Szukaj

Koronawirus: 2 metry odstępu to za mało. Jaka odległość jest bezpieczna? Naukowcy mają nowe dane

2 metry odległości między sobą w czasie pandemii koronawirusa to jednak za mało? Najnowsze badania amerykańskich naukowców przeczą tej teorii. Ile powinien wynosić bezpieczny dystans?
Koronawirus

Koronawirus

Koronawirus od grudnia zbiera śmiertelne żniwo. Obecnie z pandemią walczy już cały świat. Codziennie media donoszą o kolejnych zachorowaniach i zgonach. W Polsce zmarło już ponad 130 osób. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Niemczech, we Włoszech czy Francji. Liczba osób chorych w tych krajach wzrasta niemal lawinowo. Również w Chinach, gdzie śmiertelny wirus z Wuhan wydawał się być już opanowany, poinformowano o 65 nowych przypadkach zarażenia – to najwięcej od 25 marca.

COVID-19 spowodował, że świat niemal zastygł w bezruchu w oczekiwaniu na kolejne informacje o zachorowaniach i zgonach. W USA w ciągu ostatniej doby zmarło ponad 2 tysiące ludzi – to dotychczas najtragiczniejszy bilans w tym kraju. To właśnie Stany Zjednoczone stały się aktualnie epicentrum pandemii. Szacunki dla tego kraju są bardzo mroczne. Eksperci przewidują w ciągu najbliższych miesięcy kilka milionów chorych i nawet 200 tysięcy zgonów.

Wchodząc w czwarty miesiąc od początku tej pandemii jestem głęboko przejęty tempem eskalacji tej globalnej infekcji. W ostatnich 5 tygodniach zaobserwowaliśmy wykładniczy wzrost zarażeń niemal w każdym kraju. Liczba zmarłych podwoiła się w ostatnim tygodniu. W najbliższych dniach osiągniemy 1 milion potwierdzonych przypadków – komentuje szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Koronawirus: Najnowsze wytyczne

Żeby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa, rządy wszystkich państw świata wprowadzają restrykcyjne obostrzenia, które do minimum mają ograniczyć kontakty międzyludzkie. Takie również zostały wprowadzone w Polsce. W pierwszej kolejności premier Mateusz Morawiecki zadecydował o zamknięciu szkół, przedszkoli i uczelni wyższych -– w całym kraju wprowadzono nauczanie zdalne. Odwołano imprezy masowe, zamknięto puby, restauracje, kina. Wyłączone z użytkowania zostały galerie handlowe, a sam proces niezbędnych zakupów spożywczych również wiąże się z szeregiem prewencyjnych działań.

Koronawirus rozprzestrzenia się z każdym dniem

Koronawirus rozprzestrzenia się z każdym dniem

Koronawirus: Na ile metrów się przenosi?

W związku z wprowadzonymi restrykcjami zakazano zgromadzeń powyżej 2 osób. Ustalono też, że obywatele muszą zachować między sobą odpowiednie odstępy. Jako bezpieczna odległość, która zapewnia bezpieczeństwo względem przenoszenia się wirusa drogą kropelkową, podane zostały 2 metry. Inne zdanie na ten temat ma badaczka zajmująca się dynamiką płynów ustrojowych przy transmisji patogenów.

Pracująca w uczelni Massachusetts Institute of Technology Lydia Bourouiba twierdzi, że nowy koronawirus wydalony z ciała chorego w czasie kaszlu może przenieść się nawet na 7 do 8 metrów.

Stosowane dziś modele oparte są o teorie z lat 30-tych XX wieku. Nie biorą one pod uwagę różnic w fizjologii poszczególnych pacjentów i zmiennych środowiskowych, jak temperatura i wilgotność. Niestety, tym samym standardom oceny podlegają też testy na skuteczność środków osobistej ochrony (masek etc.) używanych przez służby medyczne i epidemiologiczne. Nie wiemy co jest bezpiecznym dystansem. Generalnie, w zamkniętych pomieszczeniach trzeba być od siebie możliwie daleko – podsumowuje.

Wiadomo jednak, że koronawirus w powietrzu nie utrzymuje się praktycznie w ogóle (pierwotnie twierdzono, że utrzymuje się nawet do 3 godzin). Cząsteczki SARS-CoV-2 są na tyle ciężkie, że niemal od razu spadają na ziemię.

Zobacz także: Czy można jeździć windą w czasie koronawirusa?


Koronawirus wpływa na giełdę

Koronawirus wpływa na giełdę

Koronawirus wpływa na giełdę

Italy, Milan, february 24, 2020 : Far eastern tourist in Duomo square taking pics at the Cathedral while covering their mouth and nose as prevention from corona virus desease Photo © Marco Vacca/Sintesi

Koronawirus wpływa na giełdę

Koronawirus wpływa na giełdę

Dodaj komentarz

Zobacz również

Może Cię zainteresować

Najczęściej czytane dziś

×