Polski miliarder wśród najbogatszych ludzi świata. Kim jest Sebastian Siemiątkowski? Jego historia to scenariusz na film

Sebastian Siemiątkowski

Sebastian Siemiątkowski

Magazyn Forbes opublikował jakiś czas temu listę Najbogatszych ludzi świata 2021. Swoje miejsce znalazło na niej kilku Polaków. Jeden z nich jest debiutantem i zbudował swój majątek od zera.

Magazyn Forbes co roku przygotowuje najróżniejsze rankingi i sprawdza portfele znanych i lubianych. Regularnie publikuje zestawienia tych, którzy mogą pochwalić się sporym majątkiem. Jakiś czas temu opublikował listę Najbogatszych ludzi świata 2021. Znalazło się na niej aż 2755 miliarderów, a wśród nich wiele znanych nazwisk z kraju i zagranicy. Na czele tej listy kolejny rok z rzędu znajduje się Jeff Bezos, założyciel Amazona, z majątkiem opiewającym na 177 mld dolarów, a po piętach od niedawna depcze mu Elon Musk, który ma na koncie 164 mld dolarów.

W tym zacnym gronie nie brakuje także znanych Polaków. W zestawieniu znalazła się między innymi Dominika Kluczyk, która zgromadziła dobra o wartości 2,1 mld dolarów, a także mąż Omeny Mensah, czyli Rafał Brzoska, który może się pochwalić majątkiem na poziomie 1,3 mld dolarów. W tym roku na liście Najbogatszych ludzi świata zadebiutowało jeszcze jedno nazwisko pochodzące z Polski.

Kim jest Sebastian Siemiątkowski – najbogatszy Polak na liście Forbes?

Sebastian Siemiątkowski to biznesmen polskiego pochodzenia, który na stałe mieszka w Szwecji. Drogi do wielkiej kariery i jeszcze większych pieniędzy nie miał usłanej różami. Jako młody chłopak pracował w słynnej sieci fast foodów, a także w telemarketingu. W pewnym momencie postanowił wziąć sprawy we własne ręce i razem z kolegami ze studiów w 2005 roku założył firmę Klarna. Dzięki platformie, którą stworzył, klienci mają możliwość zakupów z tak zwaną odroczoną płatnością. Przy tym nie są im naliczane odsetki.

Siemiątkowski w tym roku zadebiutował na liście magazynu Forbes i znalazł się na 1444 miejscu zestawienia z majątkiem szacowanym na 2,2 mld dolarów. Większą część zgromadzonych funduszy stanowią udziały w jego własnej firmie.

Klarna jest liderem rynku płatności w Europie i od dawna już podbija Stany Zjednoczone. Współpracuje między innymi z takimi potentatami jak H&M, Ikea, Nike, Samsung czy AliExpress. Firma obsługuje około 90 milionów klientów rocznie.

Aktualnie biznes Siemiątkowskiego jest wart 31 mld dolarów. Jednym z inwestorów, który w 2015 roku zainteresował się platformą, jest między innymi znany raper Snoop Doog.

Dla nas jedną z najbardziej ekscytujących rzeczy jest sytuacja, kiedy możemy zaangażować się nie tylko jako dostawca płatności, ale możemy wspólnie tworzyć wartość – podkreślał Siemiątkowski podczas Global Trend Festival.

40-latek zdradził również pewną ciekawostkę. Chociaż na liście najbogatszych ludzi świata znalazł się jako Szwed, to z pochodzenia jest Polakiem i biegle włada tym językiem:

Nie czuje się ani stuprocentowym Polakiem, choć płynnie mówi po polsku, ani Szwedem, mimo że tam się wychował i zbudował biznes – czytamy w magazynie Forbes.

Możemy zatem pochwalić się kolejnym znanym Polakiem, który stworzył prawdziwą potęgę na światową skalę.

Polacy na liście Najbogatszych ludzi świata 2021 Forbes

Poniżej przypominamy listę Polaków, którzy również znaleźli się w tegorocznym zestawieniu, według kolejności, w jakiej się na niej pojawili:

  • 727. Michał Sołowow – 4 mld dol. (właściciel grupy przemysłowej składającej się z 15 spółek, do których można zaliczyć m.in. następujące przedsiębiorstwa: Barlinek, Komfort, Cersanit czy Synthos)
  • 831. Jerzy Starak – 3,6 mld dol. (założyciel Polpharmy)
  • 956. Tomasz Biernacki – 3,2 mld dol. (założyciel i współwłaściciel sieci handlowej Dino Polska)
  • 956. Zygmunt Solorz – 3,2 mld dol. (założyciel Telewizji Polsat oraz prezes Rady Nadzorczej Polsatu)
  • 1517. Dominika Kulczyk – 2,1 mld dol. (przewodnicząca Rady Nadzorczej Kulczyk Holding, przewodnicząca Rady Nadzorczej Polenergia S.A. oraz współzałożycielka Grupy Firm Doradczych Values)
  • 2263. Rafał Brzoska – 1,3 mld dol. (prezes i mniejszościowy akcjonariusz operatora przesyłek InPost)
  • 2263. Zbigniew Juroszek z rodziną – 1,3 mld dol. (właściciel i główny akcjonariusz grupy Atal, współwłaściciel spółki Star-Typ sport).

Pierwszą 10. znajdziecie tutaj.


Sebastian Siemiątkowski

Sebastian Siemiątkowski

Sebastian Siemiątkowski

Sebastian Siemiątkowski

Sebastian Siemiątkowski

Sebastian Siemiątkowski

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×