Nieporozumienie w czasie werdyktu Konkursu Chopinowskiego. Uczestnicy nie wiedzieli co się dzieje. Co za wpadka organizatorów

Konkurs Chopinowski

Konkurs Chopinowski

Konkurs Chopinowski dobiegł końca. Podczas ogłoszenia wyników nie obyło się bez sporej wpadki, która wzburzyła internautów.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, zwany też Konkursem Chopinowskim, jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie. Odbywa się co 5 lat w Warszawie. Do stolicy Polski zjeżdżają utalentowani pianiści z całego świata, którzy próbują jak najlepiej odtworzyć utwory Fryderyka Chopinia.

Konkurs Chopinowski: spora wpadka organizatorów. Co się stało?

18. edycja konkursu miała się odbyć w 2020 roku. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, zmagania przełożono na październik 2021 roku. Muzyczne zmagania uczestników oceniało siedemnastoosobowe jury, które zdecydowało, że do finału przeszło 12 młodych pianistów, w tym dwóch reprezentantów Polski.

Gdy rywalizacja dobiegła końca, po długich naradach jury, nadszedł czas na ogłoszenie wyników. Te zaprezentował dyrektor Artur Szklener, któremu towarzyszył tłumacz. Niestety drugi z panów nie do końca wywiązał się ze swoich obowiązków. Przez to nie wszyscy uczestnicy dobrze zrozumieli podane wyniki.

Wśród nich był m.in. Kyohei Sorita z Japonii, który zdobył drugie miejsce. By rozwiać wątpliwości, poprosił Jakuba Kuszlika o to, by wytłumaczył, jak mu poszło.

Takie zachowanie nie spodobało się internautom, którzy śledzili transmisję na YouTube. Nie szczędzą pod adresem organizatorów nieprzyjemnych uwag:

 • Od lat obserwuję ogłoszenie wyników i nie wiem dlaczego nikt nie potrafi nadać temu wydarzeniu odpowiedniej rangi. Może wystarczy zatrudnić tłumacza, ogłaszać wyniki pomału z tłumaczem? Zwycięzcy konkursu dowiadują się od stojącego obok kolegi, które zajęli miejsce. Dla tak wybitnego i międzynarodowego konkursu jest to żenujące. Dobrze że nie odbywa się w szatni na tle wieszaków. Szkoda że organizatorzy nie potrafią zadbać o tę część konkursu, gdy inne przygotowane wzorcowo.
 • Dla mnie to skandal, ze wyniki zostaly wydukane po polsku…… Pianisci nie wiedzieli ktore maja miejsce, czy wskoczyli juz na podium czy nie, mogli zgadywac nagrody specjalne, Sorita zaczal skakac bo myslal , ze wygral a nie, ze dzieli drugie miejsce….
 • Jestem totalnie zażenowana tym, w jaki sposób zostały ogłoszone wyniki, to po prostu skandal i ktoś powinien za to odpowiedzieć! Brak szacunku dla uczestników!
 • Okropne tłumaczenie na język angielski. Jak tak można potraktować uczestników?
 • Nie wierzę w to, co widzę. Naprawdę tak ogłoszono wyniki? Masakra. Nieprofesjonalne zachowanie.

Oglądaliście Konkurs Chopinowski?

 


Konkurs Chopinowski

Konkurs Chopinowski

Konkurs Chopinowski

Konkurs Chopinowski

Konkurs Chopinowski

Konkurs Chopinowski

Komentarze

 • Gość pisze:

  Nie doczekałam się ogloszenia werdyktu. Zasnęłam

 • Gość pisze:

  Poprosze moj komentarz. Nikogo nie obrażam. Piszę prawdę co było widać na ekranie tv. Pani z jury w nieodpowiednim stroju szaty postrzępione jak na hallowen/ bez fryzury i makijażu

 • Gość pisze:

  Pani z jury /chyba przewodniczaca/ była niestosownie ubrana di sytuacji. Zaniedbana kobieta bez fryzury , makijażu, w szacie postrzępionej co to miało być?! Do telewizji na cały świat transmisja a tu nieprzygotowana ? Czy zabrakło stylistki , makijażystki? Czy pani nie miała pieniedzy na fryzjera i kupno sukienki lub kompletu stosownego do sytuacji?
  Jak nie na tę galę…to kiedy?

 • Gość pisze:

  Wymienić krakowskiego pana dyrektora, na fachowca z innej części Polski, chyba zbyt długo już tam się zasiedział. Wielki dyrektor od wtorku do czwartku… Wtajemniczenie wiedzą o czym mowa

 • Sympatyk Chopina pisze:

  No cóż szkoła krakowska rządzi całym Nifcem, jak są zatrudnieni znajomi,… a że angielskiego zna troszkę to dostał rolę tłumacza . Od lat źle się tam dzieje. Ale dwój swojemu krzywdy nie zrobi, to jest najważniejsze. A zresztą jak się dyrektoruje od wtorku do czwartku to co to za pracą, bo to Krakowa trzeba wrócić…

 • Bigi pisze:

  Znawcy…ale w jakiej dziedzinie?Wygrani, przegrani, jury, błędy podczas ogłaszania werdyktu.A najwazniejsza jest muzyka Fryderyka Chopina.Zascianek, jak zawsze zaścianek Europy.Musi się śmiać głośno wielki nasz kompozytor w zaświatach, a ja z nim.

 • Gość pisze:

  Z tego co zauważyłam to nie liczyło się kto jak zagrał a kto jego uczył. W tym konkursie to sam Chopin by odpadł.

  • Gość pisze:

   Celnie!!!

  • Muzyk pisze:

   Dokładnie

  • Gość pisze:

   Dokładnie tak! I wstyd i przykro, że nie tylko mamy tylu skorumpowanych polityków ale także jurorów w tak ważnym i kultowym muzycznym konkursie światowej pianistyki. Nawet tu musiały dojść do głosu własne interesy i interesiki, zakamuflowane z nadzieją, że nikt tego nie zauważy…Żenada i wstyd!

  • Gość pisze:

   Moim zdaniem, nie powinno się łączyć funkcji w jury z byciem nauczycielem występującego w konkursie. Nie można być sędzią we własnej sprawie. Tak, aby uniknąć posadzeń na przyszłość.

  • Gość pisze:

   Jurorzy, którzy byli nauczycielami danego wykonawcy nie przyznawali mu punktów! To wart wiedzieć. Więc sprawiedliwość w tej kwestii była

 • Ewag.z pisze:

  Wszystko byłoby ok i na najwyższym poziomie, gdyby nie oficjalne ogłoszenie wyników. Powinny być przedstawione wolno tzn.bez pośpiechu jak równie w języku na większości laureatów zrozumiałym (międzynarodowym). Oprócz tego, może się mylę, doniośle byłoby jakby finaliści na odczytaniu wyników byli ubrani bardziej elegancko chociażby jak Hiszpan Garcia Garcia, nie w w rozciągniętych swetrach, czy jeansach, ale to tylko moje skromne zdanie

  • Goś pisze:

   Tak te ich szmaty są przerażające. Chyba Pan Chopin zasłużył na większy szacunek😲

  • Gość pisze:

   Tak jest! Ten bazar szmaciarzy był przerażający u niektórych! Brak szacunku do statusu ewentu, do rangi kompozytora , do organizatorów i w końcu – do samych siebie, a także do ich kolegów, którzy przyszli przyzwoicie ubrani…brakowało tylko szlafroków i nocnej bielizny ..

  • Gość pisze:

   Pragnę zauważyć, że nikt nie wyglądał tu jak szmaciarz. Skromny ubiór (a nie garsonki od Prady) zwykle cechują skromnych mentalnie ludzi, jednocześnie reprezentujących wysoki poziom wiedzy, umiejętności i kultury.

 • Gość pisze:

  Bałagan sromotny, ale to juz tylko ukoronowanie decyzji jury, ktore nie zauwazyło takich talentow jak Hao Rao i Eva Gevorkian. Oboje wspaniale grali w 3 etspach i genialnie w finale. No tak, ale oni nie są ze stajni pani przewodniczącej jury, jak obaj polscy finaliści, z ktorych jeden został poza podium, a drugiego za uszy wciagnięto tworzac dla niego czwartą nagrodę ex aequo. Obserwuję konkursy chopinowskie od 1960 roku. Nie myślałam, że przyjdzie mi się wstydzić za organizację i za niesprawiedliwe werdykty.

  • GośćSkrzypaczka pisze:

   Zgadzam sie,caly czas w komentarzach podziewiały talentu Evy Gevorkyan,a tu Juri jakoś o niej zupełnie zapomniało. Taka niesprawiedliwosc i krzywda dla E.Gevorkyan.Z tego konkursu bedzie miała same przykre wspomnienia.

 • Mika pisze:

  Pani Konarska przesadziła z tym gołym ramieniem i przez zęby pokrzykiwała miauczacym głosem.Irytujace

 • a5 pisze:

  Trzeba było ogłosić wyniki w języku Chopina

 • Gość pisze:

  Pewnie tłumaczem był znajomek czyjś…

 • Muzyk pisze:

  I kogo to obchodzi. Kultura w Polsce leży i kwiczy- szczególnie zarobki muzyków. W Lidlu mają lepsze wynagrodzenia.

 • Gośćkoks pisze:

  Brak profesjonalizmu przy organizacji konkursu wydarzenie o światowym zasięgu a tu panowie że zła wymowa dobrze ze była prowadząca p.Konarska ratowała szemranie pod nosem Pana z Instytutu Chopina a wręczanie nagród to dopiero porażka.Pani z rozczochranymi włosami i odrostami ubrana jak na bazar dobrze ze kamerzysta to wyłapał i nie pokazywał tej pani.transmisja na cały świat a żadnej oprawy graficznej i te kwiatki za złotówkę, zabrakło kasy bo dano Golec Orkiestrze i Martyniukowi to jest muzyka a nie Szopen.

  • Melomanka pisze:

   Pani Konarska nie prowadziła a pokrzykiwała gubiąc z pośpiechu sylaby. Ładna kobieta ale glos do poprawy.

  • Gość pisze:

   Nic tak nie poprawia samopoczucia jak dowalenie komuś lub czemuś.A wszystkiemu winien Kaczyński,Kurski i Duda. Chore i nadające się do leczenia natychmiastowego

  • Gość pisze:

   Tak jest! Ten bazar szmaciarzy był przerażający u niektórych! Brak szacunku do statusu ewentu, do rangi kompozytora , do organizatorów i w końcu – do samych siebie, a także do ich kolegów, którzy przyszli przyzwoicie ubrani…brakowało tylko szlafroków i nocnej bielizny …

  • Ludowa obserwatorka pisze:

   Święte słowa. Pani Przewodnicząca nie miała czasu na zajęcie się odrostami. Nie miała też czasu, by zająć się swym przyodziewkiem.

 • GośćOna... pisze:

  Czy Wy zawsze musicie coś znaleźć. Było pięknie, dostojnie, odpowiednio, wspaniałe. Druga w nocy wszyscy zmęczeni, podekscytowani, zdarzyło się, ale w ogóle nie miało wpływu na jakość organizacji całego przedsięwzięcia. Dajcie spokój, ujadacie, stuknijcie się w łeb…

 • Kowit 2021 pisze:

  To wszystko przez srandemię!!!