NewsyNaukowcy mówią o sukcesie. Lek na koronawirusa zadziałał

Naukowcy mówią o sukcesie. Lek na koronawirusa zadziałał

Koronawirus
Koronawirus
Krystyna Miśkiewicz

10.04.2020 14:20, aktual.: 10.04.2020 16:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koronawirus na całym świecie rozprzestrzenia się w mgnieniu oka. Z każdym dniem przybywa nowych zakażonych, ofiar śmiertelnych i – na szczęście – osób, które pokonały COVID-19. Liczba tych ostatnich sięga powyżej 270 tysięcy.

Pandemia spowodowała, że świat niemal zastygł w bezruchu, w oczekiwaniu na kolejne informacje o zachorowaniach i zgonach. Sytuacja najgorzej wygląda w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Wirus z Wuhan,  zbierający śmiertelne żniwo, dotarł także do Polski. Liczba osób chorych wzrasta niemal lawinowo.

Żeby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2 wprowadzone zostały restrykcje, które obowiązują obywateli już od niespełna miesiąca. Zamknięto szkoły, przedszkola oraz inne miejsca edukacji społecznej. Nieczynne są puby, kina, restauracje. Wprowadzono zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób, ograniczono poruszanie się, wprowadzono także specjalne godziny w sklepach dla seniorów. Mogą oni spokojnie robić zakupy od 10 do 12. Z użytku publicznego wyłączone zostały parki, place zabaw, plaże, a nawet lasy.

Koronawirus
Koronawirus

Lek na koronawirusa zadziałał. Przełomowe odkrycie naukowców

Naukowcy z wszystkich krajów od grudnia prześcigają się w prowadzeniu badań na temat skuteczności poszczególnych leków w walce z koronawirusem. Ostatnio bardzo dobrymi wiadomościami podzielił się zespół naukowców z trzech amerykańskich uczelni: Emory University, Vanderbilt University Medical Center w Nashville i University of North Carolina w Chapel Hill. Wnioski swoich najnowszych badań opisali oni w magazynie Science Translational Medicine.

Podczas eksperymentu naukowego wykorzystali myszy oraz ludzkie tkanki. Szczegółowym badaniom został poddany doustny lek o nazwie EIDD-2801. Jego działanie okazało się spektakularne. Lek podany gryzoniom skutecznie zablokował rozprzestrzenianie się COVID-19 w ich organizmie – uderzył w kluczowy mechanizm choroby. Równie dobrze na lekarstwo zareagowały ludzkie tkanki. Nie rozpoczęły się jeszcze bezpośrednie próby na ludziach. Jednak jeżeli efekty będą tak pozytywne, jak w przypadku zwierząt, to może się okazać, że EIDD-2801 będzie pierwszą skuteczną tabletką w walce ze śmiertelnym wirusem SARS-CoV-2.

Kolejne badania nad skutecznością leku na koronawirusa odbędą się w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Dotychczasowe wyniki badań udostępnione przez naukowców pokazują, że te tabletki mogą być bardziej skuteczne w walce z wirusem niż remdesivir – czyli kolejny lek, również w fazie testów na swoje właściwości przeciwwirusowe w walce z COVID-19.

Odzieżówka vs. koronawirus
Odzieżówka vs. koronawirus
Koronawirus wpływa na giełdę
Koronawirus wpływa na giełdę
Koronawirus rozprzestrzenia się z każdym dniem
Koronawirus rozprzestrzenia się z każdym dniem
Koronawirus wpływa na giełdę
Koronawirus wpływa na giełdę
Koronawirus wpływa na giełdę
Koronawirus wpływa na giełdę
Italy, Milan, february 24, 2020 : Far eastern tourist in Duomo square taking pics at the Cathedral while covering their mouth and nose as prevention from corona virus desease 

Photo © Marco Vacca/Sintesi
Italy, Milan, february 24, 2020 : Far eastern tourist in Duomo square taking pics at the Cathedral while covering their mouth and nose as prevention from corona virus desease Photo © Marco Vacca/Sintesi
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także