Mocny start „Top Model”. Niepełnosprawny uczestnik w programie. Wolińskiemu zebrało się na żarty

Top Model

Top Model

Top Model wraca z dziesiątym sezonem. W pierwszym odcinku nowej serii pojawi się niepełnosprawny uczestnik. Kim jest i jak zareagowali na niego jurorzy?

Top Model zadebiutowało na antenie TVN w 2010 roku. Od tego momentu na castingach pojawiły się tysiące uczestników. Niektórym udało się przejść do programu i go zwyciężyć, innym otworzył on drzwi do kariery. Wśród tej drugiej grupy warto wymienić takie nazwiska jak m.in. Karolina PisarekJakob Kosel oraz Anna Markowska. 

Top Model 10. Kim jest Bartosz Kloch, niepełnosprawny uczestnik?

W środę wieczorem na antenie TVN zadebiutuje pierwszy odcinek 10. serii. Widzowie będą mogli poznać osoby, które będą walczyć o awans do kolejnego etapu. Na pierwszym castingu pojawi się Bartosz Kloch, który urodził się bez nóg. Porusza się na protezach. Dotąd zajmował się projektowaniem ubrań, jednak kilka miesięcy temu stwierdził, że chce spróbować swoich sił, jako model. W krótkim czasie odniósł ogromny sukces – wystąpił w kampanii reklamowej dużej marki odzieżowej.

Gdy stanął przed jury, udowodnił, że ma do siebie dystans:

 Witam kolorowo! Chodzę na protezach dwóch nóg. Ma to swoje plusy. Czasem babcie ustępują mi miejsca w komunikacji miejskiej. Co też się rzadko zdarza.

Dawid Woliński postanowił żartobliwie nawiązać do jego wypowiedzi:

Możesz sobie kupować buty jakie chcesz.

Potencjalny kandydat do zamieszkania w domu modeli odparł z uśmiechem:

Tak, mogę. Takie, które po prostu wejdą na wcisk. Nie muszą być wygodne.

Kloch opowiedział też o misji, jaka mu towarzyszy:

Chciałbym normalizować wizerunek osób z niepełnosprawnościami. Pokazać, że te fizyczne bariery nie stanowią takiego zagrożenia, jak mogłoby się wydawać lub jak ma się w głowie.

 

W przygotowanym materiale wideo Bartosz zdradził, że chodzi na protezach od urodzenia i dla niego jest to normalny stan rzeczy.

Przed pierwszym rokiem życia miałem amputację obustronną nóg, bo urodziłem się z wadą wrodzoną kończyn dolnych.

Jego mama zdradziła, że dzień po tym, jak się urodził, dowiedziała się od lekarza ortopedy, że muszą amputować mu obie nogi.

Kloch zdradził, że zaczął wstydzić się tego, jak wygląda w momencie, w którym kończył szkołę podstawową. W okresie dorastania stał się bardzo zamknięty, ponieważ chciał być taki, jak jego rówieśnicy.

Zaczęło przeszkadzać mi to, że ludzie na mnie patrzą. Wzbudzam jakieś takie zainteresowanie, którego wtedy zupełnie nie chciałem. Krępowało mnie rozbieranie się przed innymi, albo ściąganie swoich protez, tak samo, jak właśnie potrzebowałem zmienić skarpetki. […]

Dziś 23-latek wiedzie normalne życie, ponieważ zrozumiał, że niepełnosprawność nie jest wyrokiem, a swój wygląd może wykorzystać w kadrze. Dzięki pewności siebie udało mu się przejść do kolejnego etapu Top Model. Jurorzy zaznaczyli jednak, że nie przewidują dla niego żadnej taryfy ulgowej.

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu Katarzyna Sokołowska w rozmowie z Jastrząb Post wypowiedziała się na temat tego, czy niepełnosprawny uczestnik miałby szansę wziąć udział w Top Model:

Za wcześnie, żeby o tym mówić. Ale zaskakujące są sytuację. Świat jest taki. My się zmieniamy jako ludzie. Niestety walczymy z różnimy ograniczeniami, zjawiskami, które dotyczą nas i ludzi. To oddziałowuje na rynek mody. Nie można tego pominąć. Wolałabym, żeby rynek mody się otwierał, a nie zamykał – powiedziała w rozmowie z Jastrząb Post.

Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Kim jest Bartosz Kloch z Top Model?

Jak możemy przeczytać na stronie Dzień Dobry TVNchociaż Bartosz Kloch z Top Model przez długi czas wstydził się niepełnosprawności, dzięki przyjaciółce zmienił podejście:

Wszystko zmieniło się, kiedy jego przyjaciółka namówiła go na pomalowanie protez na wyrazisty, czerwony kolor i pokazanie ich światu. Cały proces nagrali i opublikowali w sieci – to było dla niego, jak sam przyznaje, wyzwolenie — podaje portal.

Aktualnie Kloch prężnie działa w sieci, w tym na TikToku, gdzie regularnie publikuje nowe filmy. Stara się aktywnie spędzać czas. Jak przyznał w jednej rozmowie, planuje wyprawę na Gibraltar.


Bartosz Kloch w programie Top Model

Bartosz Kloch w programie Top Model

Bartosz Kloch w programie Top Model

Bartosz Kloch w programie Top Model

Bartosz Kloch w programie Top Model

Bartosz Kloch w programie Top Model

Komentarze

 • Gość pisze:

  Super że ludzie różnego pokroju zgłaszają się do tego typu programu żony polityków czy niepełnosprawni albo dzieci księży innych wyznań

 • Gość pisze:

  Może powinna być kategoria paramodel, tak jak paraolompijczyk

 • Gość pisze:

  Jaka tolerancja?Jaka równość?
  Nie oszukujmy się….
  Jeszcze długo,długo nie

 • Gość pisze:

  Taki lajf no sorry ale pani xxl to nie modelka ale kaszalot mozna miec miesnie ale nie słonine źycie to nie teledysk źe wyginam śmiałó ciało i jestem super tak samo kim byli naz4zci wikingi napoleony i inne takie niczym byle hajs się zgadzał i to tyle

 • Gość pisze:

  Dziwne, że modelki xxl, które faktycznie mogłyby realizować się w modelingu były odrzucane, dziwne, że modelkom z tatuażami wytykano tatuaże, niepełnosprawni mają większe szanse na karierę modela występującego podczas pokazów?
  To nie jest i nie będzie program o równości tylko o nierówności. Kobieta poniżej pewnego wzrostu nie ma szans na karierę, a niepełnosprawny może zostać co najwyżej celebrytą… na chwilę.

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×