Krzysztof Penderecki nie żyje. Zmarł wybitny kompozytor
Krzysztof Penderecki nazywany był jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów i dyrygentów. Był pasjonatem muzyki i ogrodów. Odszedł w niedzielę nad ranem. O jego śmierci poinformowało Radio Kraków, informację tę potwierdziła już rodzina kompozytora.
Muzyka pożegnali także: Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena oraz Radiowa Jedynka.
Krzysztof Penderecki nie żyje. Miał 86 lat. Kim był?
Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. Kompozycję zaczął studiować pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego. Swoje studia kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, które ukończył w 1958 roku. Na arenie międzynarodowej po raz pierwszy pokazał się w 1959 r. na Festiwalu Warszawska Jesień.
W repertuarze artysty znajdziemy wiele nagrodzonych utworów. Należą do nich m.in. Strofy, Emanacje, Psalmy Dawida na chór mieszany, instrumenty strunowe i perkusję. Warto dodać, że kompozycja Strofy była pierwszym utworem granym w całej Europie.
Penderecki był doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów, członkiem honorowym najważniejszych akademii artystycznych i naukowych, a do tego także honorowym profesorem wielu prestiżowych uczelni artystycznych.
Muzyka była obecna w jego życiu aż do śmierci. Dodatkowo pasjonował się także uprawianiem ogrodów. Był ich miłośnikiem od czasu zamieszkania w Lusławicach koło Zakliczyna.
Za swą twórczość uhonorowany został wysokimi odznaczeniami krajowymi i zagranicznymi oraz prestiżowymi nagrodami, m.in. pięciokrotnie nagrodą Grammy. Ostatni raz w 2017 roku za album Penderecki Conducts Penderecki, vol. 1 w kategorii Najlepsze wykonanie: muzyka chóralna.
Krzysztof Penderecki nie żyje. Jego utwory można było usłyszeć w produkcjach filmowych
Jego utwory znalazły się w takich filmach jak Egzorcysta Williama Friedkina, Lśnienie Stanleya Kubricka, Dzikość serca Davida Lyncha, Ludzkie dzieci Alfonso Cuaróna, Katyń Andrzeja Wajdy oraz Wyspa tajemnic Martina Scorsese.