Leonard Pietraszak nie żyje. Odszedł aktor znany z „Vabank” i „Czterdziestolatka”. Miał 86 lat

Leonard Pietraszak nie żyje

Leonard Pietraszak nie żyje

Leonard Pietraszak nie żyje. Zmarł popularny i ceniony aktor. Znany był z takich kultowych produkcji jak Vabank i Czterdziestolatek. Miał 86 lat. 

Leonard Pietraszak nie żyje. Informację o śmierci cenionego aktora filmowego i teatralnego podał jako pierwszy portal bydgoszcz.pl. Potwierdził ją także Związek Artystów scen Polskich.

Leonard Pietraszak nie żyje. Ile miał lat? Przyczyny śmierci

Leonard Pietraszak był cenionym aktorem, który na swoim koncie ma wiele ról teatralnych. Występował też w kultowych produkcjach na dużym i małym ekranie. Fani szczególnie zapamiętali go z roli Gustawa Kramera w Vabank, a także przyjaciela Karwowskiego w Czterdziestolatku. 

Informację o śmierci cenionego artysty jako pierwszy przekazał portal miejski z Bydgoszczy. Właśnie tam bowiem wychował się gwiazdor polskich filmów i seriali. Na swoich profilach społecznościowych, żegna go również Telewizja Polska.

Nie żyje gwiazdor polskiego kina i teatru 𝗟𝗲𝗼𝗻𝗮𝗿𝗱 𝗣𝗶𝗲𝘁𝗿𝗮𝘀𝘇𝗮𝗸 🖤 Niezapomniany Kramer z Vabanku i pułkownik Dowgird z Czarnych chmur. Miał 86 lat.

Posted by Bądźmy Razem. TVP on Wednesday, February 1, 2023

Leonard Pietraszak ze względu na swoje zasługi dla kultury był honorowym mieszkańcem Bydgoszczy. Władze miasta poinformowały też, że zostanie pochowany na tamtejszym cmentarzu Starofarnym.

Przyczyna śmierci nie została podana do wiadomości publicznej.

Kim był Leonard Pietraszak?

Leonard Pietraszak urodził się w 1936 roku, a karierę rozpoczął w 1959 roku. Właśnie wtedy zaliczył debiut na deskach teatru. Rok później ukończył szkołę Teatralną w Warszawie. Przez kolejne lata pojawiał się na warszawskich i poznańskich scenach. Później wkroczył do świata filmów i seriali.

Fanom doskonale dał się zapamiętać z takich produkcji jak: Vabank, Kingsajz, Trójkąt Bermudzki, Kariera Nikodema Dyzmy, czy Kronika wypadków miłosnych. Wystąpił również w kultowym serialu Czterdziestolatek, gdzie wcielił się w postać Karola Stelmacha, przyjaciela inżyniera Karwowskiego. Ważną rolą w jego dorobku była też postać pułkownika Krzysztofa Dowgirda w serialu Czarne Chmury.

Za swoje role i  spuściznę, jaką wniósł do polskiej kultury, został doceniony najważniejszymi odznaczeniami. W 2000 roku otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski „w uznaniu wybitnych zasług dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy artystycznej”.  Po dekadzie został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Artysta stworzył autobiografię zatytułowaną Ucho od śledzia. Opisał tam swoje niezbyt nieudane małżeństwo z malarką Hanną i zdradę, której się dopuścił. To wydarzenie bardzo negatywnie wpłynęło na relacje z synem Mikołajem, który nie mógł wybaczyć ojcu tego występku.

Aktor porzucił rodzinę i związał się z aktorką Wandą Majerówną, która została jego drugą żoną.

Poniżej przypominamy kultową rolę Leonarda Pietraszaka, czyli jego wcielenie w Gustawa Kramera z komedii Vabank.


Leonard Pietraszak nie żyje

Leonard Pietraszak nie żyje

Leonard Pietraszak nie żyje

Leonard Pietraszak nie żyje

Leonard Pietraszak nie żyje

Leonard Pietraszak nie żyje

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×