Nie żyje wybitny polski poeta. Adam Zagajewski zmarł w wieku 75 lat
Adam Zagajewski nie żyje. Zmarł 21 marca. Miał 75 lat. Należał do najwybitniejszych polskich twórców ostatnich dziesięcioleci. Był znany na całym świecie. O jego śmierci poinformowały Gazeta Wyborcza i miesięcznik Znak.
Dzisiaj wieczorem zmarł Adam Zagajewski - jeden z liderów literackiego pokolenia '68, wybitny poeta i eseista.Na łamach miesięcznika „Znak” tak pisał o przeżywaniu żałoby: „Pierwszy moment żałoby, zaraz po otrzymaniu wiadomości o zgonie bliskiej nam osoby, jest czymś straszliwym. To nawet nie jest jeszcze żałoba, to ból i bunt w stanie czystym, a słowo „żałoba” już zawiera w sobie pierwiastek rezygnacji, paktowania z tym, co się stało. Lecz w pierwszym momencie nie ma jeszcze słów, nie ma zgody, nie ma rezygnacji. Jest tak, jakby otworzyła się dziura w istnieniu. To jest trzęsienie ziemi otwierające przepaść. Moment płaczu i wściekłości, kiedy Logos jest bezradny. Logos dyskretnie odsuwa się na bok. Potem ta szczelina powoli, stopniowo zamyka się i zaczyna się długotrwały proces żałoby, zaczynamy ostrożnie chodzić po kładce nad rozpadliną; z czasem blizna zmienia kolor i prawie upodabnia się do zdrowej skóry. Są jednak śmierci, z którymi nie można się pogodzić”.To będzie jedna z tych śmierci - napisano.
https://www.facebook.com/miesiecznik.znak/posts/10158487243709425
Adam Zagajewski nie żyje. Kim był?
Adam Zagajewski urodził się 21 czerwca 1945 roku we Lwowie. W tym samym roku jego rodzina przeprowadziła się do Gliwic. Studiował psychologię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był poetą, eseistą, prozaikiem i przedstawicielem tzw. nowej fali. W swoim życiu został wielokrotnie nagrodzony za twórczość - był laureatem m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1975), Międzynarodowej Nagrody Neustadt w dziedzinie literatury (2004) czy Nagrody Księżnej Asturii (2017). Był znany na całym świecie.
Jeden z najbardziej znanych i cenionych współczesnych polskich pisarzy za granicą, jego książki poetyckie i eseistyczne tłumaczone są na najważniejsze języki świata i ukazują się m.in. w Stanach Zjednoczonych, Francji, Izraelu, Niemczech i Szwecji - tak o Adamie Zagajewskim pisze na swojej stronie internetowej Wydawnictwo a5.
Zagajewski był także jednym z sygnatariuszy Listu 59 w 1975 roku, czyli listu intelektualistów, którzy protestowali przeciwko wpisaniu do nowej konstytucji kierowniczej roli PZPR i wieczystego sojuszu z ZSRR. Rok później został objęty cenzurą, a w 1982 r. wyemigrował do Paryża. Od 1983 r. był redaktorem Zeszytów Literackich. Z Paryża powrócił w 2002 roku i zamieszkał w Krakowie. Jego żoną była Maja Wodecka - polska aktorka oraz tłumaczka jego twórczości na język francuski.
Pożegnały go już wybitne osoby związane z kulturą i polityką: Bogdan Zdrojewski, Michał Okoński, Adam Bodnar, Małgorzata Kidawa-Błońska, Michał Boni, Wojciech Sadurski, Tomasz Lis, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Jerzy Buzek, Maja Komorowska.