosy mogli po raz pierwszy oddawać również widzowie. Dlatego też mówi się o spektakularnym sukcesie transseksualnej wokalistki.

Podczas kolejnej Eurowizji, Danie nie poszło już tak dobrze. W 2011 roku, w konkursie zorganizowanym w Dusseldorfie z piosenką Ding Dong, z sumą 38 punktów, zajęła dopiero 15 miejsce, co nie zapewniło jej awansu do rundy finałowej. Tym samym wokalistka została pierwszą zwyciężczynią konkursu, której nie udało się ponownie dostać do finału.

Po dwóch latach przerwy, piosenkarka wydała dwa nowe single Ma La’asot i Loca. Jej album Hakol Ze Letova, który ukazał się w 2008 roku w Izraelu pokrył się potrójną platyną. W 2015 roku podczas specjalnego, 60. koncertu jubileuszowego Eurovision Song Contest’s Greatest Hits wystąpiła jako gość specjalny, prezentując publiczności utwór Diva.

Po powrocie z konkursu artystka wydała dwie kolejne płyty The album oraz Diva ha-osef. Od tej pory zaczęła robić karierę międzynarodową, podróżowała po całej Europie, koncertowała również w Rosji, USA i Japonii. Wydała anglojęzyczny album Free, który w 1999 roku ukazał się w Europie , a rok później w Japonii. W niedługim czasie Dana została zaproszona do udziału w projekcie braci Gibb Gotta get a message to you, gdzie wykonała cover utworu Barbry Streisand Woman in love.

W 2007 roku Dana International dołączyła do sędziowskiego jury 7. edycji programu Kokhav Nolad, będącego odpowiednikiem polskiego Idola. Dodajmy również, że piosenkarka, jako pierwsza izraelska artystka, z piosenką Cinquemilla, pojawiła się w telewizji muzycznej MTV.

Błyskotliwa kariera transseksualnej wokalistki daje nadzieje wielu osobom, borykającym się z podobnymi problemami, a także pokazuje, że piękno świata kryje się w jego szerokiej kolorystyce.

Dana International w Polsce

Szaron Kohen trzykrotnie gościła w Polsce. Dwa razy zaraz po Eurowizji i dziesięć lat później, jako gwiazda wieczoru w żydowskiej wersji programu Przebojowa noc, w odcinku poświęconym muzyce żydowskiej, wykonując m.in. utwór Love boy oraz zwycięski przebój z Eurowizji 1998 Diva.

Eurowizja 2018: Nie tylko Lukas Meijer ma obce pochodzenie. Zobaczcie ilu obcokrajowców reprezentowało Polskę!

Eurowizja 2018: Internauci już wyłonili swojego faworyta do Eurowizji! Będziecie zaskoczeni kto nim został!

Céline Dion kończy dzisiaj 50 lat. Spektakularna kariera i metamorfoza gwiazdy [DUŻO ZDJĘĆ]


Dana International wygrała Eurowizję w 1998 roku

Dana International wygrała Eurowizję w 1998 roku

Dana International na Eurowizji 1998 zaśpiewała przebój Diva

Dana International na Eurowizji 1998 zaśpiewała przebój Diva

Dana International w 2007 roku na planie teledysku do piosenki Love Boy

Dana International w 2007 roku na planie teledysku do piosenki Love Boy

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×