NewsyEurowizja 2020 nie odbędzie się. Szokująca decyzja organizatorów

Eurowizja 2020 nie odbędzie się. Szokująca decyzja organizatorów

Eurowizja 2020: Kto z Polski?
Eurowizja 2020: Kto z Polski?
Aneta Błaszczak

18.03.2020 15:00, aktual.: 19.03.2020 09:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Eurowizja 2020 zaplanowana była na maj. Konkurs miał się odbyć w dniach: 12, 14 i 16.05. Udział w wydarzeniu potwierdziło 41 państw, w tym Polska. Naszą reprezentantką została Alicja Szemplińska z piosenką Empires. Artystka była już w trakcie przygotowań do swojego występu – miała dokładnie zaplanowane show i zagraniczną trasę promocyjną. Plany wzięły w łeb, gdy w Europie wybuchła epidemia koronawirusa.

Jeszcze wczoraj plotkowano, że Eurowizja 2020 zostanie przesunięta na późniejszy termin. Spekulowano też o organizacji konkursu bez udziału publiczności, albo w opcji "zdalnej" – każdy występ zostałby wcześniej nagrany w lokalnym studiu telewizyjnym. Teraz okazuje się, że organizatorzy podjęli zupełnie inną, jeszcze bardziej radyklaną decyzję.

Eurowizja 2020 nie odbędzie się. Oświadczenie organizatorów

Eurowizja 2020 została odwołana. Tegoroczny konkurs nie będzie się. EBU oraz nadawcy z Holandii po obserwacji skali w jakiej rozwija się koronawirus w krajach uczestniczących w konkursie uznali, że organizacja wydarzenia w tym roku nie ma sensu. Informacja pojawiła się we wszystkich oficjalnych mediach Konkursu Piosenki Eurowizji, w tym na kanale YouTube konkursu.

Z głębokim żalem musimy ogłosić odwołanie Konkursu Piosenki Eurowizji 2020 w Rotterdamie. W ciągu ostatnich kilku tygodni badaliśmy wiele alternatywnych opcji, aby umożliwić organizację konkursu piosenki Eurowizji.

Nie wiadomo kiedy odbędzie się kolejna edycja konkursu. Pewne jest jednak, że zorganizuje ją Holandia, która w 2019 roku wywalczyła prawo do pełnienia funkcji gospodarza.

EBU, NPO, NOS, AVROTROS i miasto Rotterdam będą kontynuować rozmowy dotyczące organizacji Konkursu Piosenki Eurowizji w 2021 roku – czytamy.

Serwis eurowizja.org przypomina, że anulowano także wszystkie koncerty promocyjne dla artystów. Przerwano także prace nad pocztówkami wyświetlanymi przed poszczególnymi występami. Wśród gwiazd, które nagrały już swój spot w Rotterdamie była Alicja Szemplińska.

W marcu odwołano już wszystkie imprezy przedkonkursowe – Eurovision in Concert w Amsterdamie, Londynie, Tel Awiwie i Madrycie. Każdy z uczestników również miał pojawić się w Królestwie Niderlandów celem nakręcenia pocztówki eurowizyjnej. Zdążyli tylko niektórzy, m.in. reprezentantka Polski, Alicja Szemplińska. Pierwotne plany realizacji materiałów w marcu zmieniono ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Pocztówki zostaną prawdopodobnie nakręcone jeszcze raz na miejscu, przed samym konkursem lub w kraju uczestniczącym w wydarzeniu – informuje eurowizja.org.

Przypomnijmy, że podobną decyzję podjęto w sprawie EURO 2020. Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej przeniesiono na czerwiec i lipiec 2021.

Alicja Szemplińska – wiosenna ramówka TVP 2020
Alicja Szemplińska – wiosenna ramówka TVP 2020
Alicja Szemplińska w białym garniturze
Alicja Szemplińska w białym garniturze
Alicja Szemplińska w białym garniturze
Alicja Szemplińska w białym garniturze
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także