Szukaj

Ile Polskę kosztuje Pierwsza Dama? Nie wszystkim spodoba się informacja z Kancelarii Prezydenta

Andrzej Duda i Agata Duda

Andrzej Duda i Agata Duda

Pierwszą Damą na kolejne 5 lat została Agata Duda. Żonę urzędującego od 2015 roku prezydenta zawsze podziwiano za wyczucie stylu i przemyślane kreacje. Ile kosztuje Polaków utrzymanie Pierwszej Damy?

Zarówno pierwszą, jak i drugą turę wyborów prezydenckich wygrał większością głosów Andrzej Duda. Urzędujący prezydent przedłużył swoją kadencję o kolejne 5 lat. W tych wyborach prezydenckich mogliśmy cieszyć się rekordową frekwencją. Do urn wybrało się aż 68,18 % uprawnionych do głosowania. W pierwszej turze w wyścigu o fotel prezydenta brało udział aż 11 kandydatów. W kolejnym głosowaniu ze zwycięzcą spotkał się Rafał Trzaskowski kandydujący z ramienia Koalicji Obywatelskiej, któremu udało się uzyskać 48,97 % głosów wszystkich wyborców.

Nie mniejsze zainteresowanie niż sami ubiegający się o najwyższy urząd w państwie wzbudzały także ich drugie połowy. Prasa szeroko rozpisywała się o żonach wszystkich kandydatów, prezentując ich sylwetki. Pierwsza Dama pełni w Polsce funkcje jedynie reprezentacyjne i ceremonialne. Wobec tego nie przysługują jej żadne uprawnienia polityczne. Małżonka prezydenta towarzyszy mu podczas oficjalnych wystąpień i służbowych wyjazdów. W Polsce od 6 sierpnia 2015 funkcję tę pełni Agata Duda.

Ile kancelaria prezydenta wydaje na Pierwszą Damę?

Pierwsza Dama w Polsce nie może pracować zawodowo, ale nie otrzymuje też wynagrodzenia. Wszystkie wydatki związane z utrzymaniem tego stanowiska pokrywa Kancelaria Prezydenta. W połowie lipca odbyło się posiedzenie Komisji Finansów Publicznych. Przedmiotem debaty były wydatki Kancelarii Prezydenta, które w 2019 roku osiągnęły rekordową kwotę 197 mln złotych. Posłowie opozycji złożyli zapytanie, jaka cześć tej kwoty była przeznaczona na Pierwszą Damę. Nieudzielająca się raczej publicznie Agata Duda wzięła udział w 1426 przedsięwzięciach. Zalicza się do nich działania charytatywne oraz oficjalne wystąpienia u boku prezydenta, możemy przeczytać w Rzeczpospolitej.

Trudno jednak określić ile z pieniędzy, które zostały przedstawione w raporcie, wydano bezpośrednio na wizerunek żony prezydenta.

Jeśli chodzi o wydatki pierwszej damy, to chciałabym przypomnieć, że w tym momencie nie ma takiego rozdziału, nie ma specjalnego konta. To są po prostu koszty Kancelarii Prezydenta. Nie mamy wydzielonych paragrafów do obsługi pierwszej damy, bo prawo tego od nas nie wymaga – mówiła na posiedzeniu komisji szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska.

Trzeba przyznać, że Agata Duda zachwyca swoim stylem i nienagannym wizerunkiem. Po wszystkich oficjalnych wystąpieniach żona prezydenta zbiera wiele komplementów.


Agata Kornhauser-Duda - Narodowe Czytanie 2019

Agata Kornhauser-Duda - Narodowe Czytanie 2019

Andrzej Duda z żoną Agatą Kornhauser-Duda w Muzeum Narodowym w Krakowie na otwarciu wystawy Dziedzictwo

Andrzej Duda z żoną Agatą Kornhauser-Duda w Muzeum Narodowym w Krakowie na otwarciu wystawy Dziedzictwo

Agata Kornhauser-Duda powitała w Pałacu Prezydenckim płk Danutę Gałkową, kombatantkę AK, uczestniczkę Powstania Warszawskiego

Agata Kornhauser-Duda powitała w Pałacu Prezydenckim płk Danutę Gałkową, kombatantkę AK, uczestniczkę Powstania Warszawskiego

Dodaj komentarz

  • Gość pisze:

    Gdzie jest mój komentarz!!!!!

  • Gość pisze:

    Kogo zachwyca swoim stylem, tego zachwyca. Mnie kompletnie NIE! Uważam, że szkoda wydawać tyle pieniędzy na kogoś, kto nie potrafi lub nie chce się odezwać. Po co tyle nakładów finansowych na paprotkę? Buuu.

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×