Nie żyje znana polska dziennikarka. Zmarła po długiej chorobie

Bożena Aksamit nie żyje

Bożena Aksamit nie żyje

Bożena Aksamit nie żyje

Bożena Aksamit nie żyje. Dziennikarka współpracowała z Gazetą Wyborczą oraz jego dodatkiem Wysokie obcasy. Zmarła 1 lutego. Chorowała na raka. Miała 52 lata.

1 lutego świat dziennikarstwa pogrążył się w żałobie. Do mediów dotarła informacja o śmierci Bożeny Aksamit. Odeszła w wieku 52 lat. Jak informuje Polityka, reporterka Gazety Wyborczej chorowała na raka:

Cierpiała z niezwykłą godnością, wręcz pogodą ducha. Bardzo ją za to podziwialiśmy – czytamy na łamach polityka.pl.

Kim była Bożena Aksamit?

Bożena urodziła się w Bolesławcu na Dolnym Śląsku. Przeprowadziła się jednak na drugi koniec Polski, żeby studiować wymarzoną oceanografię fizyczną na Uniwersytecie Gdańskim. Okazało się, że pływać nie mogła – miała chorobę morską. Mimo to swojej pasji pozostała wierna do końca, zdecydowała się m.in. na wydanie książki o legendarnym liniowcu Batory.

Zachęcona przez koleżankę, Bożena zaczęła działać w zakresie grafiki komputerowej. Zanim na poważnie zajęła się dziennikarstwem poznała Tomasza. Para wzięła ślub i doczekała się córki Weroniki.

Aksamit zamieszkała pod Gdańskiem. W lokalnym oddziale redakcji Gazety Wyborczej spędziła kilkanaście lat, później przeszła do Dużego Formatu, w którym jej teksty ukazywały się regularnie.

Rozpoznawalność i szacunek w środowisku dziennikarskim Bożenie Aksamit przyniosły przede wszystkim reportaże, w których poruszała trudne tematy społeczne. Za jeden z nich – Zatoka świń, w którym opisała samobójczą śmierć 15-letniej Anaid i ujawniła seksskandal w Sopocie – w 2016 roku została wytypowana do najbardziej prestiżowej w Polsce nagrody medialnej – Grand Press.

Artykuł Bożeny Aksamit o księdzu Henryku Jankowskim

Napisała m.in. wstrząsający reportaż opowiadający o dziewczynie porwanej przez radzieckich żołnierzy, wielokrotnie gwałconej i wywiezionej do ZSRR, który obnażał prawdę o księdzu Henryku Jankowskim. Artykuł pod tytułem Sekrety Świętej Brygidy obił się szerokim echem w całej Polsce.

Szczególnie dobrze orientowała się zaś w sprawach kościelnych, a w ostatnich latach skupiła się na badaniu pedofilii wśród duchowieństwa katolickiego. Posiadała ogromną wiedzę na ten temat. Zamierzała stworzyć większe opracowanie poświęcone pedofilii, a także napisać (razem z Piotrem Głuchowskim) książkę o ks. Jankowskim – informuje portal polityka.pl.

O swoim głośnym reportażu Bożena opowiedziała w Dzień Dobry TVN. Był to jeden z ostatnich tekstów Aksamit.

Artykuły Bożeny Aksamit znajdują się pod tym linkiem.

Rafał Bryndal w poruszających słowach pożegnał swoją ukochaną żonę. To, co napisał wzrusza do łez

Nie żyje gwiazdor przeboju wszech czasów. Zostawił po sobie hit, który zna każdy

Synowa Kory podzieliła się wzruszającym wspomnieniem pół roku po jej śmierci


Zmarła Bożena Aksamit z Gazety Wyborczej

Zmarła Bożena Aksamit z Gazety Wyborczej

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×