Szukaj

Pogrzeb Pawła Adamowicza dniem żałoby narodowej w Polsce. Słowa Andrzeja Dudy zapamiętamy na długie lata [WIDEO]

Paweł Adamowicz. Żałoba po śmierci

Żałoba narodowa po śmierci Pawła Adamowicza

Pogrzeb Pawła Adamowicza dniem żałoby narodowej w Polsce. Andrzej Duda ogłosił podczas konferencji w jaki sposób zostanie uczczona pamięć tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska. Data ceremonii pożegnalnej na razie nie jest znana.

Paweł Adamowicz zmarł w poniedziałkowe popołudnie. Śmierć prezydenta Gdańska wstrząsnęła całym krajem. Andrzej Duda postanowił upamiętnić brutalnie zamordowanego polityka ogłaszając żałobę narodową w dniu jego pogrzebu. Data i miejsce pochówku na razie nie są znane.

Mam wolę, by pamięć Adamowicza została uczczona dniem żałoby narodowej. Dzień pogrzebu zostanie ogłoszony dniem żałoby narodowej – ogłosił Duda.

Informację tę przekazano na konferencji prasowej. Głowa państwa przyznała, że tragedia z 13 stycznia była bardzo dotkliwa dla wszystkich:

Osobiście bardzo przeżywam tą sytuację. Pan prezydent Paweł Adamowicz należał do polskiej klasy politycznej. Był człowiekiem, który w ciągu całego ostatniego trzydziestolecia działał w polityce. Mimo, że był człowiekiem wciąż jeszcze młodym, pełnił wiele ważnych funkcji – podkreślił Duda.

Całe wystąpienie Andrzeja Dudy poniżej:

Pogrzeb Pawła Adamowicza – kiedy i gdzie?

Data i miejsce pogrzebu Pawła Adamowicza na razie nie są znane. Nieoficjalnie plotkuje się, że ceremonia pożegnalna ma odbyć się w czwartek, 17 stycznia w Gdańsku.

Żałoba po śmierci Adamowicza w Warszawie

Podobną decyzję o tym, aby uczcić pamięć Adamowicza podjął Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy ogłosił, że nadchodzące trzy dni, będą czasem żałoby w stolicy.

Oznacza to, że w Warszawie nie zostaną zorganizowane żadne imprezy masowe. Iluminacje na moście Śląsko-Dąbrowskim, Krakowskim Przedmieściu oraz światełka na choince na pl. Zamkowym zostaną wyłączone. Pałac Kultury i Nauki będzie mienić się kolorami Gdańska.

Przez ile lat Paweł Adamowicz był prezydentem Gdańska?

Dodajmy, że Adamowicz na czele państwa stał nie tylko w momencie, w którym do Gdańska przyjechali księżna Kate i książę William, ale także podczas piłkarskich mistrzostw Euro 2012. Trzeba przyznać, że w roli organizatora sprawdził się doskonale. Tak samo, jak dobrze odnajdywał się w roli włodarza miasta. Wśród mieszkańców cieszył się sporym szacunkiem, o czym świadczyć może fakt, że z sukcesem wygrywał kolejne wybory. Chociaż początkowo nie miał poparcia żadnej z dużych partii politycznych i tak udało mu się zwyciężyć, a swoje zadowolenie z jego rządów wyraziło ponad 92% mieszkańców, co było najwyższym wynikiem w kraju.

Prezydent bardzo kochał swoją małą ojczyznę. O Gdańsku wypowiadał się nawet w dniu swojej śmierci – dziękując mieszkańcom za zaangażowanie w WOŚP:

Na ulicach, placach Gdańska wrzucaliście pieniądze, byliście wolontariuszami. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani! Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie! Dziękuję wam!

Kilka minut później został zaatakowany. Pomimo operacji i walki o życie, Adamowicz zmarł. Miał zaledwie 53 lata.

Ostatni wpis Pawła Adamowicza na Instagramie rozrywa serce. Opublikował go dosłownie na chwilę przed brutalnym atakiem

O godzinie 20.00 wydarzy się coś niezwykłego. Monika Olejnik namawia Polaków do wzruszającej akcji

Skandaliczne zachowanie ekspertów TVP Info. Tak zareagowali na wiadomość o śmierci Pawła Adamowicza


Czy uważasz, że Andrzej Duda jest dobrym prezydentem?

×