Niesamowite! Polacy w kolejce do brytyjskiego tronu! Kto ma szansę zostać następcą królowej Elżbiety II?
Pogrzeb księcia Filipa odbył się w sobotę 17 kwietnia w Windsorze. Kondukt żałobny ruszył około 15.45. Trumna z ciałem męża królowej Elżbiety II została umieszczona na hybrydowym Land Roverze, który zaprojektował zmarły.
18.04.2021 | aktual.: 18.04.2021 21:15
W ostatniej drodze 99-letniego księcia uczestniczyło zaledwie 30 członków rodziny królewskiej, spośród których dziewięciu szło bezpośrednio za pojazdem. Wśród nich znaleźli się: książę Karol, księżniczka Anna, książę Andrzej, książę Edward oraz wnukowie - książę Harry i książę William.
Filip tymczasowo został pochowany w Królewskiej Krypcie w Kaplicy św. Jerzego w Windsorze. Gdy jego żona pewnego dnia odejdzie, oboje spoczną w krypcie mieszczącej się w Kaplicy Pamięci Króla Jerzego VI.
Nie od dziś wiadomo, że po odejściu monarchini koronę przejmie książę Karol, a po nim książę William. Okazuje się jednak, że linia sukcesji do tronu brytyjskiego jest znacznie dłuższa. W jej połowie znajdują się nawet Polacy.
Maciej Radziwiłł o Polakach w linii sukcesji do tronu brytyjskiego
Pogrzeb księcia Filipa, jak i jego śmierć są szeroko komentowane przez specjalistów na całym świecie, którzy od lat analizują zachowania royalsów. Maciej Radziwiłł jest polskim szlachcicem, który posiada ogromną wiedzę na temat Windsorów. W rozmowie z dziennikarzami Faktu podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat popularności rodziny królewskiej, linii sukcesji do tronu brytyjskiego oraz przeanalizował zachowanie królowej Elżbiety II podczas pogrzebu.
Książe Filip ma niemieckie korzenie, jednak wśród jego przodków znalazło się kilku Polaków. Według wiedzy, jaką posiada Radziwiłł mąż monarchini ma potomków, którzy obecnie żyją na terenie naszego kraju.
Okazuje się, że również królowa ma krewnych w Polsce, co wynika z obszernego rejestru, na którym znalazło się 10 tysięcy nazwisk następców tronu.
Kto z Polski mógłby objąć władzę w Wielkiej Brytanii?
Okazuje się, że szansę na objęcie władzy w koronie miałaby żona Radziwiłła, jednak zgodnie z tym, co powiedział wcześniej, jest to niemożliwe do spełnienia:
Maciej Radziwiłł o popularności rodziny królewskiej
Nie sposób zaprzeczyć faktom - każdego dnia w mediach pojawia się co najmniej kilka artykułów na temat rodziny królewskiej, co czyni ją najpopularniejszą familią na świecie. Jak przyznaje Radziwiłł, nikogo nie powinno to dziwić:
Zdaniem Macieja to bez znaczenia, żeby znać polskie korzenie znanych osób, jeżeli nie zna się ich osobiście.
Współcześnie arystokracja w Polsce nie ma już tak silnego znaczenia, jak w przeszłości. Niegdyś pozycję szlachty wyznaczały posiadane przez nią majątki, które obecnie nie istnieją lub nie mają większej wartości.
Maciej Radziwiłł o małżeństwie królowej Elżbiety i księcia Filipa
Dziennikarze Faktu zapytali Macieja Radziwiłła również o to, czy jego zdaniem małżeństwo królowej Elżbiety oraz księcia Filipa było wyswatane przez ich krewnych. Znawca historii royalsów z pewnością zaprzeczył temu twierdzeniu:
Arcybiskup Canterbury podczas rozmowy z dziennikarzami BBC wystosował do wiernych apel. Prosił, aby nie oceniali zachowania królowej podczas mszy żałobnej. Stwierdził również, że z całą pewnością zachowa ona powściągliwość w okazywaniu uczuć. Tego samego zdania był Maciej Radziwiłł.
Królowej jednak nie udało się ukryć swoich emocji. W kościele uroniła łzę, którą szybko otarła, jednak to nie umknęło uwadze widzów. Nikogo nie powinno to dziwić, w końcu odszedł człowiek, z którym przeżyła 80 lat.
Kim jest Maciej Radziwiłł?
Maciej Radziwił urodził się 22 lutego 1961 roku w Poznaniu. Jest managerem, przedsiębiorcą i działaczem społecznym. Wywodzi się z rodziny szlacheckiej, która pieczętuje się herbem Trąby. Jego dziadkiem był Konstanty Mikołaj Radziwiłł, który był ostatnim właścicielem dóbr Zegrza, wsi położonej nieopodal Warszawy. Jest bratem Konstantego Radziwiłła, byłego Ministra Zdrowia.
Pogrzeb księcia Filipa stał się również okazją do pojednania synów Karola. Po mszy żałobnej książę Harry i książę William wdali się w ożywioną rozmowę. To powinno, choć na chwilę, poprawić humor pogrążonej w żałobie Elżbiecie II.