Szukaj
NAJPOPULARNIEJSZE
Kibicki będą w siódmym niebie! Polscy piłkarze bez koszulek nad basenem. Lewandowski i reszta pokazali swoje cudowne torsy!
Kibicki będą w siódmym niebie! Polscy piłkarze bez koszulek nad basenem. Lewandowski i reszta pokazali swoje cudowne torsy!

Kibicki będą w siódmym niebie! Polscy piłkarze bez koszulek nad basenem....

Kibicki będą w siódmym niebie! Polscy piłkarze bez...

Mundial 2018: Pola Lis ze swoim przystojnym piłkarzem na meczu Polska-Senegal! Kamil Grabara zrobił jej śliczne zdjęcia!
Mundial 2018: Pola Lis ze swoim przystojnym piłkarzem na meczu Polska-Senegal! Kamil Grabara zrobił jej śliczne zdjęcia!

Mundial 2018: Pola Lis ze swoim przystojnym piłkarzem na meczu Polska-Senegal!...

Mundial 2018: Pola Lis ze swoim przystojnym piłkarzem...

Gwiazdy w wakacyjnych kreacjach na niebieskim dywanie: Agnieszka Hyży, Klaudia Halejcio, Iwona Węgrowska, Agnieszka Dygant
Gwiazdy w wakacyjnych kreacjach na niebieskim dywanie: Agnieszka Hyży, Klaudia Halejcio, Iwona Węgrowska, Agnieszka Dygant

Gwiazdy w wakacyjnych kreacjach na niebieskim dywanie: Agnieszka Hyży, Klaudia Halejcio,...

Gwiazdy w wakacyjnych kreacjach na niebieskim dywanie: Agnieszka...

Dziś wtorek, 19.06.2018

Monika Krzywkowska wygrała z rakiem skóry! Jak go rozpoznać? Jak się przed nim ustrzec? Poznaj dziesięć zasad ochrony przed nowotworami skóryRak skóry – bardzo podstępny nowotwór

Monika Krzywkowska o nowotworze skóry dowiedziała się pięć lat temu. Diagnoza brzmiała jak wyrok. Gwiazda serialu Skazane zrezygnowała z pracy, odcięła się od znajomych, a po latach w wywiadzie dla magazynu Pani przyznała, że „żegnała się z życiem”.

Rak podstawnokomórkowy jest najczęściej występującym nowotworem skóry. Pomimo, że rzadko prowadzi do powstawania przerzutów i śmierci to może powodować poważne defekty estetyczne i znacząco upośledzać jakość życia.

Zanim znalazłam się na stole operacyjnym, przeszłam wszystkie etapy: niedowierzania, przerażenia, złości, rozpaczy, kalkulowania, ile się ma jeszcze życia, bo wtedy snułam wyłącznie czarne scenariusze. Kiedy słyszy się taką diagnozę, to oddałoby się wszystkie role świata, żeby tylko być zdrową.

Jak rozpoznać raka skóry? Osoby w jakim wieku choroba dotyka najczęściej? Jak uchronić się przed zachorowaniem? Odpowiedzi na te i inne pytania przygotowała dla nas doktor Marta Sołtysiak, dermatochirurg Wojskowego Instytutu Medycznego.

Kogo dotyczy rak podstawnokomórkowy?

 • dotyczy osób w każdym wieku
 • częściej dotyka osób po 40 roku życia

Jakie są pierwsze objawy rozwoju raka podstawnokomórkowego?

 • czerwony lub różowy, gładki, lśniący guzek
 • łuszcząca się różowa plamka
 • zmiana przypominająca płaską, połyskującą bliznę
 • niegojąca się nadżerka
 • samoistnie krwawiący guzek

Kiedy zgłosić się do lekarza?

 • jeśli masz 20-40 lat odwiedź dermatologa raz na 3 lata
 • jeśli masz ponad 40 lat zgłoś się na coroczną wizytę kontrolną
 • zgłoś się zawsze kiedy zauważysz nową, nietypową, inną od dotychczas posiadanych zmianę na skórze
 • pokaż dermatologowi każdą małą ranę, która nie goi się dłużej niż 4 tygodnie

Profesor Witold Owczarek, przewodniczący sekcji onkologicznej PTD zwraca uwagę na to jak niewinnie może zaczynać się choroba:

Jest to choroba podstępna, dlatego, że charakteryzuje się różnym obrazem klinicznym. Proszę pamiętać, że większość tych zmian jest zmianami drobnymi, które zaczynają się w okolicach odsłoniętych, takich jak: twarz czy szyja. Zaczyna się w postaci pojedynczego guzka, a czasami drobnego owrzodzenia pokrytego strupem, który wielokrotnie odpada i stopniowa ulega powiększeniu.

Co mogę zrobić dla siebie i swoich bliskich?

Tak jak w przypadku wszystkich nowotworów, im wcześniej rak skóry jest rozpoznany, tym łatwiej go wyleczyć. Są to nowotwory, które bardzo łatwo wykryć, dlatego że skóra dostępna jest takiemu zwykłemu badaniu jakim jest oglądanie.

 • oglądaj dokładnie swoją skórę przynajmniej raz w miesiącu – kiedy wiesz, jak wygląda zdrowa, łatwiej zauważysz coś niepokojącego
 • oglądajmy sobie wzajemnie skórę głowy i pleców – nie wstydźmy się zwracać sobie nawzajem uwagę na nietypowo wyglądające zmiany

Ostatnio obserwuje się wzrost zachorowań na nowotwory skóry, przede wszystkim na raka podstawnokomórkowego oraz czerniaka. O różnicach między tymi dwoma nowotworami opowiedział nam profesor Witold Owczarek.

Jeżeli chodzi o nomenklaturę medyczną, ona jest wyjątkowo zróżnicowana i dotyczy poszczególnych elementów, z których wywodzą się dane struktury danego nowotworu. Jeżeli chodzi o częstość występowania, to czerniak jest zdecydowanie rzadszy od raka podstawnokomórkowego, stanowi mniej niż 5% nowotworów skóry, ale stanowi więcej przypadków śmiertelnych. Rak podstawnokomórkowy jest najczęstszym nowotworem skóry, charakteryzuje się wolnym przebiegiem, jest miejscowo złośliwy i rzadko powoduje śmierć pacjenta. Tylko w przypadkach o bardzo agresywnym przebiegu.

Zachorowanie  na raka skóry jest w 90% przypadków związane z ekspozycją na promieniowanie UV. Przestrzeganie poniższych zasad pozwoli zachować zdrowa skórę.

Dziesięć zasad ochrony przed nowotworem skóry

 1. Przebywaj w cieniu zwłaszcza między godziną 10 a 16.
 2. Osłaniaj skórę odzieżą ochronną, noś kapelusz z rondem lub czapkę z daszkiem oraz okularów z filtrem UV.
 3. Nie dopuszczaj do poparzeń słonecznych.
 4. Nie opalaj się w solariach.
 5. Codziennie stosuj kremy z filtrem o szerokim spektrum (UVA/UVB) z współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej nie mniejszym niż SPF15.
 6. W trakcie aktywnego spędzania czasu poza domem stosuj wodoodporny krem z filtrem SPF 30 lub wyższy.
 7. Stosuj 2 łyżki kremu (30ml) na całe ciało 30 minut przed wyjściem na słońce oraz co dwie godziny lub bezzwłocznie po kąpieli.
 8. Nie wystawiaj niemowląt na słońce.
 9. Kontroluj swoją skórę raz w miesiącu
 10. Raz w roku udaj się na badanie dermatologiczne.

Zalecenia Skin Cancer Foundation

Zobacz: Te gwiazdy wygrały walkę z rakiem skóry!

Profesor Witold Owczarek

Profesor Witold Owczarek

Monika Krzywkowska

Monika Krzywkowska wygrała z rakiem skóryKomentarzy: 1


Gość | 1 lutego 2016, 17:22

bardzo ją lubię, piekna, skromna


Dodaj komentarz
×