Szukaj

MEDIA BEZ WYBORU. Dlaczego nie działają TVN, Polsat, Onet, Gazeta, Radio ZET?

Media bez wyboru

Media bez wyboru

Akcja Media bez wyboru. Stacje radiowe ucichły, kanały telewizyjne przestały nadawać program, a portale nie zamieszczają bieżących newsów. Co się dzieje? Na czym polega protest niezależnych mediów? Dlaczego TVN24, Onet, Gazeta, Radio ZET nie działają? Wyjaśniamy, o co chodzi.

Polskie media postanowiły zjednoczyć się we wspólnej walce. Dzisiaj rozpoczął się ogólnopolski protest niezależnych mediów przeciwko temu, co planuje rząd. O co chodzi? Rządzący mają zamiar wprowadzić dodatkowy podatek od reklam emitowanych w telewizji, radiu i internecie. Opłaty mają uderzyć w kieszeń każdego widza, słuchacza i internauty.

Na własnej skórze odczują to także polscy producenci, kultura, rozrywka, sport oraz wszystkie media. Wprowadzenie dodatkowego podatku może spowodować upadek wielu niezależnych mediów działających w kraju. Protestujący uważają, że może to godzić w wolność słowa, wyboru oraz ograniczać dostęp Polaków do informacji, rozrywki i wydarzeń sportowych, które do tej pory nie wiązało się z żadnymi opłatami. Działania rządu mogą znacznie odbiorcom treści prezentowane przez niezależne media.

W całej Polsce rozpoczął się protest, w który licznie włączyły się polskie gwiazdy. Na niemal wszystkich oficjalnych profilach postaci znanych z pierwszych stron gazet pojawiła się czarna grafika opatrzona trzema słowami: Media bez wyboru.

Media bez wyboru – co to za akcja?

Dzisiaj rano cały świat niezależnych mediów postanowił się zatrzymać. Ogólnopolskie i lokalne stacje radiowe zamilkły. W eterze słychać jedynie przejmującą ciszę. Telewizje przestały nadawać, a największe portale internetowe wstrzymały się z publikowaniem treści. Wszędzie pojawia się hasło – MEDIA BEZ WYBORU. Dlaczego TVN24, Onet, Gazeta, Radio ZET nie działają?

Przedstawiciele mediów wystosowali do rządu oficjalny list, w którym wyjaśniają swoje stanowisko w sprawie dodatkowego podatku. Podpisały się pod nim największe wydawnictwa i telewizje w kraju. Poniżej prezentujemy treść listu.

List otwarty do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych:

Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego „składką”, wprowadzaną pod pretekstem COVID-19.

Jest to po prostu haracz uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media.

Wprowadzenie go będzie oznaczać:

1. osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści,

2. ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści. Ich produkcja daje obecnie utrzymanie setkom tysięcy pracowników i ich rodzinom oraz zapewnia większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych w znaczącej mierze bezpłatnie,

3. pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym, w sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł,

4. faktyczne faworyzowanie firm, które nie inwestują w tworzenie polskich, lokalnych treści kosztem podmiotów, które w Polsce inwestują najwięcej. Według szacunków firmy określane przez rząd jako „globalni cyfrowi giganci” zapłacą z tytułu wspomnianego haraczu zaledwie ok. 50 – 100 mln zł w porównaniu do 800 mln zł, jakie zapłacą pozostałe aktywne lokalnie media.

Skandaliczne jest również niesymetryczne i selektywne obciążenie poszczególnych firm. Dodatkowo niedopuszczalna w państwie prawa jest próba zmiany warunków koncesyjnych w okresie ich obowiązywania.

Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią, zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię COVID-19.

MEDIA BEZ WYBORU – gwiazdy komentują

W akcję Media bez wyboru włączyło się wiele gwiazd. Dziennikarze, prezenterzy, muzycy sprzeciwiają się planom rządu. Na Instagramie pojawiło się wiele wpisów, poniżej kilka z nich.

Magda Mołek:

Najpierw przyszli po sędziów, potem po kobiety, teraz po media…
Po drodze gardzili nauczycielami, rodzinami dzieci z niepełnosprawnością, osobami nieheteronormatywnymi…

Dziś nie przeczytacie, nie posłuchacie i nie obejrzycie niczego w prywatnych mediach.
Ta czarna plansza to protest wobec zakusów niby-władzy, by wprowadzić nowy podatek – w praktyce haracz – od reklam, czyli głównego a czasem jedynego źródła dochodu prywatnych mediów: telewizji, radia, gazet, treści internetowych. Nie będzie ich stać, by działać i tworzyć NIEZALEŻNE treści.

„Kiedy przyszli po Żydów, nie protestowałem. Nie byłem przecież Żydem.
Kiedy przyszli po komunistów, nie protestowałem. Nie byłem przecież komunistą.
Kiedy przyszli po socjaldemokratów, nie protestowałem.
Nie byłem przecież socjaldemokratą.
Kiedy przyszli po związkowców, nie protestowałem. Nie byłem przecież związkowcem.
Kiedy przyszli po mnie, nikt nie protestował. Nikogo już nie było” – wiersz Martina Niemöllera

Jeśli wciąż myślisz, że jeśli nie będziesz zajmować się polityką, to nic się nie stanie, to wiedz, że jest na odwrót. Ona naprawdę któregoś dnia przyjdzie po Ciebie.

Beata Tadla:

Tak miałby wyglądać nasz medialny krajobraz? Tak jak dziś? Ten protest pokazuje, jak bardzo potrzebne są nam treści oferowane przez wolne media i jak często do nich sięgamy… Bez wolnych mediów nie ma wolności! Pomysł z podatkiem jest kuriozalny i służy wyłącznie nękaniu tych, co NIE SŁUŻĄ władzy. Precz od nas!

Anja Rubik:

Władza ograniczająca wolne media jest władzą słabą, niepewną, pełną strachu i planującą złe rzeczy!
Tak dla waszej wyobraźni oto lista
dziesięciu krajów o najmniejszej wolności prasy: Korea Północna, Turkmenistan, Erytrea, Chiny, Dżibuti, Wietnam, Syria, Iran, Laos, Kuba i Arabia Saudyjska. Czy to nasza przyszłość? #mediabezwyboru

Maciej Dowbor:

Dosyć!!! Bez wolnych, prywatnych mediów nie ma demokracji!!! Nigdy Wam nie zapomnimy tych ostatnich miesięcy!!! Skończył się przywilej milczenia i przymykania oczu na autorytarne zapędy zakompleksionych ludzi rządnych władzy za wszelką cenę! Nie dajmy się cofnąć o kilkaset lat!!!

Katarzyna Zielińska:

Jaki to smutny dzień. Pustka.

Paulina Krupińska:

Dziś wszyscy przekonamy się, jak wygląda Polska bez wolnych mediów. Tak drastyczna akcja jest konieczna, bo bez wolnych mediów nie ma wolnego wyboru, a bez wolnego wyboru nie ma wolności.

Izabela Janachowska:

Na portalu @weddingdreamcom zazwyczaj znajdują się ślubne porady i inspiracje, które Wam, przyszłym Parom Młodym mają pomóc w zaplanowaniu najważniejszego dnia Waszego życia. Dzisiaj jednak nie znajdziecie tam żadnych materiałów. Rząd chce zniszczyć wolne media, podobnie jak tradycyjne polskie wesela. Mimo że wyłączenie serwisu to działanie wbrew nam podejmujemy je, aby pokazać, jak będzie wyglądać świat bez niezależnych mediów. Dołączamy do akcji Media bez wyboru.

Filip Chajzer:

Jest 8:00 – właśnie powinniśmy zaczynać @dziendobrytvn . Nie zaczniemy. Nie tylko my. Szacunek dla Wszystkich redakcji, które są dziś razem. To bardzo ważny dzień w historii polskich mediów..


TVN24 – Media bez wyboru

TVN24 – Media bez wyboru

Gazeta.pl – Media bez wyboru

Gazeta.pl – Media bez wyboru

Onet.pl – Media bez wyboru

Onet.pl – Media bez wyboru

Dodaj komentarz

 • Gość pisze:

  Mam pytanie. Jeżeli wprowadzą ten podatek to zniknią niezależne media, czy może dziennikarze tam zatrudnieni będą musieli mówić nieprawdę, bo jak inaczej rozumieć hasło „media bez wyboru”. To ile kosztuje prawda?

 • Gość pisze:

  Jeśli mogą wytrzymać dobę bez dochodu za reklamy to i podatek zapłacą.

 • Gość pisze:

  Lemingi na ulice! Protestujcie! To straszne, że chcą zabrać kasę obcym mediom!

 • Gość pisze:

  A może kościół też by zapłacił podatek???!!!

  • podatnik.. pisze:

   Nie odzywaj się jak nic nie wiesz na ten temat i się nie kompromituj bo po twoim pytaniu widać, że nie masz o tym ZIELONEGO POJĘCIA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.

 • Gość pisze:

  ***** *** & prywaciarzy złodziei! Niech Wam dowalą podatkiem! Płaćcie bo macie z czego

 • Gość pisze:

  biedny człowieku PŁACZ i płac podatki , a rekiny protestują , to jest SKANDAL

 • Gość pisze:

  hipokryci boja sie tylko o swoje wysokie zarobki

 • Gość pisze:

  tvn jest niezależny ** tak mówi olejnik

 • Gosc pisze:

  TVP nie chce mieć konkurencji wtedy propaganda mogłaby hulac a finanse oddać 2 mld i dać.na służbę zdrowia

 • Gość pisze:

  nie będą jezdzili na Zanzibar

 • Gość pisze:

  chodzą PO ulicach ,zbierają POdpisy , żeby zlikwidować TVP , ale sami chcą wolnych mediów

 • Ada pisze:

  Uderz w stół i… nie muszę kończyć!
  Bardzo dobrze, idziemy wzorem krajów europejskich, które tak wszyscy mają za wzór. Polsaty, tefałeny i inne niemieckie media w końcu zapłacą podatek. Przeciętny Kowalski płaci podatki, a niemiecki rząd ma siać propagandę, ludźmi manipulować i jeszcze ma pouczać polskie państwo, jak rządzić. Nigdy!

 • Gość pisze:

  5% podatku to i tak bardzo mało, powinni dostać minimum 17% i koniec kropka

 • Gość pisze:

  Lemingi są za bogatymi tzn. Nie chcą obciążać bogatych

 • Gość pisze:

  Co mają wspólnego wolne media z podatkiem od reklam? Przyjrzeliście się projektowi? To po co siejecie propagandę ?! Jak reklama suplementów niemalże „ratujących życie” albo renta dożywotnia w zamian za mieszkanie. Tym się powinien zająć prokurator. Jakości nie trzeba reklamować-sprzeda się bez reklamy

 • Gość Lidia Raszka - Polonia Bielefeld pisze:

  Popieram , Polonia z Niemiwc jest z Wami z Bielefeld , jeszesmy Razem z Wami .Lidia Raszka .

 • Gość pisze:

  Mam dość już tej meczarni jaką funduja nam osoby show biznesu i polityki. Ludzie nie macie co robić idźcie do roboty. Co wy z ludźmi robicie

 • Gość pisze:

  My mamy abonament to media niech tez płacą

  • Gość pisze:

   Media płacą podatek dochodowy od zarobku z reklam więc dlaczego mają jeszcze płacić kolejny podatek od opodatkowanej już kwoty? Komunizm Pisowski hatfu

 • Gość pisze:

  Smutno bo nie mogłam ogladnąć swojego ulubionego serialu na polsacie . Kiedy to się ma skończyć ?

 • Gość pisze:

  Przysłowiowy Kowalski może płacić podatki w Polsce. Koncerny nie – czego nie rozumiecie???

 • Babcia wielu wnucząt pisze:

  Super że nie ma kłamców i lewackich pachołków z nowej targowicy,poskarżcie się Tuskowi albo wystosujcie donos na Polskę do Unii Europejskiej.

 • Gość pisze:

  No pisiary chyba chcecie żeby została tylko telewizja ojca Jarosława i ojca Rydzyka – jedyne słuszne i niezależne.