Nie żyje legendarny polski rysownik i autor komiksów. Miał 88 lat

Bohdan Butenko nie żyje

Bohdan Butenko nie żyje. Zmarł legendarny polski rysownik, grafik i autor komiksów oraz książek. Miał 88 lat.

Zmarł Bohdan Butenko. Legendarny polski rysownik odszedł w wieku 88 lat. Informację o śmierci artysty przekazał Przekrój. Na profilu czasopisma pojawił się poruszający wpis:

Co kwartał pojawiał się w Redakcji siwowłosy pan z młodzieńczym błyskiem w oku, czarującym uśmiechem i dużą teczką. Z teczki wyciągał plik arkuszy podpisanych „Butenko pinxit”, a po chwili rozlegały się westchnienia zachwytu lub śmiech albo jedno przez drugie. Arkusze zaludniały pociągnięte grubą kreską postacie, na których się wszyscy wychowaliśmy (lub wychowywaliśmy innych), nawet jeśli część z nas sobie tego nie uświadamia. (…) Mistrzu, dziękujemy, że wsparłeś nas swoim talentem i doświadczeniem. Jesteś jednym z gigantów, na którego ramionach tworzymy formę tego pisma.

Przyczyny śmierci rysownika nie zostały podane do wiadomości publiczność. Nie wiadomo także na kiedy i gdzie został zaplanowany pogrzeb.

Zobacz: Nie żyje gwiazda kultowego serialu. Przegrała walkę z rakiem

Dwa dni temu zmarł nasz drogi współpracownik i przyjaciel, Bohdan Butenko. Będzie nam go brakować. Jednym z…

Opublikowany przez Kwartalnik Przekrój Środa, 16 października 2019

Kim był Bohdan Butenko?

Bohdan Butenko urodził się 8 lutego 1931 roku w Bydgoszczy. Związany był z Warszawą. Jako ośmiolatek został deportowany z włączonej do Rzeszy Niemieckiej Bydgoszczy do okupowanej Warszawy. Wykonał ponad 200 opracowanych graficznie i zilustrowanych książek. Jest autorem scenografii dla Kabaretu Starszych Panów i licznych scenografii teatralnych. Stworzył między innymi postać Gapiszona, który stał się bohaterem popularnego serialu animowanego dla dzieci, a w 2011 roku trafił na znaczek Poczty Polskiej. Współpracował z TVP.

Był wielokrotnie nagradzany i odznaczany, był także autorem wielu wystaw.

Zobacz: Nie żyje kluczowa postać związana z nagrodami Nobla. Zmarła tuż przed ich wręczeniem


Bohdan Butenko nie żyje

Bohdan Butenko nie żyje

Bohdan Butenko nie żyje

Bohdan Butenko nie żyje

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×