Szukaj

Nie żyje Rosław Szaybo. Wybitny polski fotograf, twórca kultowych okładek płyt dla światowych gwiazd muzyki

Rosław Szaybo, legendarny fotograf i plakacista oraz twórca kultowych okładek płyt zmarł w wieku 85 lat. O śmierci artysty poinformował magazyn Jazz Forum.

W wieku 85 lat zmarł Rosław Szaybo – polski plakacista, fotograf, illustrator, współpracujący z wieloma gwiazdami. Informacja o jego śmierci pojawiła się na wielu stronach związanych z muzyką, miedzy innymi na stronie magazynu Jazz Forum:

Polska kultura poniosła wielką stratę. Żegnaj, Rosław! – napisano na stronie magazynu.

Informacja o śmierci Polaka podano także na stronie Vogue Polska:

Zaprojektował ponad 2000 okładek płyt, w tym dla Janis Joplin, Eltona Johna, Judas Priest i Krzysztofa Komedy. Współtworzył Polską Szkołę Plakatu. Jego legendarne projekty posłużyły w zeszłym roku za nadruki do kolekcji „Polish Jazz” marki MISBHV. Rosław Szaybo, wybitny polski grafik i plakacista, odszedł w wieku 85 lat.

Urodzony w 1933 roku Rosław Szaybo, plakacista, fotograf, illustrator, profesor ASP oraz projektant okładek płyt i książek był ceniony zarówno w naszym kraju, jak i za granicą. Przez 30 lat mieszkał w Wielkiej Brytanii, w latach 1972 – 1988 pełnił stanowisko dyrektora artystycznego w firmie fonograficznej CBS Records Great Britian. Polak zaprojektował około 2000 okładek płyt, w tym dla m.in. Eltona Johna, The Clash, Santany, Judas Priest i Roya Orbisona. Szaybo był twórcą kultowych okładek albumów British Steel Judas Priest oraz Astigmatic Krzysztofa Komedy. Szaybo stworzył również znany logotyp Polish Jazz.

W latach 1993 – 2014 prowadził pracownię fotografii na ASP w Warszawie. Był też kierownikiem artystycznym Spółdzielni Wydawniczej Czytelnik. W 2018 roku uhonorowano go Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

 

 

Nie żyje gwiazda “Power Rangers”. Popularny aktor zmarł w wieku 38 lat

Peggy Lipton nie żyje. Gwiazda “Twin Peaks” przegrała walkę z rakiem

Grumpy Cat nie żyje! Zmarł kot, który zarobił 3 miliardy złotych


Rosław Szaybo nie żyje

Rosław Szaybo nie żyje

Rosław Szaybo nie żyje

Rosław Szaybo nie żyje

Rosław Szaybo nie żyje

Rosław Szaybo nie żyje

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×