Co już w tę niedzielę zjedzą Leonardo DiCaprio, Matt Damon i Jennifer Lawrence? Wyjątkowe frykasy! Znamy menu Złotych Globów 2016

Złote Globy 2016 menu (fot. ONS)

Złote Globy 2016 menu (fot. ONS)

Jedzenie na Złotych Globach 2016

Początek roku w show-biznesie to czas podsumowań i przyznawania nagród. Już 28 lutego wręczenie Oscarów. Zanim jednak Amerykańska Akademia Filmowa przyzna swoje wyróżnienia, poznamy zwycięzców 73. edycji Złotych Globów, które dostają gwiazdy kina i telewizji od Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej.

W tym roku nominacje otrzymali m.in. w kategorii „najlepszy dramat” filmy: Carol, Mad Max: Na drodze gniewu, Pokój, Spotlight, Zjawa; w kategorii „komedia lub musical”: Agentka, Big Short, Joy, Marsjanin, Wykolejona; w kategorii „najlepszy aktor w dramacie”: Eddie Redmayne, Michael Fassbender, Bryan Cranston, Will Smith, Leonardo DiCaprio; w kategorii „najlepszy aktor w komedii/musicalu”: Christian Bale, Steve Carell, Al Pacino, Mark Ruffalo, Matt Damon; w kategorii „najlepsza aktorka w dramacie”: Saoirse Ronan, Cate Blanchett, Rooney Mara, Alicia Vikander, Brie Larson; w kategorii „najlepsza aktorka w komedii/musicalu”: Melissa McCarthy, Lily Tomlin, Jennifer Lawrence, Maggie Smith, Amy Schumer.

Zanim poznamy zwycięzców Złotych Globów 2016, możemy sprawdzić, czym szefowie kuchni The Beverly Hilton Hotel (na czele z Troyem Thompsonem) uraczą gości tego wyjątkowego wieczoru. Ujawniono menu Złotych Globów 2016! Już na pierwszy rzut oka widać, że jest bardzo ekskluzywne i apetyczne, a przy tym lekkie i warzywne. Choć mięsa też nie brakuje. Cóż, nie po to gwiazdy trzymają linię przed uroczystością, żeby potem popuszczać pasa i raczyć się ciężkimi daniami. 🙂

Goście imprezy, jak donosi Reuters, będą popijać wodę z Fiji, a toasty wznosić szampanem ekskluzywnej marki Moet & Chandon oraz drinkiem na jego bazie – Moet Ruby Red (szampan z dodatkiem malin, estragonu i cytryny). Kucharze zaserwują trzydaniowy posiłek, na który złożą się m.in. wołowina i pstrąg w towarzystwie warzyw podanych na modłę azjatycką.

Kuszące będą także desery. Główny cukiernik przygotował na wieczór deserowe trio, które stanowić będą: czekoladowy caramelito, czyli mus czekoladowy podany na bezmącznym ciastku nasączonym rumem, cytrynowy mousseline, czyli krem cytrynowy z pistacjami uformowanymi w kulę oraz migdałowe ciasto kalifornijskie.

Apetyt rośnie od samego patrzenia! Zobaczcie więc te luksusowe dania w naszej galerii.

Zobacz także: 10 zasad zdrowego odżywiania na 2016 roku. Poznaje je wszystkie!

Troy N. Thompson., szef kuchni Beverly Hilton Hotel, prezentuje menu 73. edycji Złotych Globów (fot. ONS)

Troy N. Thompson., szef kuchni Beverly Hilton Hotel, prezentuje menu 73. edycji Złotych Globów (fot. ONS)


Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×