Nie żyje ikona LGBT. Miała zaledwie 34 lata

Sophie nie żyje

Sophie nie żyje

Środowiska LGBT straciły swoją ikonę. Nie żyje wpływowa producentka znana z elektronicznych eksperymentów z muzyką pop. Miała zaledwie 34 lata.

Była muzykiem, wpływowym producentem muzycznym, piosenkarką, autorką tekstów i DJ-em. Nieraz nazywano ją wizjonerką. Nominowana do Grammy w kategorii eksperymentalny pop, w zawrotnym tempie podbiła scenę muzyki elektronicznej. Właśnie świat obiegły wieści o jej śmierci. Miała zaledwie 34 lata. Sophie Xeon nie żyje. Transseksualna artystka była bardzo ważną postacią dla sceny queer.

Sophie Xeon nie żyje. Przyczyny śmierci

Sophie długo ukrywała swoją tożsamość. Nie używała głosu, a podczas wywiadów i koncertów ukrywała swoją twarz. Dopiero w 2017 roku przy wydaniu singla It’s okay to cry pokazała wizerunek i użyła własnego głosu na wokalu. Wywołało to falę kontrowersji, bo wielu było przekonanych, że za konsolą zawsze stał mężczyzna. Sophie okazała się być transpłciową kobietą. W jednym z wywiadów podkreślała:

Bycie trans oznacza przejęcie kontroli nad tym, aby twoje ciało stało się bardziej zgodne z twoją duszą, żeby te dwa elementy nie walczyły ze sobą o przetrwanie. Nie jesteś matką ani ojcem – jesteś osobą, która obserwuje i czuje świat.

Dzięki nowatorskiemu podejściu do popu zdobyła wielkie uznanie wielu artystów. Na koncie miała współprace m.in. z Lady Gagą, Madonną, Charli XCX, Camilą Cabello, Kim Petras czy Diplo. Największy rozgłos przyniosły jej takie utwory jak: Bipp, który został uznany przez pismo Crack Magazine za singel dekady oraz Hard czy Lemonade. Niedawno nagrała utwór BM, który trafił na ścieżkę dźwiękową polskiej gry Cyberpunk 2077.

Była szczególnie mocno związana ze społecznością LGBT, dzięki czemu uchodziła za ikonę środowisk.

Sophie zmarła w sobotę nad ranem w wyniku nagłego wypadku w Atenach, gdzie mieszkała. Według brytyjskiej wytwórni Transgressive śmierć artystki była spowodowana poślizgnięciem się i upadkiem podczas wspinaczki, chciała oglądać pełnię księżyca. W oficjalnym oświadczeniu przekazanym serwisowi Mixmag management artystki wyraził prośbę o uszanowanie prywatności jej rodziny w tym trudnym dla nich czasie.

Sophie była pionierką nowego brzmienia, jedną z najbardziej wpływowych artystek ostatniej dekady. Nie tylko ze względu na produkcyjny geniusz i kreatywność, ale i przez przesłanie i widoczność, które udało się jej osiągnąć. Była ikoną wyzwolenia – napisano.

Fani na całym świecie są pogrążeni w żałobie. Płyną wyrazy współczucia dla rodziny i przyjaciół artystki.


Sophie Xeon nie żyjeSophie Xeon nie żyje

Sophie Xeon nie żyje

Sophie Xeon nie żyje

Sophie Xeon nie żyje

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×