Tatiana Okupnik uczciła Dzień Dziecka filmem z odważnym przesłaniem. Takie słowa wśród mam-gwiazd to rzadkość

Tatiana Okupnik składa życzenia z okazji Dnia Dziecka

Tatiana Okupnik składa życzenia z okazji Dnia Dziecka

Tatiana Okupnik na Instagramie opublikowała kolejny filmik, w którym wypowiedziała się na temat macierzyństwa. Z okazji Dnia Dziecka złożyła nietypowe życzenia. Jakie?

Tatiana Okupnik od kilku tygodni nagrywa filmiki, w których opowiada swoją historię związaną z ciążami oraz porodami. Próbuje obalić mit, że macierzyństwo jest idealne. W materiałach podkreśla, że nie można porównywać sytuacji, czy wartościować problemów, ale można porozmawiać o emocjach, które im towarzyszą.

Piosenkarka w najnowszym nagraniu mówi, że jej filmiki spotkały się z pozytywnym odbiorem. Masa dziewczyn walczy z różnymi, często wstydliwymi, problemami. Tatiana ma nadzieję, że jej szczegółowo opowiedziana historia zainspiruje panie do przerwania milczenia:

Moja historia jest tylko bazą i przykładem, że tak się zdarza i tak się zdarza często. Pomimo tego, że niby wiemy, to jednak w momencie, kiedy kobieta nienormatywnie przeżywa ciąże albo odbiega od tego wyobrażenia, które zawsze jest naznaczone stereotypami, jak powinna wyglądać ciąża, czy poród, to wtedy zaczynają się dramaty — brak zrozumienia, albo nawet to, że kobieta nie wie czasami, jak się odnaleźć w tej sytuacji, kiedy jest jej ciężko, nie wie, że może szukać pomocy specjalistycznej.

Tatiana Okupnik składa życzenia w Dniu Dziecka

Tatiana Okupnik wie, że jeszcze dużo pracy przed nią, by mamy bez wstydu potrafiły mówić o swoich problemach. Chce też, by swoich problemów nie tłumaczyły tym, że maleństwo im wszystko wynagrodzi. W Dniu Dziecka złożyła więc internautkom życzenia:

W Dniu Dziecka chce powiedzieć, że czuję, że żadne dziecko nikomu nie powinno niczego wynagradzać. Żadne dziecko nie powinno spełniać też ambicji swoich rodziców. Jeżeli można tak w ogóle powiedzieć, jedyną rolą dziecka jest po prostu być. My możemy jedynie obserwować, jak się rozwijają te odrębne istoty, jak pojawia się na świecie człowiek i jest. Wiecie można mówić, że jest połączone, ale mam jednak uczucie, że to jest odrębna jednostka, ani nie ma spełniać naszych oczekiwań, ani nie ma wynagradzać żadnego bólu ma po prostu być i się rozwijać jak najpiękniej.

View this post on Instagram

Czuję, że bardzo ważne jest, żeby powtarzać do znudzenia, że nie każda kobieta będzie chciała zostać Mamą, nie każda kobieta będzie mogła nią się stać, nie każda ciężarna będzie błogo przechodziła ciąże, nie każda odnajdzie się od razu w roli Mamy, nie każda  przejdzie poród bez powikłań. Niby to oczywiste, niby o tym wiemy. Ale,… Ale, wyobrażenia na powyższe tematy są mocno naznaczone stereotypami. Kiedy nasza sytuacja nieco odbiega od “normy”, od wyobrażeń na temat tego jak powinno być, wtedy zaczyna się problem. Trudno jest konotować ciężkie emocje z pojawieniem się w naszym życiu dziecka. Ciężko zrozumieć czarne emocje kobiety, która jest w ciąży. Powszechnie przyjęte jest, ze to radosny czas oczekiwania, może naznaczony jakimiś niedogodnościami ale jednak stan blogi, stan odmienny ale zarazem piękny. I tak-depresje są bagatelizowane, niewidoczne gołym okiem problemy umniejszane. Nie można w tym wszystkim zapominać o wpływie nieposkładanej na nowo Mamy, na dziecko.  Czasem jednocześnie pojawiają się wielka miłość do dziecka i zagubienie Mamy. Gorzej jak zagubienie jest tak wielkie, że ta miłość nie przychodzi.  A jeśli chodzi o powiedzenie, o którym już kiedyś wspominałam, że dzieci wszystko wynagrodzą, każdy ból… Jestem przekonana, że dzieci nie powinny NIKOMU NICZEGO WYNAGRADZAĆ ale też nie powinny spełniać niczyich ambicji. Czuję, że zadaniem dziecka, jeśli tak w ogóle można to nazwać, jest PO PROSTU BYĆ. To Mama będzie musiała poradzić sobie, oby przy pomocy otoczenia, z ewentualnymi problemami. A żeby dziecko było szczęśliwe warto powalczyć o szczęśliwą Mamę.  Każdy rodzic zostawia na swoim dziecku stempel oby nie był to stempel, który dziecko w przyszłości będzie chciało zmyć. Dzieciom życzę uśmiechniętych, lubiących siebie i swoje ciała, spełnionych Mam. Pozdrawiam wszystkie kobiety i życzę nam, żeby było nam ze sobą dobrze! A dzieciom życzę jak najcudowniejszego dzieciństwa, możliwości dojrzewania w jak najlepszej atmosferze i banana na twarzy! Wszystkiego naj z okazji Dnia Dziecka robaczki.

A post shared by Tatiana Okupnik (@tatianaokupnik) on

Piosenkarka zwróciła się też do dzieci, życząc im, by miały szczęśliwe mamy:

Wszystkim dzieciom życzę uśmiechniętych, zadowolonych, spełnionych i kochających swoje ciała mam. Wszystkiego dobrego dla wszystkich dzieciaków i ich szczęśliwych mam.

Filmik spotkał się z żywiołową reakcją internautów, którzy w większości zgadzali się ze słowami piosenkarki.


Tatiana Okupnik na temat macierzyństwa

Tatiana Okupnik na temat macierzyństwa

Tatiana Okupnik komentuje macierzyństwo

Tatiana Okupnik komentuje macierzyństwo

Tatiana Okupnik składa życzenia z okazji Dnia Dziecka

Tatiana Okupnik składa życzenia z okazji Dnia Dziecka

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×