Szukaj

Co Paweł Pawlikowski powiedział po odebraniu Złotej Palmy dla najlepszego reżysera? „Dziękuję w imieniu całego kraju” [WIDEO]

Paweł Pawlikowski Cannes 2018 Złota Palma

Paweł Pawlikowski Cannes 2018 Złota Palma

Paweł Pawlikowski pierwszym Polakiem z nagrodą dla najlepszego reżysera

Cannes 2018 było dla Polaków prawdziwym sukcesem. Zimna Wojna Pawła Pawlikowskiego, która miała swoją premierę 10 maja, zrobiła prawdziwą furorę. Film z fenomenalną Joanną KuligTomaszem Kotem porównywanym do Jamesa Bonda zachwycił nie tylko rodaków obecnych w Cannes, ale również zagraniczne gwiazdy i prasę. Po razpierwszy od 16 lat i od czasów Pianisty Romana Polańskiego, Polska znalazła się w głównym konkursie canneńskim. I choć nie udało jej się zdobyć Złotej Palmy dla najlepszego filmu, Cannes zakończyło się dla nas niewiarygodnym sukcesem.

Pawlikowski został nagrodzony Złotą Palmą dla najlepszego reżysera, dokonując tego, czego nie udało się jeszcze żadnemu Polakowi w historii prestiżowego festiwalu. Poruszony reżyser odbierając nagrodę wygłosił naprawdę piękne przemówienie:

Po raz pierwszy od dawna polski film znalazł się w oficjalnej selekcji i dziękuję w imieniu całego kraju. To naprawdę dobra wiadomość, a bardzo nam trzeba dobrych wiadomości z Polski w dzisiejszych czasach. Widzę stąd moich aktorów, którzy znosili z mojej strony tortury, naprawdę wymęczyłem ich podczas tego filmu. Kiedy obejrzeliśmy film w zeszłym tygodniu, razem, mam nadzieję, że mi wybaczyli, bo to, co zrobili, to było coś wyjątkowego.
Chciałbym też podziękować Łukaszowi Żalowi, który był odpowiedzialny za zdjęcia do filmu. Jest bardzo młody, ale jest absolutnie wybitny. Dziękuję też scenografom, całej ekipie, wiem, że nie ma was tutaj z nami, ale dziękuję wam również. Przede wszystkim dziękuję też moim producentkom, które pomogły stworzyć niełatwy film, niespecjalnie komercyjny, ale dały mi przestrzeń, w które mogłem ten film kształtować, nieomal rzeźbić, w sposób nieograniczony. Proces był dosyć chaotyczny. Wielu producentów zwolniłoby mnie po pierwszym tygodniu.

Na sam koniec zadedykował swój film wielkiemu polskiemu artyście:

Chciałbym też dedykować tę nagrodę bardzo ważnemu człowiekowi, Januszowi Głowackiemu. Wielki polski aktor, który odszedł od nas zeszłego lata, a który pomógł mi napisać scenariusz. Jest wiele rzeczy, które kocham w Polsce: odwaga, poczucie humoru, delikatność, otwartość na resztę świata. O te rzeczy musimy walczyć, żeby ich nie zatracić, żeby duch Janusza Głowackiego i ludzi jemu podobnym został w Polsce. Dedykuję tę nagrodę właśnie Januszowi Głowackiemu. Dziękuję bardzo.

Bez wątpienia jest to nagroda, która bardzo mu się należała. Było to zresztą do przewidzenia – czego innego oczekiwać od laureata Oscara za genialną Idę?

„Zimna Wojna” zrobiła furorę w zagranicznych mediach

Wszyscy wychwalają Pawlikowskiego pod niebiosa. Owacja na stojąco po seansie trwała niemal 15 minut, Julianne Moore na swoim Instagramie wyjawiła, że Joanna zachwyciła ją ponad miarę, a najważniejsze zagraniczne i polskie magazyny zachwycają się filmem i wszystkim co jest z nim związane:

  • „Urzekająco romantyczna, słodko-gorzka ballada”, Leslie Felperin, The Hollywood Reporter
  • „Owacyjnie przyjęty przebój festiwalu w Cannes. Ma w sobie echa La La Land”, The Economist
  • „Kot jest elegancki i powściągliwy. Kulig jest jak rozkołysane wahadło. Całkowicie przykuwa uwagę, iskrzy emocjami, zmiennym nastrojem i magnetyzmem niczym młoda Jeanne Moreau, albo europejska wersja Jennifer Lawrence”, Guy Lodge, Variety
  • „To film na Złotą Palmę”, Tadeusz Sobolewski, Wyborcza.pl
  • „Wspaniały film, który może się podobać każdemu”,  Janusz Wróblewski, Polityka
  • „Swoista kronika wypadków miłosnych, która zachwyciła m.in. Cate Blanchett i Guilermo Del Toro”, Artur Zaborski, Interia

28 maja odbędzie się uroczysta premiera filmu, a już od 8 czerwca wszyscy Polacy będą mogli zobaczyć go w kinie i przekonać się na własne oczy, dlaczego ten ponadczasowy film o miłości w nietuzinkowej oprawie nazywany był „filmem na Złotą Palmę”.

TYLKO U NAS! Pierwszy wywiad z Pawłem Pawlikowskim o „Zimnej Wojnie”! „Już dawno taki film im się należał” [WIDEO]

Cannes 2018: Gwiazdy „Zimnej Wojny” na konferencji prasowej po premierze filmu! Paweł Pawlikowski, Joanna Kulig, Tomasz Kot, Borys Szyc

Cannes 2018. Gwiazdy na premierze filmu „Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego! Małgorzata Bela, Cate Blanchett, Borys Szyc, Joanna Kulig, Tomasz Kot [WIDEO]


Paweł Pawlikowski dostał Złotą Palmę na festiwalu w Cannes 2018 za reżyserię (Zimna wojna)

Paweł Pawlikowski dostał Złotą Palmę na festiwalu w Cannes 2018 za reżyserię (Zimna wojna)

Paweł Pawlikowski dostał Złotą Palmę na festiwalu w Cannes 2018 za reżyserię (Zimna wojna)

Paweł Pawlikowski dostał Złotą Palmę na festiwalu w Cannes 2018 za reżyserię (Zimna wojna)

Obsada filmu Zimna Wojna na gali finałowej festiwalu w Cannes 2018

Obsada filmu Zimna Wojna na gali finałowej festiwalu w Cannes 2018

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×