Meghan i Harry zostali rodzicami Lili. Jednak ich córka nie jest księżniczką. Dlaczego nie otrzymała tego tytułu?

Meghan Markle i książę Harry

Meghan Markle i książę Harry

Meghan i Harry powitali na świecie Lilibet „Lili” Dianę Mountbatten-Windsor. Mimo tak nobliwie brzmiącego nazwiska dziewczynka nie otrzymała tytułu księżniczki. Dlaczego?

Meghan urodziła! Tę szczęśliwą wiadomość o narodzinach córki Sussexowie ogłosili w niedzielę 6 czerwca. Para nazwała swoją córeczkę – Lilibet Diana Mountbatten-Windsor. Imiona te to hołd dla jej prababci Elżbiety II, na którą tak właśnie czule mówią domownicy, zmarłej babci księżnej Diany i pradziadka księcia Filipa.

Para ogłosiła wiadomość o przyjściu na świat Lilibet w niedzielę, ujawniając, że Meghan urodziła w piątek 4 czerwca w lokalnym szpitalu w Santa Barbara, który znajduje się niedaleko od ich domu w Kalifornii:

Z wielką radością książę Harry i Meghan, książę i księżna Sussex, witają na świecie swoją córkę Lilibet „Lili” Dianę Mountbatten-Windsor. Lili urodziła się w piątek 4 czerwca o godzinie 11:40 pod zaufaną opieką lekarzy i personelu szpitala Santa Barbara Cottage w Santa Barbara w Kalifornii – brzmiało oświadczenie.

Zobacz także: Meghan urodziła! Znamy imię córki Sussexów!

Jednak prawnuczka królowej nie nosi tytułu księżniczki. Dlaczego?

Dlaczego córka Meghan i Harry’ego nie jest księżniczką?

Meghan i Harry zrezygnowali z tytułów szlacheckich dla swojego pierworodnego syna, Archiego. W dokumentach chłopiec widnieje jako Panicz Archie Harrison Mountbatten-Windsor. Ich pierworodny, tak samo jak jego młodsza siostra, nie mógł dostać tytułu księcia, a jego rodzice odrzucili możliwość nazywania go hrabią, lordem lub grafem. Chcieli, żeby wychowywał się jako wolny obywatel.

Prawnuki Elżbiety II nie dziedziczą w tym przypadku królewskich tytułów po swoich rodzicach. Inaczej jest w przypadku dzieci księżnej Kate i księcia Williama. George, Charlotte i Louis mogą nazywać się książętami, a Archie i jego nowo narodzona siostra już nie. Dlaczego tak jest?

Mimo że Meghan i Harry zrezygnowali z pełnienia obowiązków członków rodziny królewskiej to i tak Lilibet „Lili” Diana Mountbatten-Windsor jest ósma w kolejce do brytyjskiego tronu, tuż za swoim starszym bratem, Archiem. Zapewnia im to dziedzictwo ich ojca i jednocześnie syna przyszłego króla.

Według tradycji tytuły książąt i księżniczek dostają jedynie dzieci i wnukowie obecnie panującego króla lub królowej. Zarówno książę Harry, jak i jego brat William, od urodzenia posiadają tytuły, ponieważ gdy przyszli na świat, ich babcia Elżbieta II już zasiadała na tronie.

Dlaczego w takim razie George, Louis oraz ich siostra Charlotte są książętami? Zgodnie z protokołem, każdy kolejny następca tronu powinien być nazywany w ten sposób, a ponieważ Elżbieta II jest najdłużej panującą monarchinią na świecie, za jej rządów zdążyło się już sporo prawnuków.

George, chociaż nie jest wnukiem królowej, ale jednocześnie jest następcą brytyjskiego tronu i pierworodnym synem księcia Williama – również przyszłego króla – dostał tytuł księcia. Elżbieta II w wyjątkowej procedurze nadała także książęce tytuły młodszym Charlotte i Louisowi.

Nowo narodzona córka Meghan Markle i księcia Harry’ego oraz jej brat Archie mają jeszcze szansę, by zostać książętami, bo według prawa stanie się tak w momencie, gdy na tron wstąpi książę Karol, ich dziadek. Wówczas nie będą już tylko prawnukami królowej, a wnukami króla i z automatu będzie przysługiwał im ten zaszczyt. Czy jednak ich rodzice zdecydują się na to, by Archie i Lili przyjęli te tytuły?


Meghan i Harry - nowe zdjęcie Archiego

Meghan i Harry - nowe zdjęcie Archiego

Meghan i Harry w ciążowej sesji

Meghan i Harry w ciążowej sesji

Książę Harry i Meghan Markle w 2018 roku

Książę Harry i Meghan Markle w 2018 roku

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×