Iwona Schymalla 10 lat temu odeszła z TVP. Jak dziś wygląda i czym się zajmuje? Legenda telewizji wróciła po długiej przerwie

Iwona Schymalla

Iwona Schymalla

Jak dziś wygląda Iwona Schymalla i co u niej słychać? Czym się zajmuje jedna z największych gwiazd TVP minionych dekad? Zobacz jej nowe zdjęcia. Bardzo się zmieniła?

Trudno nie kojarzyć Iwony Schymalli. Nawet jeśli jej nazwisko nic wam nie mówi, to jej głos i twarz na pewno już tak. Prezenterka przez lata była jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy TVP. Ze szklanego ekranu zniknęła w 2011 roku – po tym, jak nie przystała na warunki dalszej współpracy z nadawcą publicznym. Ostatnio dawno niewidziana gwiazda pojawiła się na ściance, jako moderatorka dyskusji promującej akcję Masz wybór. Jak dziś wygląda?

Kim jest Iwona Schymalla?

Iwona Schymalla urodziła się w 1961 roku w Warszawie. W liceum uczęszczała do klasy o profilu biologiczno-chemicznym. Po zdaniu matury zdecydowała się studiować resocjalizację i socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Podyplomowo ukończyła produkcję filmową i telewizyjną w słynnej łódzkiej filmówce.

Główne wykształcenie Iwony Schymalli nie wskazywało na to, że swoje życie zwiąże z telewizją. Jej droga zawodowa zmieniła się, gdy w latach 90. wygrała konkurs na spikera stacji TVP. Najpierw pracowała w Telewizji Edukacyjnej, później została prowadzącą program Kawa czy herbata?. Angażowała się także w projekty o tematyce religijnej. Prowadziła Studia Papieskie i relacje z wizyt Jana Pawła II w Polsce. Z czasem zaczęła współprowadzić programy Między ziemią a niebem i Jarmark cudów. W 2009 roku została mianowana dyrektorem TVP1.

Za swoją działalność została odznaczona wieloma prestiżowymi nagrodami. Aleksander Kwaśniewski uhonorował ją  Złotym Krzyżem Zasługi, dwukrotnie otrzymała nagrodę Wiktora, a także tytuł Mistrza Mowy Polskiej. 

Iwona Schymalla w 1998 roku

Iwona Schymalla w 1998 roku

Konflikt z TVP. Schymalla przepracowała w Telewizji Polskiej ponad 20 lat. Przez ten czas zyskała ogromną sympatię widzów. Po tym jak złożono jej niekorzystną propozycję pracy, postanowiła odejść. Pracując w Telewizji Polskiej, walczyła, aby nie upolitycznić stacji. Starała się, by TVP była obiektywna i rzetelna.

7 lat temu okazał się wywiad-rzeka z Schymallą pt. Zawód spikerka, który przeprowadziła Małgorzata Talarek. W książce możemy przeczytać wyznania dziennikarki dotyczące jej odejścia z TVP:

Przyjmując stanowisko dyrektora Programu 1, postanowiłam zlikwidować polityczne synekury. W 2011 roku, gdy zbliżał się czas wyborów parlamentarnych, zależało mi przede wszystkim na utrzymaniu niezależności anteny i jego głównego serwisu informacyjnego, czyli Wiadomości.

Mężem dziennikarki jest Andrzej Schymalla, znany archeolog i historyk. Podobno para poznała się jeszcze w liceum. Małżeństwo doczekało się jednej córki – Aleksandry, która dziś ma 31 lat.

Iwona współprowadzi fundację Serce i Rozum, jest także prezesem fundacji Żyjmy Zdrowo. Gościnnie pojawiła się w filmie Jerzego Stuhra Tydzień z Życia Mężczyzny oraz w serialach Bulionerzy i Ranczo.

Jak dziś wygląda życie prezenterki?

Iwona Schymalla kilka lat temu zniknęła z życia publicznego. Coraz mniej pojawiała się w mediach i na salonach. Wielu jej fanów zastanawiało się, co się z nią dzieje. Ostatnio gwiazda wróciła do przestrzeni publicznej. Pojawiła się na inauguracji akcji społecznej Masz wybór, która dedykowana jest kobietom walczącym z rakiem piersi.

Dawno niewidziana prezenterka wyglądała świetnie. Zachowała sznyt i elegancję. Aż trudno uwierzyć, że w tym roku będzie świętować 60. urodziny. Zobaczcie sami.


Iwona Schymalla – Masz wybór (2021 rok)

Iwona Schymalla – Masz wybór (2021 rok)

Iwona Schymalla na akcji Masz wybór

Iwona Schymalla na akcji Masz wybór

Iwona Schymalla w 1998 roku

Iwona Schymalla w 1998 roku

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

×