Szukaj

Zwyciężczyni Eurowizji ma polskie pochodzenie! Co za pokręcona historia

Netta, zwyciężczyni konkursu Eurowizja 2018 odwiedziła studio DDTVN. Okazało się, że wokalistka ma więcej wspólnego z naszym krajem, niż ktokolwiek mógł przypuszczać. To naprawdę szalona historia.
Netta w DDTVN

Netta w DDTVN

Netta reprezentowała Izrael w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2018 roku. Wygrała go. Teraz po raz pierwszy odwiedziła Polskę. W studiu DDTVN opowiedziała zwariowaną historię, między innymi o tym, co łączy ją z naszym krajem.

Netta w DDTVN – kim jest wokalistka?

Wokalistka, instrumentalistka i kompozytorka – tak wszechstronną artystką jest Netta, a Polskę odwiedziła po raz pierwszy. O swoich korzeniach, doświadczeniach życiowych i ogromnej pasji do muzyki, opowiedziała Piotrowi Kraśko i Dorocie Wellman w DDTVN.

O pochodzącej z Izraela piosenkarce zrobiło się głośno, kiedy 12 maja 2018 roku wygrała konkurs Eurowizji z utworem Toy. Po odebraniu nagrody Netta wydała oświadczenie:

Dedykuję tę piosenkę wszystkim tym, którzy walczą o bycie sobą – z szefami, z rządem, z tymi, którzy chcą ich stłamsić.

Piosenka bardzo szybko zdobyła czołówki list przebojów, a jej słowa, przez nawiązanie do akcji #MeToo (akcja solidarności z ofiarami przemocy seksualnej, po skandalu z udziałem Harveya Weinsteina, producenta hollywoodzkiego, oskarżonego o molestowanie seksualne), stały się manifestem zwracającym uwagę na problem przemocy seksualnej. Utwór ma ponad 120 milionów wyświetleń.

Netta jest osobą, która w życiu podejmowała się różnych zajęć. Mimo, że od zawsze ciągnęło ją do muzyki, pomna na słowa swojej mamy, starała się zdobyć konkretniejszy zawód. Była kelnerką, przedszkolanką, pracowała w teatrze, w cyrku.

Tak naprawdę zawsze chodziło mi o muzykę, o granie i śpiewanie. To muzyka postawiła mnie na nogi, kiedy miałam trudne okresy w życiu. Teraz mam wspaniałe życie i bardzo się cieszę – powiedziała.

Oprócz tego, piosenkarka może się pochwalić ciekawym życiorysem. Karierę muzyczną zaczynała, śpiewając w klubach i na weselach. Była członkinią zespołów The Experiment i Gaberband. Przez cztery lata mieszkała w Nigerii i do dziś w jej utworach słychać wpływy zarówno Afryki jak i Bliskiego Wschodu.

Jej kariera ruszyła, kiedy zgłosiła się do programu HaKokhav HaBa. W lutym 2018 roku została jego pierwszą zwyciężczynią, co dało jej automatyczny awans do konkursu piosenki Eurowizji, który wygrała.

Netta – co łączy ją z Polską?

Okazuje się, że Netta ma wiele wspólnego z Polską. Jak sama podkreśliła, to zwariowana historia. Netta Barzilai urodziła się 1993 roku w Izraelu. Następnie przez cztery lata dzieciństwa wychowywała się w Nigerii. Pochodzi z rodziny żydowskiej. I tu zaczyna się część jej historii związana z Polską. Okazuje się, że artystka od strony taty ma też polskie korzenie. Dowiedziała się o tym, robiąc test genetyczny, który przeprowadzał serwis MyHeritage.

Pradziadek wokalistki, który nazywał się Nutan Szpisajzen i zmienił nazwisko na Berzilai, mieszkał w Tomaszowie Lubelskim. Tam też został pochowany na cmentarzu żydowskim.

To rzeczywiście jest zwariowana historia. Mój dziadek przyjechał do Izraela jako dziecko. Szybko stracił rodziców i nie wiedział, skąd pochodzi. Mówił, że z Polski, ale nie wiedział dokładnie skąd. Zrobiłam sprawdzenie DNA. To było mnóstwo pracy papierkowej w archiwach w Tomaszowie. Ale odnaleźli dom, w którym mieszkali jego rodzice – wyznała Netta w DDTVN.

Sami przyznajcie, zwariowana historia.


Netta W DDTVN

Netta W DDTVN

Netta W DDTVN

Netta W DDTVN

Netta W DDTVN

Netta W DDTVN

Dodaj komentarz

Polecane dla Ciebie

Może Cię zainteresować

Najczęściej czytane dziś

×