Naukowcy mówią o sukcesie. Lek na koronawirusa zadziałał
Koronawirus na całym świecie rozprzestrzenia się w mgnieniu oka. Z każdym dniem przybywa nowych zakażonych, ofiar śmiertelnych i – na szczęście – osób, które pokonały COVID-19. Liczba tych ostatnich sięga powyżej 270 tysięcy.
10.04.2020 | aktual.: 10.04.2020 16:41
Pandemia spowodowała, że świat niemal zastygł w bezruchu, w oczekiwaniu na kolejne informacje o zachorowaniach i zgonach. Sytuacja najgorzej wygląda w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Wirus z Wuhan, zbierający śmiertelne żniwo, dotarł także do Polski. Liczba osób chorych wzrasta niemal lawinowo.
Żeby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2 wprowadzone zostały restrykcje, które obowiązują obywateli już od niespełna miesiąca. Zamknięto szkoły, przedszkola oraz inne miejsca edukacji społecznej. Nieczynne są puby, kina, restauracje. Wprowadzono zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób, ograniczono poruszanie się, wprowadzono także specjalne godziny w sklepach dla seniorów. Mogą oni spokojnie robić zakupy od 10 do 12. Z użytku publicznego wyłączone zostały parki, place zabaw, plaże, a nawet lasy.
Lek na koronawirusa zadziałał. Przełomowe odkrycie naukowców
Naukowcy z wszystkich krajów od grudnia prześcigają się w prowadzeniu badań na temat skuteczności poszczególnych leków w walce z koronawirusem. Ostatnio bardzo dobrymi wiadomościami podzielił się zespół naukowców z trzech amerykańskich uczelni: Emory University, Vanderbilt University Medical Center w Nashville i University of North Carolina w Chapel Hill. Wnioski swoich najnowszych badań opisali oni w magazynie Science Translational Medicine.
Podczas eksperymentu naukowego wykorzystali myszy oraz ludzkie tkanki. Szczegółowym badaniom został poddany doustny lek o nazwie EIDD-2801. Jego działanie okazało się spektakularne. Lek podany gryzoniom skutecznie zablokował rozprzestrzenianie się COVID-19 w ich organizmie – uderzył w kluczowy mechanizm choroby. Równie dobrze na lekarstwo zareagowały ludzkie tkanki. Nie rozpoczęły się jeszcze bezpośrednie próby na ludziach. Jednak jeżeli efekty będą tak pozytywne, jak w przypadku zwierząt, to może się okazać, że EIDD-2801 będzie pierwszą skuteczną tabletką w walce ze śmiertelnym wirusem SARS-CoV-2.
Kolejne badania nad skutecznością leku na koronawirusa odbędą się w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Dotychczasowe wyniki badań udostępnione przez naukowców pokazują, że te tabletki mogą być bardziej skuteczne w walce z wirusem niż remdesivir – czyli kolejny lek, również w fazie testów na swoje właściwości przeciwwirusowe w walce z COVID-19.
Zobacz także