Niebieski happening z udziałem gwiazd na Placu Zamkowym. Kayah, Markowska, Jeżowska i inni apelują do rządu

Otwieramy koncerty

Otwieramy koncerty

Branża muzyczna coraz głośniej domaga się przejrzystych zasad organizacji imprez artystycznych. Właśnie dlatego artyści tłumnie przybyli dla Plac Zamkowy w Warszawie. Wśród uczestników wydarzenia pojawili się m.in. Kayah, Patrycja Markowska i Majka Jeżowska.

Pandemia koronowirusa pokrzyżowała plany ludzi na całym świecie. Jednak o ile większość osób wróciła już do pracy, to branża muzyczna wciąż jest zamrożona. Większość muzyków wciąż pozostaje bez możliwości dochodu. Od połowy marca zostały odwołane trasy, festiwale i wszelkie inne koncerty. Artyści jako pierwsi zostali pozbawieni możliwości pracy i wciąż mają związane ręce.

W końcu doszło do sytuacji, w której branża muzyczna mówi dość i chce odmrożenia koncertów. Właśnie dlatego dziś w ramach happeningu na Placu Zamkowym wzięło udział wielu znanych artystów. Akcja odbyła się bez zapowiedzi i nagłośnienia. Niektórzy artyści nawet demonstracyjnie zagrali jako grajkowie uliczni, gdyż jak twierdzą, inne formy pracy zostały im odebrane. Chcą tym sposobem zwrócić uwagę polskich władz na to, jak wielu muzyków i współpracujących z nimi ludzi zostało bez pracy.

Koncert, to olbrzymie przedsięwzięcie. Byście mogli szaleć lub wzruszać się pod sceną, wszystko musi działać jak świetnie zaprojektowana maszyna. By tak było otaczam się profesjonalistami, osobami, bez których żaden koncert nie mógłby się odbyć. To muzycy, realizatorzy światła, dźwięku, wizualizacji, technicy, kierowcy, menedżerowie i osoby które dbają o to jak prezentuję się na scenie. Jest ich oczywiście dużo więcej, choćby osoby, które budują scenę, stawiają nagłośnienie, wieszają światła, dbają o bezpieczeństwo na koncertach itd… To cała masa osób, która bez wprowadzenia jasnych i przejrzystych zasad organizacji koncertów nie ma pracy. Czas to zmienić i wprowadzić bezpieczne, klarowne przepisy – napisała Kayah na swoim Facebooku.

Artyści domagają się przejrzystych zasad organizacji imprez artystycznych, a przede wszystkim jasnej komunikacji. Według nich obecne przepisy zawierają wiele błędów formalnych, a sporo zapisów stoi w kolizji z zasadami organizacji imprez, przez co nadal nie mogą wrócić do pracy.

Otwieramy koncerty. Gwiazdy na Placu Zamkowym apelują do rządu

Akcja Otwieramy Koncerty zatacza coraz szersze kręgi. Artyści zaczęli nosić granatowe koszuli z żółtym logo OK!. Na Facebooku swoje profilowe zdjęcia ozdobili nakładkami nawiązującymi do projektu. Dziś wyszli na Plac Zamkowy, by zwrócić uwagę rządzących na swój los.

Wśród gwiazd, które można było spotkać z centrum Warszawy pojawili się m.in.: Kayah, zespół Cukier, Patrycja Markowska, Pectus, Elektryczne Gitary, Krzysztof Zalewski, Dawid Kwiatkowski, Majka Jeżowska, Anna Karwan, Daria Zawiałow, Krystyna Prońko i Natalia Przybysz.

Ponadto przedstawiciele branży muzycznej pytają:

Dlaczego nie ma dla nas jasnych przepisów oraz harmonogramu powrotu do pracy?

Dlaczego Rząd nie podejmuje dialogu z nami, profesjonalistami z branży wydarzeń artystycznych, by wspólnie określić warunki sanitarne, dzięki którym koncerty i widowiska muzyczne mogłyby być znowu organizowane

Dlaczego Rząd odebrał nam wszelkie możliwości zarobkowania i nie daje możliwości powrotu do pracy, nakładając nierealne, odbiegające od rozwiązań w innych branżach wymogi?

Dlaczego w programach opłacanych z podatków, które także my karnie latami płacimy, nie uwzględnia się realnej pomocy dla naszej branży?

My też wspieramy artystów i czekamy na odmrożenie koncertów.


Patrycja Markowska - happening muzyczny na Placu Zamkowym

Patrycja Markowska - happening muzyczny na Placu Zamkowym

Anna Karwan, Majka Jeżowska, Daria Zawiałow- happening muzyczny na Placu Zamkowym

Anna Karwan, Majka Jeżowska, Daria Zawiałow- happening muzyczny na Placu Zamkowym

Dawid Kwiatkowski - happening muzyczny na Placu Zamkowym

Dawid Kwiatkowski - happening muzyczny na Placu Zamkowym

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×