Szukaj

Kazimierz Kutz nie żyje. Zmarł legendarny polski reżyser. Od lat walczył z ciężąką chorobą

Kazimierz Kutz śmierć

Kazimierz Kutz nie żyje

Kazimierz Kutz nie żyje. Zmarł wybitny polski reżyser. Przyczyną śmierci były problemy zdrowotne. Miał 89 lat.

Zmarł Kazimierz Kutz, twórcza takich filmów, jak Sól ziemi czarnej i nominowanej do canneńskiej Złotej Palmy w 1971 roku Perły w koronie. Informacje o złym stanie zdrowia reżysera pojawiały się już jakiś czas temu.

Artysta w 2004 roku udzielił wywiadu, w którym opowiedział o swoich problemach zdrowotnych:

Czuję się jak wieprz prowadzony do rzeźni. Żyję, ale noże już ostrzą. Skończyłem 85 lat. Jestem na tyle stary, żeby dać sobie już spokój, czyli pozostać w dołku. Starość jest okropna, obrzydliwa, nieestetyczna. Oznacza, że już nigdy nie będzie fajnie i że my już nigdy nie będziemy fajni.

Reżyser pochodzący ze Śląska ostatnie lata swojego życia spędził w domu opieki w warszawskim Józefowie. Pod koniec 2018 roku trafił do dwóch szpitali, jednak gdy jego stan się pogorszył, został przeniesiony do placówki medycznej z odziałem geriatrycznym, który jest częścią obiektu.

Informację o śmierci wybitnego Polaka potwierdziła żona aktorka – Iwona Świętochowska-Kutz.

Kazimierz Kutz w lutym 2019 skończyły 90 lat.

Kim był Kazimierz Kutz?

Kazimierz Kutz urodził się 16 lutego 1929 roku w robotniczej rodzinie w Szopienicach – obecnie dzielnicy Katowic. W 1955 roku ukończył studia na Wydziale Reżyserii łódzkiej “filmówki”. Kończąc szkołę filmową, rozpoczął współpracę z Andrzejem Wajdą: w 1954 roku został jego asystentem przy filmie Pokolenie, a w 1956 pracował jako drugi reżyser na planie Kanału. Zadebiutował w 1958 roku filmem Krzyż Walecznych. 12 lat później wypuścił słynny obraz Sól ziemi czarnej, a później wypuścił Perłę w koronie i Paciorki jednego różańca.

W 1997 roku został senatorem startując jako bezpartyjny kandydat z listy Unii Wolności. Później związał się z Platformą Obywatelską. Był senatorem, wicemarszałkiem Senatu, posłem. 13 lat później, w 2010 roku, opuścił klub parlamentarny PO, stwierdził, że “partia nie zrobiła nic dla Górnego Śląska”. W dniu swoich 89 urodzin Kutz stwierdził, że nie żałuje swego politycznego zaangażowania, pomimo rozczarowania polityką w Polsce.

Całe Hollywood w żałobie. Odeszła legenda. Jak teraz poradzi sobie Jennifer Lopez?

Przepiękna 15-letnia mistrzyni nie żyje. Zmarła, bo do wanny wpadł ładujący się telefon

Chłopak Bartka Niedzielskiego opublikował wzruszające pożegnanie swojego ukochanego. Ten tekst rozrywa serce!


Jesteś fanem polskiego kina?

×