Wirtualna Polska

Eurowizja 2018: Nie tylko Lukas Meijer pochodzi z zagranicy. Zobaczcie ilu obcokrajowców reprezentowało Polskę!

Eurowizja 2018: Nie tylko Lukas Meijer pochodzi z zagranicy. Zobaczcie ilu obcokrajowców reprezentowało Polskę!

Obcokrajowcy, którzy reprezentowali Polskę na Eurowizji

Polacy na Eurowizji – którzy reprezentanci pochodzili z zagranicy?

Wirtualna Polska

Odliczamy dni do Eurowizji 2018. W tym roku po raz pierwszy to wielkie wydarzenie muzyczne zostanie zorganizowane w Portugalii. 10 i 12 maja w Lizbonie będziemy kibicować naszym reprezentantom. Gromee to dj, który razem z Lucasem Maijerem, skomponował piosenkę Light me up, z którą formacja stanie do międzynarodowej rywalizacji. Utwór ten tak spodobał jury, że niemalże jednogłośnie ekipa Andrzeja Gromoli (bo tak nazywa się dj Gromee) zwyciężyła w polskich preselekcjach.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Do tej pory w konkursie Eurowizji reprezentowali nasz kraj m.in. Edyta Górniak, Anna Maria Jopek, Kasia Kowalska, Mieczysław Szcześniak, Andrzej Piaseczny, Magdalena Tul, Monika Kuszyńska, Michał Szpak i inni. Polskę jednak reprezentowali nie tylko rodowici Polacy, byli wśród nich również artyści obcego pochodzenia.

Eurowizja 2005: Ivan Komarenko (Rosja, Gruzja)

Ivan i Delfin, wyk. Ivan Komarenkoz pochodzenia Rosjanin. Wokalista urodził się w miejscowości Niżnia-Ilimsk. Syn pół-Rosjanki i pół-Koreanki (Galiny Stiepanowej) oraz Gruzina. W dzieciństwie mieszkał na Syberii. Sytuację tę sprowokował konflikt jego rodziców. Wówczas to wyprowadził się z matką do Rudnogorska, gdzie mieszkali jego dziadkowie. W 2010 otrzymał polskie obywatelstwo.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Ivan i Delfin w Konkursie Eurowizji wystąpili w Kijowie w 2005 roku. Zaprezentowali utwór Czarna Dziewczyna. Zespół znany z wielkiego hitu Jej czarne oczy, w dniu półfinału wystąpił jako ostatni. Niestety szczęście nie dopisało naszym reprezentantom. Można powiedzieć, że formacja otarła się o ścisły finał (do wejścia do finału brakowało im zaledwie 4 punktów). Fiasko występu znacznie przyczyniło się do zakończenia kariery zespołu.

Eurowizja 2006: Real McCoy (Niemcy)

Real McCoy został założony przez rapera Olafa „O-Jay” Jeglitza. Formacja gra muzykę eurodance (gatunek elektronicznej muzyki tanecznej). Producent urodził się w Berlinie. Pracował jako fotograf.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zespół Ich Troje po pierwszym swoim eurowizyjnym sukcesie (w 2003 roku z piosenką Keine Grenzen zajął 7. miejsce – i to był drugi, po Edycie Górniak, najwyższy wynik w historii polskiej piosenki na Eurowizji) razem z niemieckim raperem nagrali singiel Follow My Heart, z którym w 2006 roku ponownie stanęli na międzynarodowej scenie.

Pomimo wielkich starań i spektakularnego show, grupa w półfinale, podczas 51. Konkursu Piosenki Eurowizji w Atenach, zajęła dopiero 11 miejsce.

Wirtualna Polska

Eurowizja 2007: The Jet Set (Rosja/Stany Zjednoczone)

The Jet Set – wyk. Rosjanka Sasha Strunin i amerykański wokalista Tracy Spencer. Artystka Sasha, właściwie Aleksandra Igoriewna Strunina, urodziła się w Leningradzie (obecnie Petersburg). Jest jedyną córką śpiewaków operowych. Ma polskie korzenie – jej prababcia ze strony ojca pochodziła z polskiej rodziny szlacheckiej, Stankiewiczów. W 2017 roku publicznie ogłosiła swoje zaręczyny z producentem muzycznym Markiem Piotrem Szumskim. Jej kolega z zespołu Tracy Spencer to z kolei Amerykanin. Tray tak naprawdę nazywa się Tracy Spencer Shipp i pochodzi z Freeport w stanie Illinois. Z zawodu jest tancerzem i choreografem.

Zespół reprezentował nasz kraj w 2006 roku w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Helsinkach. Formacja z piosenką Time to Party zajęło 14 miejsce w półfinałowej klasyfikacji. Artyści po nieudanym występie definitywnie zawiesili swoją działalność.

Sasha Strunin po rozwiązaniu The Jet Set rozpoczęła solową działalność muzyczną. Niestety bez powodzenia… Nagrała dwa przeboje: To nic kiedy płyną łzy i Zaczaruj mnie ostatni raz, wszystko wskazuje na to, że tą ostatnią zakończyła karierę.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Eurowizja 2008: Isis Gee (Stany Zjednoczone)

Isis Gee – amerykańska wokalistka Tamara Diane Gołębiowska. Artystka urodziła się w Seattle w Stanach Zjednoczonych. Ma polskie korzenie – jej babcia jest Polką. W 2004 roku piosenkarka wyszła za mąż za Polaka – Adama Gołębiowskiego, który również jest jej menedżerem. Małżeństwo przeprowadziło się do Polski i zamieszkało w Warszawie.

Wirtualna Polska

Isis Gee rozbudziła nadzieje na polskie zwycięstwo w międzynarodowym konkursie. Wokalistka reprezentowała nasz kraj w 53. edycji Eurowizji w 2008 roku w Belgradzie.

Artystka z piosenką For Life znalazła się pierwszej 10-ce półfinału. Polska długo czekała na ten moment. Wszyscy mocno trzymaliśmy kciuki za jej występ, jednak finalnie, wokalistka z liczbą 14 punktów, zajęła ostatnie miejsce, ex aequo z Niemcami i Wielką Brytanią.

Eurowizja 2014 – Donatan (Rosja)

Donatan, właściwie Witold Marek Czamar, muzyk choć urodził się w Krakowie, ma rosyjskie pochodzenie. Jego matka jest Rosjanką. Przez siedem lat mieszkał w Taganrogu na obszarze ówczesnego ZSRR (obecnie Rosja).

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

To bez wątpienia jeden z najlepszych naszych występów w Konkursu Piosenki Eurowizji. Donatan i Cleo, zdobyli 62 punkty, zajmując wysokie 14. miejsce. Piosenka My Słowianie, z którą zespół stanął do międzynarodowej rywalizacji, z entuzjazmem została przyjęta przez publiczność w Kopenhadze.

Po tym występie Donatana i Cleo nastąpił szybki rozwój ich kariery. Pod koniec 2014 roku ukazała się płyta Brać, która była wręcz rozchwytywana przez fanów.

Eurowizja 2018: Lukas Meijer (Szwecja)

Wirtualna Polska

GromeeLukas Meijer z utworem Light Me Up w tym roku będą reprezentować Polskę w Lizbonie. Polsko-szwedzki duet tworzą – Polak – producent, dj i autor tekstów – Gromee oraz Lukas Meijer – frontmen szwedzkiego rockowego zespołu No Sleep For Lucy. Muzyk urodził się w Sztokholmie. Jest gitarzystą, wokalistą oraz autorem piosenek.

W 2017 roku nawiązał współpracę z polskim producentem muzycznym Gromee’em, z którym nagrał singiel Without You.

Lukas Meijer, oprócz muzycznej pasji, realizuje się także jako nauczyciel w Zespole Szkół w Blackeberdze.

Mocno trzymamy kciuki za naszych reprezentantów!

Eurowizja: Nie tylko Margaret! Te polskie gwiazdy też występowały w zagranicznych preselekcjach! Jak sobie poradzili?

Preselekcje do Eurowizji w atmosferze skandali i kontrowersji! Przypominamy te najgłośniejsze

To oni byli o krok od Eurowizji! Oto najwięksi przegrani polskich preselekcji: Margaret, Natasza Urbańska, Ania Wyszkoni…


Ivan i Delfin (Ivan Komarenko) na Eurowizji 2005

Ivan i Delfin (Ivan Komarenko) na Eurowizji 2005

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Real McCoy na Eurowizji 2006 wystąpił z Ich Troje

Real McCoy na Eurowizji 2006 wystąpił z Ich Troje

The Jet Set na Eurowizji 2007

The Jet Set na Eurowizji 2007

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować

×