Wirtualna Polska

Światowej klasy dzieło zrujnowane przez konserwatora mebli. Nie mieści się w głowie, co zrobił z twarzą Maryi

Światowej klasy dzieło zrujnowane przez konserwatora mebli. Nie mieści się w głowie, co zrobił z twarzą Maryi

Zniszczony obraz Maryi

Niepokalane poczęcie, obraz barokowego artysty Bartolomego Estebana Murillo, który przedstawia portret Maryi, został zniszczony. Jego renowacji poddał się niewykwalifikowany pracownik. Nie mieści się w głowie, jaki efekt uzyskał. 

Wirtualna Polska

Niepokalane poczęcie namalowane przed barkowego artystę Bartolomego Estebana Murillo, zostało kupione przez prywatnego kolekcjonera sztuki z Walencji. By jak najdłużej zachować obraz w dobrej formie i nieco go „odświeżyć”, poddano go renowacji. Jej koszt to 1200 euro (około 5400 zł). Właściciel szybko pożałował tej decyzji.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Niepokalane poczęcie zniszczone. Jak wygląda twarz Maryi?

Niepokalane poczęcie trafiło w ręce konserwatora mebli, który nie potrafił poradzić sobie z zadaniem. Chociaż praca mu nie wychodziła, nie poddał się i bardzo długo walczył. Kiedy właściciel obrazu zobaczył efekt, zażądał, by dzieło wróciło do stanu sprzed renowacji. To także nie okazało się dobrym pomysłem.

W wyniku jego nieudolnej pracy twarz Maryi jest nie do poznania. Kompletnie zatraciła ludzkie rysy, kolory się rozmyły. Zamiast światowej klasy dzieła, powstała raczej marna karykatura. Efekt pracy dotarł do sieci i wzburzył internautów. W mediach społecznościowych nie potrafią ukryć swojego rozczarowania.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zachowanie konserwatora nie tylko zirytowało użytkowników mediów społecznościowych, ale także historyków, znawców sztuki oraz osób związanych z twórczością. Domagają się zmiany prawa, które zakazywałoby prowadzenia renowacji przez osoby, które nie mają do tego odpowiednich kompetencji.

Szczególnie że nie jest to pierwszy raz, gdy wielkie dzieło zostało zniszczone. W wyniku nieudolnej renowacji zniszczono fresk „Ecce Homo”.  Przedstawiony Chrystus nie ma ludzkich rysów twarzy, zatracone zostały pierwotnie ukazane kształty.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska


Zniszczony portret Maryi

Zniszczony portret Maryi

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Komentarze

  • Gość MBJellinek Kraków pisze:

    tak to sie konczy kiedy za malowanie zabiera sie ktoś kto nie ma o tym pojecia ja mam 12 lat praktyki ale bałbym sie takiej roboty jak skurwysyn bo wiem jak sie zachowują farby kiedy maluje sie w zamierzeniu kobiete a wychodzi facet albo na odwrót inna zupełnie sprawa jest namalować kwiatki czy wazon a inna twarz człowieka z manierą we wzroku a cwoki lapią sie wszystkiego za kazde pieniądze zeby tylko zyski były bez wzgledu na doswiadczenie albo konsekwencje Ja moge tej Maryji przywrócić dawny blask bo potrafie to odmalować ale nauka tego kosztowała mnie ponad 12 lat malowania za włąsne pieniądze postaci ludzkich i wiadomo tu jest że jak ktoś umie to namalować w sposób absolutnie wierny nie drze pieniedzy ile mu pierdolnie do głowy bo Bóg czuwa nad nim i jego talentem cena za rekonstrukcje twarzy jest bardzo umiarkowana moim zdaniem rekonstrukcja warta jest do 1500 złotych nie wiecej tylko musi sie to powierzyć komuś kto potrafi a nie byle hujowi co sie ochwali ze jest super malarz i zapierdoli cene ze sie komuś słabo zrobi sztuka to jest sztuka mnie 400$ wystarczy żeby zrekonstruować ten obraz w sposób w miare wierny bo mam to wyćwiczone przez 12 lat ćwiczen w malowaniu i znam sie na chemii malarskiej a jak jak to dorwie jakiś burak to zjebie to i bedzie chciał 10 razy tyle

  • Lady Costesa pisze:

    Na katorge go wyslac!

Najczęściej czytane dziś

Wirtualna Polska
×