Szukaj

Polski kandydat do Oscara 2021 wybrany! A jednak nie jest to „Hejter”

Oscary

Oscary

Polski Instytut Sztuki Filmowej poinformował, że polski kandydat, który powalczy o cenną statuetkę, został wybrany. Jaki film w tym roku powalczy o nagrodę?

Oscary to jedno z ważniejszych wyróżnień w branży filmowej. Tysiące artystów na całym świecie marzy choćby o nominacji do tej prestiżowej nagrody. Szansę na statuetkę mają jedynie nieliczni, którzy muszą spełniać konkretne warunki.

Choć w dobie pandemii koronawirusa, nie do końca wiadomo, jak będzie wyglądał przyszłoroczny sezon nagród, to branża mimo to wciąż planuje gale. Oznacza to, że jak co roku, przyznane zostaną również Oscary, czyli nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej, a więc, o miejsce na liście nominacji dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Międzynarodowego powalczą kandydaci z Polski.

Zanim to nastąpi, trzeba wybrać kandydata. Tegoroczna decyzja komisji Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej to spore zaskoczenie.

Małgorzata Szumowska: film Śniegu już nigdy nie będzie polskim kandydatem do Oscara

Małgorzata Szumowska to bardzo znana reżyser, twórczyni takich filmów jak Sponsoring, Body/Ciało czy Twarz. Jej produkcje od lat cieszą się popularnością nie tylko w Polsce, ale i poza granicami naszego kraju. Jej dzieła były wielokrotnie nagradzane, chociażby na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. We wrześniu tego roku powalczy o Złotego Lwa podczas 77. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji z filmem Śniegu już nigdy nie będzie.

Film nie miał jeszcze premiery, a już robi się o nim bardzo głośno. Polski Instytut Sztuki Filmowej poinformował, że produkcja będzie polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Taką, zaskakująca wielu decyzję,  podjęła Komisja Oscarowa pod przewodnictwem Jana Kaczmarka, który sam ma na koncie Oscara za muzykę do filmu Marzyciel.

PISF wybierał polskiego kandydata do Oscara spośród kilku produkcji. Na liście znaleźli się między innymi Jan Komasa i jego Sala samobójców. Hejter. To on był typowany na faworyta, dlatego decyzja komisji mogła zaskoczyć.

To nie oznacza jednak, że film ma zagwarantowane miejsce na liście nominacji. Dopiero 9 lutego 2012 r. poznamy skróconą listę kandydatów walczących o nominację w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy, a 15 marca 2021 r. obrazy nominowane w poszczególnych kategoriach. Uroczysta 93. gala rozdania Oscarów odbędzie się 25 kwietnia 2021 r.

View this post on Instagram

Happy

A post shared by Małgorzata Szumowska (@szumowska.m) on

O czy jest film Śniegu już nigdy nie będzie?

Produkcja opowiada losy Żenii, atrakcyjnego mężczyzny ze wschodu, który ma dar – jego ręce leczą, a także potrafi zajrzeć w dusze samotnych kobiet. Podejmuje pracę jako masażysta na bogatym osiedlu, po czym poznaje historie i osobiste dramaty ludzi. Wkrótce niezwykłe zdolności Żeni odmienią życie każdego z nich.

W rolach głównych w filmie pojawiają się między innymi Alec Utgoff, Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Weronika Rosati, Katarzyna Figura, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat i Krzysztof Czeczot.

Za zdjęcia do filmu odpowiada Michał Englert, za montaż: Jarosław Kamiński i Agata Cierniak, za dźwięk: Kacper Habisiak, Marcin Kasiński i Marcin Jachyra.


Małgorzata Szumowska - jej film kandydatem do Oscara

Małgorzata Szumowska - jej film kandydatem do Oscara

Małgorzata Szumowska – Twarz, premiera filmu

Małgorzata Szumowska – Twarz, premiera filmu

Małgorzata Szumowska - Najlepsze dla Urody 2017

Małgorzata Szumowska - Najlepsze dla Urody 2017

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×