Wirtualna Polska

Nie tylko spotkanie z papieżem i rodziną Kwaśniewskich! Polskie akcenty w historii panowania Elżbiety II

Nie tylko spotkanie z papieżem i rodziną Kwaśniewskich! Polskie akcenty w historii panowania Elżbiety II

Królowa Elżbieta II historia

Historia królowej Elżbiety II

Wirtualna Polska

Elżbieta II urodziła się 21 kwietnia 1926 roku. Pochodzi z dynastii Windsorów. Jest córką króla Jerzego VI i Elżbiety BowesLyon. Ceremonia jej koronacji odbyła się 2 czerwca 1953 roku, mimo że Elżbieta funkcję królowej objęła nieco wcześniej, tj. w dniu śmierci swojego ojca – 6 lutego 1952 roku. Ze względu na żałobę uroczystość tę przełożono w czasie. Elżbieta, zostając królową miała 26 lat i była już 5 lat po ślubie z Filipem Mountbatten, księciem Edynburga, z którym ma czworo dzieci: Karola, Annę, Edwarda i Andrzeja.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Królowa Elżbieta II i polskie akcenty

W 1982 roku papież Jan Paweł II odbył jedną z najtrudniejszych pielgrzymek papieskich do Wielkiej Brytanii. Odwiedził wspólnotę katolicką, a także wziął udział w nieoficjalnym spotkaniu z królową Elżbietą II w Buckingham Palace. W 2004 para prezydencka zawitała na dziedzińcu Pałacu Whitehall, zwanym Horse Guards Parade, gdzie z pełnym ceremoniałem przywitała ich monarchini wraz z księciem Edynburga Filipem. Zarówno pary prezydencka, jak i królewska wjechały na plac uroczystych odpraw wart limuzynami Bentley. Wieczorem odbył się uroczysty obiad, wydany przez królową i księcia Filipa, na cześć polskiej pary prezydenckiej. To była pierwsza państwowa wizyta prezydenta Kwaśniewskiego wraz z małżonką w Wielkiej Brytanii. W 1991 roku z podobnymi honorami został przyjęty były prezydent Lech Wałęsa.

To jednak nie jedyne polskie akcenty na dworze królewskim, otóż niezwykłym prestiżem musiała cieszyć się polska kuchnia, której smaku bronił Polak, będący kucharzem w pałacu brytyjskiej królowej. Kucharz jednak nie wykorzystał swojej życiowej szansy i… zszedł na drogę bezprawia. Został aresztowany za nielegalną uprawę marihuany.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Sama królowa także odwiedziła Polskę. To wielkie wydarzenie miało miejsce w marcu 1996 r. Wtedy to po raz pierwszy i ostatni (bo zgodnie z tradycją brytyjskiej monarchini tylko raz składa ona oficjalną wizytę w danym kraju) zawitała na polskiej ziemi.

Królowa Elżbieta II z niebieskimi ustami podczas koronacji

Młoda Elżbieta przed koronacją ćwiczyła jak godnie nosić koronę, która była ponoć bardzo ciężka. Przyszła monarchini musiała też dźwigać dwa berła. Tę wyjątkową ceremonię pokazywała telewizja (wówczas czarno-biała), dlatego też królowa pomalowała sobie usta na niebiesko, żeby lepiej prezentować się na szklanym ekranie.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Elżbieta II jest królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz głową 15 innych państw (m.in. Australii, Bahamów, Barbadosu, Belize, Grenady, Kanady, Jamajki i in.), które razem z Wielką Brytanią mają status tzw. Commonwealth realm. Królowa nie ma bezpośredniego i realnego wpływu na rząd swojego kraju. Pełni jedynie funkcję ceremonialno – reprezentacyjną. Jest symbolem i gwarantem utrzymywania ścisłych więzi politycznych, gospodarczych i kulturalnych. Na co dzień krajem rządzi premier – obecnie Theresa May. W momencie wstąpienia na tron Elżbiety, funkcję premiera pełnił Winston Churchill. Panowanie królowej przypadło na rządy kilkunastu premierów. Każdy z nich musiał się wszystkiego od początku uczyć, a ona… ona cały czas była i była na bieżąco ze wszystkimi ważnymi dla kraju sprawami.

Ustrój panujący w Wielkiej Brytanii to monarchia parlamentarna. Kiedy w 2013 roku rozpoczął się królewski, diamentowy jubileusz, brytyjski dziennik The Guardian przeprowadził badanie opinii publicznej, zadając pytanie „Czy akceptujecie monarchię?”. Blisko 70 proc. Brytyjczyków opowiedziało się „za” monarchią, uzasadniając, że bez niej Wielka Brytania byłaby gorszym miejscem do życia.

Wirtualna Polska

Jaką królową jest Elżbieta II?

Elżbieta II odbyła tysiące podróży zagranicznych i była świadkiem zmian, jakie zaszły przez prawie sześć dekad. W latach 1953-1954 wraz ze swym mężem wyruszyła w 6-miesięczną podróż dookoła świata, stając się tym samym pierwszym monarchą, który kiedykolwiek czegoś podobnego dokonał. W czasie swojego panowania królowa poznała niemal wszystkich możliwych przywódców tego świata. Za jej panowania i na jej oczach dokonywały się historyczne zmiany: od popkultury, która przeszła długą drogę od kultowego zespołu The Beatles przez Sex Pistols do Big Brothera włącznie, po politykę – od siermiężnej epoki laburzystów przez wolnorynkową rewolucję Margaret Thatcher po Tony’ego Blaira i zaciskanie pasa Davida Camerona. W ostatnim tylko czasie Elżbieta II podpisała ustawę, na mocy której Theresa May uruchomiła procedurę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Problemy w małżeństwie królowej Elżbiety II i księcia Filipa

O tyle, o ile królowa wciąż jest na monarszym, polityczno – kulturowym piedestale, to w życiu osobistym, według biografów jej życia, od lat nie dzieje się dobrze. W małżeństwie Elżbiety i Filipa, już po 8 latach wspólnego pożycia, zaczęło się psuć. Wtedy to królowa podjęła decyzję o tym, że poświęci się monarchii i to ona będzie sensem jej życia – weźmie z nią ślub – powiedział w Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego redaktor Marek Rybarczyk. Nie tylko jej małżeństwo w rodzinie królewskiej nie należało do najszczęśliwszych. Elżbieta II bardzo przeżyła rozstanie swojego syna Karola i księżnej Diany. Po śmierci Lady Di całą swoja miłość przelała na swoich wnuków, Williama i Harry’ego. 19 maja br. wzięła udział w najważniejszym wydarzeniu medialnym tego roku, tj. ślubie swojego młodszego wnuka z piękną aktorką Meghan Markle.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

66. rocznica panowania królowej Elżbiety II

W tym roku mija 66. rocznica panowania brytyjskiej monarchini. Od 9 września 2015 roku królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii (pobiła rekord swojej praprababki, królowej Wiktorii), a od 13 października 2016 roku jest też najdłużej panującą żyjącą głową państwa na świecie. Na przestrzeni lat jej popularność ulegała zmianie, wciąż jednak jest jednym z najbardziej lubianych i szanowanych członków rodziny królewskiej.

Wirtualna Polska

Życzymy jej jeszcze wielu długich lat na królewskim tronie.

Królowa Elżbieta II skończyła 92 lata! Na jej hucznej urodzinowej gali pojawiły się największe światowe gwiazdy!

Kolejny intrygujący mit dotyczący rodziny królewskiej został obalony! Królowa Elżbieta II jednak nie jest taka perfekcyjna

Wyszły na jaw kolejne dramatyczne fakty związku księcia Karola z księżną Dianą! Królowa Elżbieta II maczała palce przy ich rozstaniu!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska


rodzina królewska – gala z okazji 92 urodzin królowej Elżbiety II w Royal Albert Hall

rodzina królewska – gala z okazji 92 urodzin królowej Elżbiety II w Royal Albert Hall

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Choinka w Pałacu Buckingham - życzenia od królowej Elżbiety II

Choinka w Pałacu Buckingham - życzenia od królowej Elżbiety II

Manifest Królowej Elżbiety II w kapeluszu w barwach Unii

Manifest Królowej Elżbiety II w kapeluszu w barwach Unii

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować

×