O ogromnych dotacjach dla disco-polo mówi cała Polska. Pojawiły się oficjalne komentarze gwiazd. Ich tłumaczenie wiele wyjaśnia

Sławomir Świerzyński i Radek Liszewski o dotacjach w ramach FWK

Sławomir Świerzyński i Radek Liszewski o dotacjach w ramach FWK

Sławomir Świerzyński i Radek Liszewski tłumaczą się ze złożenia wniosku o dotacje w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Na co planują przeznaczyć otrzymane wsparcie? 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chciało wspomóc artystów, którzy w dobie pandemii koronawirusa, odwołali swoje występy. Utworzono więc Fundusz Wsparcia Kultury, w ramach którego o wsparcie ubiegało się aż dwa tysiące chętnych. Na ten cel planowano przeznaczyć ponad 400 milionów złotych.

Pieniądze miały trafić także do osób związanych z show-biznesem, wśród których nie brakuje znanych gwiazd. Na liście znaleźli się artyści tacy jak Kamil Bednarek, Beata Kozidrak czy Kasia Cerekwicka.

Wypłaty środków na razie zostały jednak wstrzymane. Taką decyzję w niedzielę podjął minister Piotr Gliński, który o szczegółach poinformował na Twitterze. Oznajmił, że wypłaty zostaną zamrożone do momentu, w którym zostaną wyjaśnione wszelkie wątpliwości.

Sławomir Świerzyński i Radek Liszewski o dotacjach w ramach FWK

Wśród osób, które ubiegały się o wsparcie państwa, jest Radek Liszewski z zespołu Weekend. Przyznano mu aż 520 tysięcy złotych. W rozmowie z Super Expressem wyznał, że te pieniądze nie są tylko dla niego. Chociaż prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, współpracuje ze sporym gronem osób:

W zależności od zleceń pracuje dla mnie do 10 osób, m.in. muzycy, tancerze, kierowca, prawnik, księgowa… – wylicza artysta.

Muzyk dodał, że gdy tylko weszła ustawa, postanowił ubiegać się o wsparcie. Uważa, że każdy, kto wykazał stratę i płaci podatki, ma do tego prawo, niezależnie od zawodu, jaki wykonuje:

Nie rozumiem, dlaczego ktoś zagląda mi teraz w kieszeń. Dodam, że przez kilka lat zapłaciłem, od momentu sukcesu piosenki „Ona tańczy dla mnie”, dziesięciokrotnie więcej podatków niż to, co mi przyznano, więc nie zgadzam się z opinią, że ministerstwo wypłaciło pieniądze z kieszeni podatników.

Radek Liszewski dodał, że wysokość dotacji została starannie wyliczona przez stworzony do tego algorytm:

Algorytm wyliczył, że mam taką, a nie inną stratę względem ubiegłego roku, bo praktycznie nie koncertowałem. Nikt z nas nie pisał stawki, o jaką się ubiega. Każdemu przyznaje się tyle, ile wyliczył komputer.

Na temat dofinansowania przez państwo wypowiedział się też Sławomir Świerzyński, lider zespołu Bayer Full. Muzyk i jego żona łącznie mają dostać ponad pół miliona złotych. Jak mówi artysta w Fakcie, chociaż cieszy go wysokość dotacji, podchodzi do niej bez większej ekscytacji:

Może te 550 tys. robi na ludziach wrażenie, ale na mnie nie, bo wiem doskonale, ile kosztuje wynajęcie wozu transmisyjnego i inne rzeczy związane z muzyką.

Piosenkarz dodaje, że pieniądze nie trafią bezpośrednio na ich konto:

Złożyliśmy z żoną pomysły na projekty muzyczno-ekologiczne, bo nie można grać piosenki tanecznej, jeśli nie ma dla kogo.

Popieracie dofinansowania dla branży artystycznej?


Radek Liszewski, Weekend - Wakacyjna Trasa Dwójki, Nowy Targ

Radek Liszewski, Weekend - Wakacyjna Trasa Dwójki, Nowy Targ

Radosław Liszewski – Myday, premiera filmu

Radosław Liszewski – Myday, premiera filmu

Sławomir Świerzyński - Sylwester z Dwójką 2019

Sławomir Świerzyński - Sylwester z Dwójką 2019

Komentarze

 • Gość.. pisze:

  Nie, nie zgadzam się. Nie zasługują na tak kolosalne dotacje!!! Które notabene nie robią na nich wrażenia. Podczas pandemii bogaty wzbogaci się jeszcze bardziej…. Dlaczego nie rozdysponują środków na konta zwykłych Kowalskich którzy martwią się o kolejny miesiąc…

 • Gość pisze:

  Wstyd bez tej muzyki mozna zyc co maja inni ludzie zrobic utracili prace nikt im dotacji nie dal jak im zamalo kasy niech zmienia fach

 • Gość pisze:

  Śleżyński kto Ciebie słucha,twoja muzyka to jakaś porażka.

 • Gość pisze:

  Wstydu nie maja ,jak im mało to na kase do bkase do biedronki

 • Gość pisze:

  damy rade zyc bez waszej muzy na pewno!

 • ania pisze:

  A Kozidrak z Pietrasem po dotacje przylecą własnym helikopterem prosto ze swojego domu w Hiszpanii. Razem dostali ponad milion. Polska to bogaty kraj. Dla wybranych.

  • Gość pisze:

   Przecież pani kozidrak skończyła 60 lat więc czas na emeryture a nie wyciągać ręce po kase. Przez te wszystkie lata płaciły jej urzędy miasi i gmin za koncerty po kilkadziesiąt tysięcy więc pytam mało jeszcze?

  • Gość pisze:

   Prawda.. 👏👏👏👏

 • Gość pisze:

  Wieśniaki…majteczki w kropeczki, ależ artyści hahaha!!!

  • Jaga pisze:

   Podobno jak twierdzi nikt nie zna piosenek Kultu a jego słuchają chorzy w szpitalach!
   Piosenkarz z Bożej łaski. Pacan!

 • Gość pisze:

  Wstyd a co z rodzinami co nie maja na zycie i oplaty,albo dla chorych dzieci ,na szpitale dla lekarzy i pielęgniarek co narażają swoje życie dla innych.moze o nich trzeba pomyśleć, a piosenkarze są zdrowi to niech sobie zarobią, zresztą zarabiają grube pieniądze to trzeba bylo sobie odłożyć, NIE MACIE WSTYDU!!!!!

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×