Franciszek Pieczka zaczął grać w „Ranczu” z uwagi na chorobę innej gwiazdy. Prawda dopiero teraz wyszła na jaw

Franciszek Pieczka

Franciszek Pieczka

Franciszek Pieczka nie zagrałby w Ranczu, gdyby nie choroba innego aktora. Po latach prawda wyszła na światło dzienne. Wskazano konkretne nazwisko.

Franciszek Pieczka zmarł 23 września w wieku 94 lat. Aktor na dobre zapisał się w historii polskiego kina. Największy rozgłos przyniosła mu rola Gustlika w Czterech pancernych. Żywot Mateusz, Austeria, Jańcio Wodnik, Perła w koronie, Blizna, Sprawa się rypła, Potop, Wesele, Konopielka, Big Bang, Chłopi, Rękopis znaleziony w Saragossie – to niektóre kultowe produkcje z jego udziałem. W ostatnich latach życia artysta wcielał się w rolę Stanisława Japycza w niezapomnianym serialu komediowym TVP, Ranczo.

Dopiero teraz na jaw wyszło, że Pieczka nie pojawiłby się w formacie, gdyby nie choroba innego znanego aktora. Opowiedział o tym reżyser serialu, Wojciech Adamczyk.

Franciszek Pieczka zagrał w Ranczu z uwagi na chorobę kolegi

Reżyser w rozmowie z Polską Agencją Prasową zdradził, że postać Stanisława Japycza wprowadzono do scenariusza po tym, gdy inny weteran polskiego kina, Leon Niemczyk (zm. 2006), który grał Jana Japycza, podupadł na zdrowiu. Stanisław był bratem Jana, który przyjechał do Wilkowyi po latach po to, by pojednać się z bratem przed jego śmiercią.

Nikt nie przewidywał udziału Franciszka Pieczki w serialu „Ranczo” i tym bardziej w filmie fabularnym „Ranczo Wilkowyje”. Pan Franciszek pojawił się zupełnie przypadkiem. Była to konsekwencja nieuleczalnej choroby, która zabierała w błyskawicznym tempie drugiego giganta polskiego filmu – ujawnił Adamczyk.

Rozmówca PAP bardzo zachwalał empatię, jaką się wtedy wykazał Pieczka.

To była rola szczególna, bo ona nie tylko wymagała, jak w przypadku wielkich ról, talentu aktorskiego, ale również ogromnej empatii i życzliwości dla całej sytuacji. Scenarzyści przygotowywali kilka wersji scenariusza, a ja się przygotowywałem do różnych wersji realizacji sceny, bo wszystko zależało od tego, w jakim w danym momencie stanie będzie pan Leon. Czy będzie mógł powiedzieć cały tekst przewidziany w scenie, czy tylko niektóre fragmenty, a może będzie tylko siedział, a tekst powie pan Franciszek Pieczka – podsumował.

Ciekawe, ile jeszcze tajemnic skrywają producenci serialu?

Jak przebiegała kariera Leona Niemczyka?

Niemczyk w ciągu pięciu dekad kariery zagrał w ok. 400 polskich filmach. Do historii kinematografii przeszły następujące produkcje z jego udziałem: Pociąg, Nóż w wodzie, Baza ludzi umarłych, Ogniomistrz Kaleń, Wielki Szu, C.K. Dezerterzy, Rękopis znaleziony w Saragossie, Eroica, Krzyżacy, Vabank, Rozmowy kontrolowane. 


Franciszek Pieczka nie żyje

Franciszek Pieczka nie żyje

Franciszek Pieczka nie żyje

Franciszek Pieczka nie żyje

Leon Niemczyk

Leon Niemczyk

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×