NewsyMagdalena Adamowicz nie chciała widzieć Andrzeja Dudy na pogrzebie męża: "Dałam sygnał, że…"

Magdalena Adamowicz nie chciała widzieć Andrzeja Dudy na pogrzebie męża: "Dałam sygnał, że…"

Magdalena Adamowicz i Andrzej Duda
Magdalena Adamowicz i Andrzej Duda
Rafał Matuszczak
30.01.2019 11:00, aktualizacja: 30.01.2019 11:18

Choć od zamachu w Gdańsku minęły już dwa tygodnia, echo tragedii nie cichnie. Magdalena Adamowicz zdradziła właśnie, dlaczego nie chciała widzieć na pogrzebie męża przedstawiciela rządu – Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudy.

Tragiczna śmierć prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, na zawsze już odcisnęła piętno na naszych sercach. I choć od pogrzebu minęło już kilka dni, codziennie pojawiają się nowe fakty, a przede wszystkim komentarze najbliższych. Jedną z osób, która najbardziej przeżywa minione wydarzenia jest żona zmarłego – Magdalena Adamowicz, która wystąpiła na okładce najnowszego magazynu Newsweek. W szczerym i emocjonalnym wywiadzie opowiedziała między innymi o pogrzebie męża i kilku aspektach, które nadal budzą kontrowersje.

W ostatniej drodze Adamowiczowi towarzyszły najważniejsze i najpopularniejsze osobowości ze świata polityki i mediów. Wątpliwości wdowy budził jednak fakt, czy premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda w ogóle powinni być obecni na uroczystości:

Miałam wątpliwości, czy obecny premier i prezydent w ogóle powinni być na pogrzebie, dałam sygnał, że nie chcę ich w zasięgu swojego wzroku – powiedziała w rozmowie z Tomaszem Lisem.

Panowie ostatecznie przybyli do Bazyliki Mariackiej i zasiedli w piątym rzędzie, co bardzo zadziwiło ekspertów. Nic dziwnego, w końcu byli prezydenci RP: Aleksander Kwaśniewski, Lech Wałęsa oraz Bronisław Komorowski zostali posadzeni kilka rzędów wcześniej. Jak dzisiaj dowiadujemy się, decyzja Pierwszej Damy Gdańska nie była przypadkowa, a prośba o takie, a nie inne usadzenie gości wypłynęła od rodziny zmarłego:

Nie życzę sobie nikogo z rządu. (...) Bo to są ludzie, którzy reprezentują wszystko to, co jest zaprzeczeniem tego, w co wierzył Paweł. Nie będę mówić, co o nich mówił Paweł – powiedziała w wywiadzie wdowa po prezydencie Gdańska.

To bardzo mocne słowa, które chyba nie pomogą w walce przeciw nienawiści.

  • Andrzej Duda - pogrzeb Pawła Adamowicza
  • Magdalena Adamowicz na okładce Newsweeka
  • Andrzej Duda złożył kondolencje Magdalenie i Antoninie Adamowicz
  • Żona i córka Pawła Adamowicza na pogrzebie
  • Fot. Piotr Hukalo, Gdansk, 19.01.2019. Uroczystosci pogrzebowe prezydenta Gdanska Pawla Adamowicza. Msza pogrzebowa w Bazylice Mariackiej. N/z rodzina zmarlego: corki Teresa i Antonina, zona Magdalena, brat Piotr.
  • Andrzej Duda na pogrzebie Pawła Adamowicza
  • Andrzej Duda na pogrzebie Pawła Adamowicza
  • Magdalena Adamowicz z córką Antoniną na pogrzebie Pawła Adamowicza
  • Donald Tusk, Aleksander Kwaśniewski, Jolanta Kwaśniewska, Lech Wałęsa - pogrzeb Pawła Adamowicza
  • Trumna z ciałem Prezydenta Pawła Adamowicza wystawiona w ECS
[1/10] Andrzej Duda - pogrzeb Pawła Adamowicza
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także