Paweł Rabiej z partnerem w ślubnej sesji: „Chcemy oficjalnie pobrać się w Polsce”

Paweł Rabiej i Michał Cessanis

Paweł Rabiej i Michał Cessanis

Paweł Rabiej i Michał Cessanis wzięli udział w ślubnej sesji. Gejowska para chce zwrócić uwagę na problem dyskryminacji w Polsce małżeństw osób tej samej płci

Paweł Rabiej z wykształcenia jest dziennikarzem. Swoją karierę zawodową rozpoczął w III Programie Polskiego Radia. Pisał na łamach Wprost. Był wydawcą i redaktorem naczelnym magazynu Kalejdoskop. W 2015 roku związał się z polityką i razem z Ryszardem Petru założył partię Nowoczesna. W listopadzie 2018 roku został powołany na zastępcę prezydenta Warszawy – Rafała Trzaskowskiego.

Paweł Rabiej: coming out i ślubna sesja z partnerem

Mężczyzna w 2016 roku w programie Polsat News Pociąg do polityki potwierdził swoją homoseksualną orientację. Życiowym partnerem wiceprezydenta jest dziennikarz związany z National Geographic i podróżnik – Michał Cessanis.

Mężczyźni wzięli udział w projekcie znanej fotografki Pameli Porwen. Zdecydowała się ona przygotować wystawę, której bohaterami zostały pary jednopłciowe. Na potrzeby sesji gejowska para została wystylizowana jak do prawdziwej sesji ślubnej.

Wystawa pod nazwą Homosexual weddings ma zwrócić uwagę na problem dyskryminacji w Polsce małżeństw osób tej samej płci. Zastępca prezydenta stolicy opowiedział o kulisach swojego udziału w przedsięwzięciu.

Kiedy dostaliśmy propozycję udziału w sesji, nasza odpowiedź mogła być tylko „na tak”. Od lat domagamy się równości małżeńskiej. I traktujemy siebie jak małżeństwo, niezależnie od tego, co o tym sądzi jakiś biskup, poseł czy prezes. Chcemy oficjalnie pobrać się w Polsce i wierzę, że wkrótce będzie to możliwe. Ta niezwykle piękna i spontaniczna sesja przedślubna jest tego przedsmakiem.

W rozmowie z miesięcznikiem Gala zamysł projektu wyjaśniła również sama pomysłodawczyni akcji:

Było wiele czynników, które przyczyniły się do powstania projektu. Jeden z głównych powodów to obecna sytuacja w naszym kraju – „strefy wolne od LGBT” – to przerażające, że w XXI wieku mogło coś takiego powstać. Niebezpiecznie budzi skojarzenia z II wojną światową, segregacją ludzi, gettem… To przykre, że nie nadążamy za Europą i w naszym kraju nie ma nawet zalegalizowanych związków partnerskich, nie wspominając o małżeństwach jednopłciowych. Jest za to coraz więcej nienawiści. Jako artystka nie zgadzam się na to i za pomocą swojej twórczości chcę o tym powiedzieć – mówi Pamela Porwen.

Wyjątkową wystawę zdjęć można będzie obejrzeć 28 kwietnia w Galerii Sztuki Monopol w Warszawie.


Paweł Rabiej i Michał Cessanis – ślubna sesja

Paweł Rabiej i Michał Cessanis – ślubna sesja

Paweł Rabiej z partnerem Michałem Cessanisem

Paweł Rabiej z partnerem Michałem Cessanisem

Paweł Rabiej z partnerem Michałem Cessanisem

Paweł Rabiej z partnerem Michałem Cessanisem

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×