Szukaj

Co z maseczką ochronną w samochodzie? Czy musimy ją nosić? Odpowiedź zadziwi wielu kierowców

Koronawirus

Koronawirus

Koronawirus w Polsce. Od 16 kwietnia będzie obowiązek przykrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Czy dotyczy to także samochodu?

Koronawirus w Polsce ciągle zbiera swoje żniwo – wirusem zaraziło się już prawie 7 tys. osób, a 245 osób to ofiary śmiertelne. W celu zapobiegania kolejnym zarażeniom rząd wprowadził obostrzenia – dwołano imprezy masowe, zamknięto szkoły, przedszkola, restauracje, puby. Ograniczono możliwość przemieszczania się bez uzasadnionej przyczyny, zakazane są zgromadzenia powyżej 2 osób, nie dotyczy to członków rodziny. Zaleca się zachowanie 2-metrowego dystansu i unikanie zatłoczonych miejsc.

Już na początku kwietnia wprowadzono nakaz zakładania jednorazowych rękawiczek podczas robienia zakupów. Mateusz Morawiecki ogłosił także, że obostrzenia zostają przedłużone. W życie wchodzą nowe wytyczne – od 16 kwietnia będzie obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Czy dotyczy to również samochodów?

Czy nosić maseczkę w samochodzie?

Okazuje się, że tu sprawa jest skomplikowana i nie ma jednoznacznej interpretacji. Przepis bowiem brzmi:

§ 18. Od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu.

Czy prywatny samochód jest przestrzenią publiczną? Używamy go przecież na ulicach, drogach, parkingach, gdzie jest wielu użytkowników czterech kółek. Czy więc należy zakrywać twarz, prowadząc auto? Czytając powyżej podany przepis dosłownie, należy wnioskować, że w trakcie poruszania się samochodem należy mieć na twarzy maseczkę, bo auto nie jest naszym miejscem zamieszkania.

Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy. Od 16 kwietnia wprowadzamy obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych. W tym celu możesz wykorzystać maseczkę, ale również szalik lub chustkę – usłyszeliśmy podczas konferencji rzadowej.

Wśród miejsc, gdzie trzeba będzie nosić maseczkę, nie jest wymieniony środek naszego samochodu, ale powraca pojęcie miejsca publicznego. Niektórzy prawnicy twierdzą, że zdecydowanie będzie obowiązek noszenia maski w samochodzie. Niezależnie od tego, postawmy na zdrowy rozsądek – chrońmy usta i nos także w aucie.

Zobacz także: Jak długo utrzymuje się koronawirus w powietrzu? Czy jeździć windą?


Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę ochronną

Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę ochronną

Koronawirus

Koronawirus

Koronawirus - zasady zakupów

Koronawirus - zasady zakupów

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×