Eurowizja 2020 przez koronawirusa odbędzie się… „zdalnie”? To niejedyne rozwiązanie jakie jest brane pod uwagę

Eurowizja 2020: nowa data

Eurowizja 2020: nowa data

Co z Eurowizją 2020? Czy konkurs odbędzie się w zaplanowanym terminie? W związku z pandemią koronawirusa pojawiły się alternatywne rozwiązania. Czy któreś z nich wykorzystają organizatorzy?

Eurowizja 2020, podobnie jak inne duże, międzynarodowe wydarzenia, stanęła pod znakiem zapytania. Wszystko przez pandemię koronawirusa, która ogarnęła całą Europę. Szanse na organizację konkursu w zaplanowanym terminie spadają z każdym dniem. Już teraz pojawiły się alternatywne rozwiązania. Które z nich zostanie wcielone w życie?

Eurowizja 2020 przełożona przez koronawirusa?

Ceremonia otwarcia Eurowizji zaplanowała została na 10 maja w Cruise Terminal, czyli rotterdamskim porcie. Jeszcze kilka dni temu przygotowania szły pełną parą, ale sytuacja jest dynamiczna i wszystko się zmienia z dnia na dzień.

Przygotowania są na pełnych obrotach i wszystko idzie zgodnie z harmonogramem, aczkolwiek nie jesteśmy obojętni wobec informacji, jakie do nas docierają – mówił kilka dni temu producent wykonawczy konkursu, Sletse Bakker.

Kilka dni temu świat wyglądał zupełnie inaczej. Dzieci chodziły do szkół, restauracje były pootwierane, a granice w strefie Schengen przekraczaliśmy bez problemów.

Dziś już niemal pewne jest, że Eurowizja nie odbędzie się w zaplanowanym terminie. Producenci jeszcze w ubiegłym roku zdecydowali, że idealnym czasem na organizację przedsięwzięcia będą 12, 14 i 16 maj. W pierwszych dwóch dniach miały odbyć się eliminacje, a ostatniego wielki finał z udziałem najlepszych wykonawców. O ile koncepcja nie ulegnie zmianie, o tyle daty raczej tak.

Plotkuje się, że Eurowizja 2020 w Ahoy Arena miałaby odbyć się bez udziału publiczności. Pojawił się także pomysł edycji ze „zdalnymi” występami, które zostałyby nagrane wcześniej w studiach telewizji uczestniczących w show (w Polsce jest to TVP). Druga opcja, choć brzmi mało realnie, byłaby jedynym realnym rozwiązaniem dla zorganizowania Eurowizji zgodnie z harmonogramem. Czy artyści podjęliby się takiego wyzwania?

W przypadku konkursu bez widowni pomysł wydaje się nierealny doz realizowania, bowiem w Holandii na czas epidemii koronawirusa zgromadzenia ograniczono do 100 osób, a w samej ekipie organizatorów jest co najmniej 120 osób. Taki pomysł skrytykowali także zagraniczni eksperci.

Jasne jest, że jeśli MKOl zastanawia się nad przeniesieniem Igrzysk, a UEFA nad Euro 2020, to EBU jest w takiej samej sytuacji. Jeśli w ciągu 2 tygodni nie dojdzie do poprawy, konkurs może być anulowany i przeniesiony na 2021. Poza tym wielu wykonawców może nie być w stanie dostać się do Rotterdamu z powodu zamkniętych granic. Konkurs bez publiczności lub z nagranymi wcześniej występami oznacza ogromne straty finansowe dla organizatorów i EBU – powiedział francuski dziennikarz Olivier Rocher w rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym.

Austriak Kenny Raider także twierdzi, że Eurowizja będzie przesunięta. Priorytetem jest zdrowie uczestników i osób pracujących przy organizacji show.

Myślę, że Eurowizja będzie przesunięta na późniejszy termin, wrzesień lub październik. Zapewne organizatorzy szukają teraz idealnej daty dostępnej dla wszystkich wykonawców, delegacji i ekipy (…) Bez względu na to co się stanie, organizatorzy na pewno w pierwszej kolejności postawią sobie za cel bezpieczeństwo wszystkich zaangażowanych w konkurs, w tym także fanów. Aktualnie priorytetem jest zdrowie – mówi Dziennikowi Eurowizyjnemu Kenny Raider.

Ostateczna decyzja organizatorów ma zapaść w okolicach 6 kwietnia. Wówczas oficjalnie dowiemy się, czy Eurowizja odbędzie w wyznaczonym terminie bez udziału publiczności czy jednak zostanie przesunięta o kilka miesięcy tak, by każdy chętny mógł w niej wziąć udział.

Przypomnijmy, że EURO 2020 zostało anulowane i przeniesione na 2021 rok. Czy podobny los spotka Eurowizję?

Kto z Polski na Eurowizji 2020?

Decyzją widzów na Eurowizji 2020 Polskę reprezentować będzie Alicja Szemplińska z piosenką Empires. Gwiazda wygrała eliminacje, które odbyły się w programie Szansa na sukces. Swój utwór zaprezentuje w drugim półfinale. W rankingu bukmacherów stawiana jest na 23. miejscu.


Alicja Szemplińska w białym garniturze

Alicja Szemplińska w białym garniturze

Alicja Szemplińska wygrała The Voice of Poland 10

Alicja Szemplińska wygrała The Voice of Poland 10

Alicja Szemplińska – wiosenna ramówka TVP 2020

Alicja Szemplińska – wiosenna ramówka TVP 2020

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×