Jastrząb ZdrowieSkóraTe gwiazdy wygrały z rakiem skóry! Jak rozpoznać chorobę i jak z nią walczyć? Mamy komentarz eksperta

Te gwiazdy wygrały z rakiem skóry! Jak rozpoznać chorobę i jak z nią walczyć? Mamy komentarz eksperta

Piękne, uśmiechnięte i bez skazy na ciele - takie gwiazdy oglądamy na czerwonych dywanach. Tymczasem po wyjściu z blasku fleszy część zmaga się z poważnymi problemami ze zdrowiem. Jednym z nich jest rak skóry. Wyrok? Niekoniecznie. Z chorobą wygrali już m.in. Monika Krzywkowska (gwiazda serialu Skazane), Hugh Jackman i Cybill Shepherd (amerykańska aktorka, znana m.in. z roli w filmie Taksówkarz czy serialu Na wariackich papierach).

Gwiazdy, które wygrały z rakiem skóry
Gwiazdy, które wygrały z rakiem skóry
Karol

19.01.2016 10:22

Co robić, gdy problem dotyka kogoś bliskiego? Jakie są objawy nowotworu? Jak z nim walczyć? Poprosiliśmy o radę eksperta doktor Mariolę Kosowicz, psychoonkolog Centrum Onkologii.

Przede wszystkim - wiara w siebie

Doktor Mariola Kosowicz podkreśla, jak ważne jest dbanie o kondycję psychofizyczną. Choroba nie powinna wykluczać z aktywności i utrzymywania kontaktów z bliskimi.

W wielu przypadkach ogranicza pewną aktywność człowieka z prostego powodu - nawet leczenia, które jest często bardzo obciążające i wymaga czasu. Ale przychodzi taki moment, kiedy człowiek powinien już wrócić do społeczeństwa i mieć taką nadzieję, że wraca do pracy, do aktywności własnych ról - społecznych rodzinnych.

Tego samego zdania jest Cybill Shepherd, która pomimo problemów ze zdrowiem nie rezygnowała z pracy. Amerykańska aktorka regularnie występowała w filmach i prowadziła aktywny tryb życia.

To było najważniejsze. Najpierw pomyślałam: ile życia mi zostało? Potem okazało się, że wygrałam ten pojedynek. Praca i rodzina pomogli mi przezwyciężyć trudny czas. Gdybym zaczęła myśleć tylko o chorobie, nie chcę myśleć, jak to by się skończyło.

Jak rozpoznać raka skóry?

Rak skóry zaczyna się od niepokojących objawów, których nie wolno lekceważyć. Jeśli zostaną wykryte we wczesnym stadium, nowotwór może być całkowicie uleczalny. W odróżnieniu od innych odmian choroby, rak skóry nie jest zbyt agresywny, przede wszystkim praktycznie nie daje przerzutów.

Daje bardzo widoczne objawy. Jest obciążający, jeśli chodzi o ból czy zapach. Występują nawroty tej choroby, dość częste, wymagające kolejnego poddania się usunięciu. Jest wyraźne osłabienie organizmu. Jest pewna trudność z powrotem do aktywności fizycznych (...) Czym bardziej zaawansowana choroba, tym więcej ograniczeń. Pacjent ma prawo, by decydować o tym, jak chce żyć - zdradza nasz ekspert.

Przykładem polskiej gwiazdy, która zwycięsko wyszła z walki z nowotworem jest Monika Krzywkowska. W pierwszej chwili diagnoza lekarzy brzmiała dla niej jak wyrok. W rozmowie z magazynem Pani przyznała, że "szykowała się na śmierć".

Zanim znalazłam się na stole operacyjnym, przeszłam wszystkie etapy: niedowierzania, przerażenia, złości, rozpaczy, kalkulowania, ile się ma jeszcze życia, bo wtedy snułam wyłącznie czarne scenariusze. Kiedy słyszy się taką diagnozę, to oddałoby się wszystkie role świata, żeby tylko być zdrową

Po pokonaniu nowotworu Krzywkowska wzięła ślub z partnerem Marcinem, wróciła do pracy i zaczęła więcej czasu poświęcać rodzinie. Dzisiaj zaraża optymizmem i jest wzorem dla osób zmagających się z chorobą.

Jak pomagać osobom chorym na raka skóry?

Ważne jest wspieranie osób chorych, co często podkreśla Hugh Jackman. Aktor o chorobie poinformował na Facebooku, pokazując zdjęcie zmiany skórnej na nosie (główną lokalizacją raka skóry jest najczęściej twarz). W ten sposób chciał zwrócić uwagę na badania profilaktyczne, które mogą okazać się zbawienne dla dalszego życia. Gwiazdor nie ukrywa, że w trudnych chwilach bardzo ważne było dla niego wsparcie rodziny, przyjaciół i fanów, o czym opowiedział w rozmowie z magazynem People.

To zawsze jest szok, kiedy słyszysz słowo "rak". W Australii to częste przypadki. Kiedy dorastałem, nigdy nie używałem kremów ochronnych, więc byłem głównym kandydatem. Starałem się zachować spokój. Było jednak trudno, dopóki doktor Michael Albom nie wyjaśnił mi, że w pewien sposób, że mam ten rodzaj raka skóry, który masz, jeżeli chcesz go mieć. To coś, z czym trzeba sobie poradzić. To rak. Będzie rosnąć. Po prostu trzeba go usunąć
Hugh Jackman wygrał z rakiem skóry. Był trzykrotnie operowany
Hugh Jackman wygrał z rakiem skóry. Był trzykrotnie operowany

Doktor Mariola Kosowicz podkreśla, że przy wspieraniu osoby z nowotworem znamienne jest też zwracanie uwagi na własne potrzeby.

Osoby, które wspierają muszą zachować jakąś higienę psychofizyczną. Mamy tendencję do tego, że wchodzimy do końca, jak komuś już pomagamy, kosztem siebie. Trzeba słuchać siebie wzajemnie i szukać pomocy, jeśli gdzieś uważamy, że nie dajemy rady. Wtedy możemy nie popełnić zbędnych błędów, które są niepotrzebne.

Zachęcamy do obejrzenia całej rozmowy z naszym ekspertem.

Doktor Mariola Kosowicz, psychoonkolog Centrum Onkologii
Doktor Mariola Kosowicz, psychoonkolog Centrum Onkologii
Wybrane dla Ciebie